انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / ناگفته های از درمان ناباروری با IUI
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ناگفته های از درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود، IUI با دادن شانس بیشتری برای رسیدن اسپرم به رحم به شما کمک می کند.
برای اطمینان از بالاترین شانس، اسپرم اهداکننده مرد استخراج شده و به آزمایشگاه آندرولوژی ارسال می شود جایی که اسپرم به کنسانتره تبدیل می شود، تنها سالم ترین اسپرم پس از پردازش باقی می ماند. IUI به سادگی احتمال بارداری را افزایش می دهد، شاید به مقدار قابل توجهی بسته به عوامل مختلف.

درمان ناباروری با IUI چیست؟

یکی از روش های بسیار ساده و گسترده درمان ناباروری است که از این طریق اسپرم گرفته می شود و سپس شسته شده و به داخل حفره رحم تزریق می گردد . با انجام این روش ناباروری تماس تخمک و اسپرم در داخل رحم ایجاد شده و احتمال بارداری را افزایش می دهد.

این روش غیر تهاجمی و حداقل گران است و همین امر باعث می شود که برای اکثر زوج ها گزینه مناسبی باشد. تنها پس از مشورت با پزشک، زن و شوهر می توانند از بهترین اقدامات برای خود آگاه باشند. این مقاله فقط به منظور درک خوب خواننده از آنچه که ممکن است انتظار داشته باشند و بهترین زمان برای درمان IUI چه زمانی است است.

IUI بیشتر در موارد کم بودن تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم استفاده می شود. در این مورد، IUI گزینه ایده آل است زیرا قرار دادن اسپرم مستقیماً در رحم شانس باروری را افزایش می دهد. IUI همچنین به عنوان درمان باروری برای سایر بیماری ها مانند: مشکلات مخاط دهانه رحم استفاده می شود، IUI اسپرم را از دهانه رحم در جایی که می توانند آزادانه حرکت کنند قرار می دهد.

IUI بیشتر در موارد کم بودن تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم استفاده می شود. در این مورد، IUI گزینه ایده آل است ، زیرا قرار دادن اسپرم مستقیماً در رحم شانس باروری را افزایش می دهد.

IUI همچنین به عنوان درمان باروری برای سایر بیماریها مانند مشکلات مخاط دهانه رحم استفاده می شود، IUI اسپرم را از دهانه رحم در جایی که می توانند آزادانه حرکت کنند، قرار می دهد.

پس از مشورت با پزشک، یک داوطلب می تواند تعیین کند که آیا واجد شرایط درمان هستند یا خیر، این ممکن است شامل یک آزمایش هیستروسالپنگوگرام (HSG) باشد، که نشان می دهد انسداد لوله فالوپ وجود دارد که ممکن است مانع از حرکت تخمک ها به رحم در طول فرآیند شود. از لقاح هر زوجی که آزمایش HSG را گذرانده و نمونه اسپرم کافی داشته باشند باید واجد شرایط IUI باشند.

کاندیدای مناسب این روش درمان ناباروری

چه افرادی کاندید انجام عمل IUI هستند؟

روش درمان ناباروری IUI قبل از درمان ای وی اف مورد استفاده قرار می گرفت. عواملی که موجب می شود تا به افراد این روش درمانی توصیه شود عبارت است از:

در صورتی که تعداد اسپرم ها کم باشد و کم تحرکی در اسپرم ها دیده شود. همچنین داشتن تعداد اسپرم های غیر طبیعی و زیاد و کم بودن حجم منی یا وجود آنتی اسپرم یا آنتی بادی در مایع منی عواملی است که موجب می شود تا به فرد این روش درمانی پیشنهاد گردد.

همچنین بیماری های زنان از جمله واژینیسموس، آندومتریوز، کم بودن مخاط دهانه رحم و وجود برخی ترشحات کشنده در دهانه رحم و مشکلات مرتبط با تخمک گذاری بیماری های است که موجب می شود تا به منظور درمان ناباروری از این روش استفاده شود.

