درمان ناباروری با IUI

IUI  چیست ؟

یکی از روش های بسیار ساده و گسترده درمان ناباروری است که از این طریق اسپرم گرفته می شود و سپس شسته شده و به داخل حفره رحم تزریق می گردد . با انجام این روش ناباروری تماس تخمک و اسپرم در داخل رحم ایجاد شده و احتمال بارداری را افزایش می دهد .

درمان ناباروری با IUI

چه افرادی کاندید انجام عمل IUI هستند ؟

روش درمان ناباروری IUI قبل از درمان ای وی اف مورد استفاده قرار می گرفت . عواملی که موجب می شود تا به افراد این روش درمانی توصیه شود عبارت است از:

در صورتی که تعداد اسپرم ها کم باشد و کم تحرکی در اسپرم ها دیده شود . همچنین داشتن تعداد اسپرم های غیر طبیعی و زیاد و کم بودن حجم منی یا وجود آنتی اسپرم یا آنتی بادی در مایع منی عواملی است که موجب می شود تا به فرد این روش درمانی پیشنهاد گردد.

همچنین بیماری های زنان از جمله واژینیسموس، آندومتریوز، کم بودن مخاط دهانه رحم و وجود برخی ترشحات کشنده در دهانه رحم و مشکلات مرتبط با تخمک گذاری بیماری های است که موجب می شود تا به منظور درمان ناباروری از این روش استفاده شود .

نحوه انجام عمل IUI

روش درمان ناباروری IUI یک روش کاملا ساده است . در واقع روش آی یو آی بدون بیهوشی و درد انجام می گردد . روش IUI بدین صورت است که ابتدا اسپرم به روش خاصی تهیه و  شسته می شود . سپس در داخل فضای رحم قرار می گیرد .

روش آی یو آی و مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری سبب می شود تا تخمک گذاری حدود چهار برار افزایش یابد . معمولا اندازه این نوع داروها و ساعت مصرف آن با توجه به برخی از عوامل برای هر فرد متفاوت خواهد بود . پس از بررسی های لازم تزریق داروی HCG انجام می شود . پس از گذشت تقریبا پنجاه دقیقه از تزریق داروی تحریک پذیری تخمک HCG عمل آی یو آی انجام می گردد . گاهی اوقات با توجه به برخی عوامل به منظور موفقیت بیشتر این عمل دو بار تکرار می شود و معمولا زمانی که نیاز به تکرار این عمل باشد یک روز پس از انجام اولین بار صورت می گیرد .

دکتر شبنم سالمی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز می توانید به آدرس اینستاگرام دکتر شبنم سالمی مراجعه کنید .

مراقبت های بعد از IUI

به طور معمول پس از انجام این روش درمانی نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود و فرد می تواند بدون هیچ گونه وقفه ای به فعالیت های روزمره خود بپردازد و استراحت مطلق نیاز نیست .

در نهایت پس از گذشت دو هفته از انجام این عمل آزمایش تست بارداری به منظور تشخیص نتیجه عمل ضروری است .

میزان موفقیت عمل IUI

میزان موفقیت عمل ای یو ای با توجه به برخی از عوامل متعدد می باشد . به طور مثال در صورتی که تعداد اسپرم کم نباشد میزان موفقیت بیشتر خواهد بود . همچنین عواملی همچون وضعیت جسمی بیمار، بیماری های زنان و سن بر روی میزان موفقیت این عمل تاثیر بسزایی خواهد داشت .

در نهایت می توان گفت اگر این روش درمان ناباروری با موفقیت همراه نباشد می تواند چندین مرتبه انجام شود، همچنین انجام روش های درمان ناباروری همچون آی وی اف استفاده می شود .

کلام آخر

IUI یکی از بهترین روش های درمان ناباروری است . در صورتی که به هر دلیل دچار مشکلات باروری شده اید، بهتر است با یک متخصص نازایی مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص نازایی در اهواز مراجعه نمایید .

پاسخ

هشت − یک =

Call Now Button