نحوه انجام عمل IUI

روش درمان ناباروری IUI یک روش کاملا ساده است. در واقع روش آی یو آی بدون بیهوشی و درد انجام می گردد. روش IUI بدین صورت است که ابتدا اسپرم به روش خاصی تهیه و  شسته می شود. سپس در داخل فضای رحم قرار می گیرد.

روش آی یو آی و مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری سبب می شود تا تخمک گذاری حدود چهار برار افزایش یابد. معمولا اندازه این نوع داروها و ساعت مصرف آن با توجه به برخی از عوامل برای هر فرد متفاوت خواهد بود. پس از بررسی های لازم تزریق داروی HCG انجام می شود. پس از گذشت تقریبا پنجاه دقیقه از تزریق داروی تحریک پذیری تخمک HCG عمل آی یو آی انجام می گردد. گاهی اوقات با توجه به برخی عوامل به منظور موفقیت بیشتر این عمل دو بار تکرار می شود و معمولا زمانی که نیاز به تکرار این عمل باشد یک روز پس از انجام اولین بار صورت می گیرد.

بهترین زمان انجام آی یو آی

سن نیز عامل مهمی است، مطالعات نشان داده است که ۲۰ تا ۲۵ سالگی بیشترین نتایج موفق را نشان می دهد، نتایج موفقیت آمیز با افزایش سن کاهش می یابد و بیماران بالای ۴۰ سال شانس کمی برای نتایج موفقیت آمیز دارند.
برای اینکه کاندیدایی از بهترین شانس لقاح برخوردار باشند، چندین مرحله وجود دارد که یک زن و شوهر می توانند برای اطمینان از شانس بیشتر انجام دهند، این مراحل ممکن است عوامل خطر IUI را افزایش دهد و قبل از حرکت رو به جلو مهم است که بدانید.

پزشکان اغلب داروهای باروری را تجویز می کنند، این داروها در زمان های خاصی تجویز می شوند تا اطمینان حاصل شود که دارو قبل از فرآیند لقاح خارج می شود. خوددرمانی کنترل نشده کلومید کلومیفن سیترات می تواند خطرات جدی برای تولد نوزادانی با نقایص مادرزادی ایجاد کند.

اگر جنین در معرض این دارو قرار گیرد، می تواند رشد عروق خونی جدید را متوقف کند. داروهای باروری همچنین شانس حاملگی های متعدد را افزایش می دهد ، که می تواند مانع رشد شود و باعث نارس شدن نوزادان و یا سقط جنین شود.

در موارد نادر، استفاده از داروهای باروری می تواند منجر به ایجاد سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) شود که می تواند باعث تورم و درد در تخمدان ها شود.

سیگار کشیدن می تواند باروری را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و می تواند مسائلی مانند ایجاد مانع در تولید هورمون ها، مانع از رسیدن تخمک های بارور به رحم یا آسیب مستقیم به جنین شود.
چرخه های قاعدگی از طریق سونوگرافی ردیابی و مشاهده می شوند تا مشخص شود که دقیقاً چه زمانی فولیکول بالغ تخمک گذاری می کند و بهترین زمان برای IUI کی است.

بلوغ فولیکول اولین مرحله IUI را شامل تزریق HCG است که باعث می شود تخمک گذاری در مدت ۳۶ ساعت پس از تزریق رخ دهد. HCG به بدن نشان می دهد که باردار است، که باعث تولید استروژن و پروژسترون می شود که در رشد جنین حیاتی است.

روش واقعی سریع و بدون درد است، شستشو و پردازش در صبح روز عمل انجام می شود، خود عمل کامل می شود ، بدون درد در چند دقیقه.

بعد از انجام عمل بیمار باید ۲ هفته منتظر بماند تا بفهمد که این عمل موفقیت آمیز بوده یا خیر. از طریق آزمایش های انجام شده از این امر جلوگیری می شود، پزشکان می توانند تعداد فولیکول های موجود در زمان تخمک گذاری را قبل از شروع عمل تعیین کنند.
اگرچه نشان داده شده است که استفاده از داروهای باروری می تواند منجر به موفقیت بیشتر در باروری شود، اما بسیاری از زوج ها تصمیم می گیرند بدون نظارت مستمر به روند طبیعی بپردازند، که در وهله اول هنگام استفاده از داروهای باروری مورد نیاز است.

خود بیمار می تواند اقدامات خاصی را برای اطمینان از زمان مناسب IUI انجام دهد. رژیم غذایی یکی از این اقدامات است، رژیم غذایی سالم شامل میوه ها و سبزیجات، به حداقل رساندن غذاهای فرآوری شده و به طور کلی سالم زندگی می تواند شانس بارداری را افزایش دهد.

بهترین زمان انجام آی یو آی چه وقت است؟

مراقبت های بعد از IUI

به طور معمول پس از انجام این روش درمانی نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود و فرد می تواند بدون هیچ گونه وقفه ای به فعالیت های روزمره خود بپردازد و استراحت مطلق نیاز نیست .

در نهایت پس از گذشت دو هفته از انجام این عمل آزمایش تست بارداری به منظور تشخیص نتیجه عمل ضروری است.

میزان موفقیت عمل IUI

میزان موفقیت عمل ای یو ای با توجه به برخی از عوامل متعدد می باشد. به طور مثال در صورتی که تعداد اسپرم کم نباشد میزان موفقیت بیشتر خواهد بود. همچنین عواملی همچون وضعیت جسمی بیمار، بیماری های زنان و سن بر روی میزان موفقیت این عمل تاثیر بسزایی خواهد داشت .

در نهایت می توان گفت اگر این روش درمان ناباروری با موفقیت همراه نباشد می تواند چندین مرتبه انجام شود، همچنین انجام روش های درمان ناباروری همچون آی وی اف استفاده می شود.

کلام آخر

IUI یکی از بهترین روش های درمان ناباروری است. در صورتی که به هر دلیل دچار مشکلات باروری شده اید، بهتر است با یک متخصص نازایی مشورت نمایید.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان سندرم آشرمن در اهواز

درمان سندرم آشرمن در اهواز

چسبندگی های داخل رحمی که منجر به عدم وجود قاعدگی یا سیکل قاعدگی پس از کورتاژ می شود، اولین بار در سال 1894 توسط فریچ توصیف شد. هنگامی که تروما در لایه های آندومتر رخ می دهد، سندرم آشرمن پس از آن رخ...

هزینه درمان ivf

هزینه درمان ivf

امروزه به دلیل شرایط زندگی، شرایط آب وهوایی، نویز ها و.. بسیاری از زنان و مردان متاسفانه به نازایی و ناباروری دچار هستند و این یک عارضه جدی محسوب می شود. پس از اینکه یک زوج 3 ماه رابطه بدون محافظت...

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

نازایی یک بیماری دستگاه تناسلی است که منجر به اختلال در توانایی باروری می شود. برای یک زوج سالم با عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل، احتمال باردار شدن در یک ماه معین تنها 20 تا 25 درصد است. بنابراین،...

سرطان زنان

سرطان زنان

سرطان های زنان بیماری های پیچیده ای هستند که سالانه تعداد زیادی از زنان درگیر آن می شوند، این سرطان ها در صورتی که در زمان درست و به موقع تشخیص داده شوند، به راحتی قابل درمان هستند و در زمان کوتاهی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴۲ دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشید بنده ۴۲ سالمه خانمم هم ۴۰ساله هستند دو تا بچه هم داریم ولی چند سالی است که به دلایل مختلفی از قبیل استرس و اضطراب مشکل همبستری پیدا کردم آیا میتوان از راه درمان آی یو آی بچه دار بشم اگر امکانش هست چند قلو چطور

  پاسخ
  • سلام بهتر است برای حل مشکل خود حضوری به پزشک مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم بتوان راه حلی برای درمان و رفع مشکل پیدا نمود.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید خانم دکتر،شما آی یو آی تعیین جنسیت هم انجام میدید؟چند درصد احتمال داره همون جنسیت بشه؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     بله انجام می دهیم و میزان موفقیت آن هشتاد درصد می باشد.

     پاسخ
 2. سلام من دوتا پسر دارم ۳۷سالمه می خواستم آی یو آی کنم یه دختر داشته باشم
  پسر کوچکم سه سالش هست،طبیعی باردارشدم

  لطف می فرمایید هزینه آی یو آی رو بهم بگید .تشکر

  پاسخ
  • می تونید با مطب تماس بگیرید جهت دریافت مشاوره و هزینه دقیق انجام آن

   پاسخ
 3. سلام خسته نباشید شماره تماس و آدرس لطف کنید به من بدهید
  ۰۹۱۰۴۷۹۶۲۳۱

  پاسخ
 4. میشه با روش IUI دوقلو باردار شد و جنسیتشونو خودم انتخاب کنم؟

  پاسخ
  • بله

   پاسخ
 5. با سلام وقت بخیر همسرم اسفند ۹۷متوجه شدیم که کانسر بیضه چپ داره جراحی کردن و بیضه رو در آوردن و اسپرم فریز کردیم و اردیبهشت تا مرداد ۹۸شیمی درمانی شدن بعد گذشت یه سال از درمان دکتر ارولوژی شروع کردن آزمایش اسپرم و داروهای تقویتی رو تا اسپرم رو تقویت کنن تا الان که سومین آزمایش رو داده و اینبار جواب دکتر ارولوژی این بود که آزمایش اسپرم آخر بعد شست و شوی اسپرم خوب هست و با همین اسپرم ها میشه آی یو آی کرد من گفتم طبیعی نمیشه باردار شد گفتن سخته.یه دکتر زنان گفتن بارداری طبیعی میشه سنتون پایین هس،یه دکتر زنان هم گفت که بارداری طبیعی اصلا اقدام نکنین ریسک هس بارداری پوچ میشه و باید آی یو آی بشین
  حالا خانم دکتر نظر شما در مورد باردار شدن با این شرایط چیه؟

  پاسخ
  • اگر آزمایش اسپرم نرمال هست میتونید طبیعی باردار بشید

   پاسخ
 6. سلام ممنون میشم به سوال من پاسخ بدید
  من و همسرم نزدیک به ۸ سال هست ازدواج کردیم و متاسفانه از همان ابتدا همسرم از عمل جنسی واهمه داشته و دارد و همین امر به لحاظ روانی به بنده هم سرایت کرده و در این مدت اراده ی قوی برای زناشویی و اعمال جنسی کامل نداشته ایم ، از طرفی به شدت خواهان فرزندآوری هستیم همیشه بدنبال این بودیم که آیا میشود همین عمل فرزندآوری به طریقی جز حالت سنتی محقق شود که امروز در این سایت متوجه شدم دو روش iui و ivf هست ، من ۳۶ و همسرم ۳۰ ساله هستیم ، مشکل خاص جسمانی و سلامتی هم نداریم فقط همان مورد فوق الاشاره نوعی ترس و …در ضمن فقط باید عرض کنم چندسال پیش یکی از تخمک های همسرم به دلیل کیست عمل و حذف شده است و هم اکنون ایشون دارای یک تخمک هستند. ممنون میشوم راهنمائی کرده و پاسخ دهید که آیا این روش های درمانی مختص ما هست یا خیر؟ اگر امکانش هست پاسخ را به بنده ایمیل فرمائید

  پاسخ
  • بله آی یو آی کنید

   پاسخ
  • سلام مشکل جنسی همسرتون رو‌پیش خانم دکتر اعظم خیابانی تهران راحت میتونین درمان کنین خیلیا نتیجه دیدن تو گوگل یا اینستا بزنین ماماسایت پیداش میکنین اینجوری بعدش راحت میتونین بچه دار بشین

   پاسخ
   • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

    پاسخ
 7. سلام‌خانم‌دکتر من‌۱۱روز‌پیش’پیش‌شماiuiکردم ولی امروز کمردرد‌داشتم وهمچنین دردپهلو’این دردا طبیعیه؟

  پاسخ
  • به مطب مراجعه کنید تا مجدد معاینه شوید

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید خانم دکتر ببخشید انجام روش های کمک باروری واسه کسانی که ناباور هستن انجام میشه مثلا ۲ سال واسه بارداری تلاش بکنن ولی انجام نشه با این روش ها بارور می‌شود ممنونم جواب بدین

   پاسخ
   • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

    پاسخ
 8. درود
  امشب متوجه شدم که خانمی پنجاه سال و همسرشون حدود هشتاد سال دارند تمایل شدیدی برای بارداری با جنسیت پسر هستند. بنا به دلایلی خیلی متاثر شدم.
  با متدهای جدید پزشکی، از جمله آی وی اف، چقدر ایشون شانس این رو خواهند داشت؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 9. سلام خانم دکتر … ایا انجام ای یو ای برای خانمهایی که مشکل بارداری ندارند و به صورت طبیعی باردار می شوند از لحاظ شرعی ایرادی ندارد؟؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 10. با سلام من ۳۵ سال سن دارم سابقه فشار خون بالا وزیر نظر دکتر متخصص قلب هستم میخوام از روش ای یو ای براى تعیین جنسیت استفاده کنم ایا فشار خون مانع این کار میشه کم کاری تیرویید هم دارم وزیر نظر دکترم دارو نیز مصرف میکنم ممنونم

  پاسخ
 11. سلام من همیشه فرزند دختر دارم میخوام پسردارشوم چه راهکاری برای من دارین برای تقیر جنسیت شما میتوانید واگر میتوانید نوبت به من بدین تا مراجعه حضوری داسته باشم

  پاسخ
  • بله امکان تغییر جنسیت هستش بهتر به صورت حضوری از طریق تماس با شماره تلفن مطب مراجعه کنید.

   پاسخ
 12. سلام من فولیکول خوب دارم تنبلی تخمدان دارم با دارو فولیکول خوب دارم
  شوهرمم ازمایشاتش خوبن
  عکس رنگیم گفت خوبی
  فقط واژنم گفت گشاد شده بخاطذ زایمان طبیعی
  ولی ۲سال باردار نمیشم چرا

  پاسخ
  • در ابتدا بهتر است تمامی آزمایشات مربوط به پروسه بارداری و نازایی رو انجام دهید و تحت معاینات بالینی قرار بگیرید.

   پاسخ
   • سلام دکتر جان من میخام دوبار عمل ای یو ای رو انجام بدم یک روز در میان میشه

    پاسخ
    • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

     پاسخ
 13. سلام خانم دکتر بنده ۳۱ سال سن دارم و همسرم ۳۸سال. یک فرزند ۵ ساله دارم دوبار بعدش باردار شدم و هردو به خاطر ایست قلبی سقط شدن. الان تقریبا یک سالی میشه با اینکه فولیکول خوب دارم باردار نمیشم. آیا آی یو آی برای بنده خوبه که انجام بدم و اینکه منجر به دوقلویی میشه؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 14. سلام
  برای زوجی که مرد نرمال باشد و خانم تخمک ان ضعیف باشد آیا iui روش مناسبی هست ؟؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 15. سلام وقت بخیر در ازمایش اسپرم همسرم اسپرم با حرکت بالاش صفره و غیرمتحرکاش هفتادو نه درصد محرکای غیر پیشرو بیست و یک اما میزانش اوکیه ایا امکان درمان با iui هست؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 16. سلام خانم دکتر من تنبلی تخمدان دارم.بارداری اول با امپول دوهفته درمان کردم باردار شدم .هنسرم نشکلی نداره.الان بعد ۷ سال دوباره رفتن دکترم گفت iuiانجام بدگ که هم تعیین جنسیت بشه .ایا باردار میشممن که با دوهفته درمان اونم با امپول زیر جلدی فقط باردار شدم.خیلی ترس دارم

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 17. سلام ، وقت بخیر
  من روز ۱۱ پریودیم اندازه فولیکولم ۲۲ بود، بعد ساعت ۱۰شب امپول hcg تزریق کردم، چندساعت بعدش iui بشه خوبه و چند باز بعدش نزدیکی کنیم ،

  پاسخ
 18. سلام. من ۳۸ سالم هست و مشکل کاهش زخیره تخمدان و اندومتریوز دارم. میخواستم بدونم احتمال IUI چقدر هست برای بارداری؟ ممنونم

  پاسخ
 19. سلام بعد از انجام iui نا موفق احتمال کیست تخمدان وجود دارد؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *