انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

لاپاراسکوپی در اهواز

لاپاراسکوپی شیوه جراحی است که در تشخیص اختلالات و بیماری های نواحی مانند لگن، رحم و مثانه کاربرد دارد. پزشک با استفاده از ابزاری ظریفی به نام لاپاراسکوپ و دوربین متصل به آن، به بررسی آسیب و بیماری های موجود در ارگان های گفته شده می پردازد. امکان انجام همزمان لاپاراسکوپی و سایر روش های جراحی وجود دارد و لاپاراسکوپ از طریق برش ایجاد شده برای جراحی، وارد می شود. با پایان جراحی، لاپاراسکوپ بیرون آورده می شود، برش ها بخیه زده خواهند شد و پانسمانی بر روی بخیه ها قرار می گیرد. ممکن است بیمار به دلیل اثرات ماده بیهوشی، کمی احساس گیجی و خستگی داشته باشد که به سرعت برطرف خواهد شد. بسیاری از بیماران همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. در برخی موارد مانند هیسترکتومی (درآوردن رحم) به روش لاپاراسکوپی، نیاز به بستری بودن در بیمارستان می باشد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با بهترین جراح لاپاراسکوپی در اهواز آشنا کنیم.

کاربرد های لاپاراسکوپی در اهواز

لاپاراسکوپی روشی است که این امکان را فراهم می آورد تا قسمت های داخلی شکم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها بررسی شود و همچنین مشاهده و بررسی مثانه و روده را به وجود می آورد. لاپاراسکوپی بنا به دلایل متعددی انجام می شود، از جمله تشخیص و یا درمان برخی اختلالات و شرایط. برخی دلایل شایع انجام لاپاراسکوپی عبارت است از:

 • تشخیص و درمان اندومتریوز، دردهای مزمن لگنی، بیماری التهابی لگن و بررسی علت ناباروری
 • در آوردن فیبروم ها، رحم و کیست های تخمدان
 • درمان برخی اختلالات از قبیل بی اختیاری ادرار، افتادگی ارگان های لگنی و برخی انواع سرطان ها
 • ارزیابی برخی سرطان ها به خصوص سرطان رحم، دهانه رحم و تخمدان
 • بررسی علت سقط جنین
 • برداشت بافت اسکار
 • بارداری خارج از رحم (لاپاراسکوپی و بارداری)
 • هیسترکتومی یا خارج نمودن رحم
 • تشخیص سرطان و انجام بیوپسی در تشخیص اندومتریوز
 • تشخیص علت دردهای شکمی

انواع لاپاراسکوپی

برخی انواع لاپاراسکوپی درمانی عبارتند از:

لاپاراسکوپی خارج کردن فیبروم

یکی دیگر از کاربرد های لاپاراسکوپی درمان فیبروم رحمی از طریق خارج کردن آن از رحم است که در ویدئو مذکور به خوبی نحوه انجام آن را مشاهده می کنید.

مزایای لاپاراسکوپی در اهواز

همانند سایر روش های جراحی، لاپاراسکوپی نیز مزایا و عوارضی را به همراه دارد. از جمله مزایای لاپاراسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد کمتر نسبت به روش های جراحی باز
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • برش های کوچک تر
 • پایین بودن احتمال بروز عفونت

اما بهتر است با برخی عوارض این روش نیز آشنا شوید. احتمال بروز خونریزی، عفونت، آسیب ارگان های داخلی مانند رگ های خونی، حساسیت به ماده بیهوشی و یا لخته شدن خون بعد از لاپاراسکوپی نیز وجود دارد.

فواید لاپاراسکوپی

معایب لاپاراسکوپی

هر روش درمانی می توان با عوارضی همراه باشد که عبارت است از:

 • عفونت
 • آسیب به ارگان های شکمی
 • نیاز به بیهوشی عمومی
 • استراحت نسبی در منزل

بیشتر بخوانید: میومکتومی

آمادگی و اقدامات قبل از لاپاراسکوپی در اهواز

آمادگی قبل از لاپاراسکوپی به نوع جراحی بستگی دارد. پیش از انجام  ین جراحی، مصرف هر گونه دارو و مکمل باید به پزشک گزارش داده شود. چرا که گاهی نیاز به قطع دارو و جایگزین کردن داروی جدید، طبق دستور پزشک می باشد. داروهایی از قبیل:

 • داروهای رقیق کننده خون
 • داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی مانند آسپیرین و ژلوفن
 • سایر داروهایی که بر روی روند انعقاد خون تاثیر می گذارند
 • مکمل های گیاهی
 • ویتامین K

خانم های باردار حتما باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند.

مراحل انجام لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی، عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار متوجه چیزی نخواهد شد. با این حال، در بیشتر موارد، نیازی به بستری بودن در بیمارستان نمی باشد.

مرحله ۱

با بیهوش شدن بیمار، لوله کوچکی به نام کاتتر، جهت جمع آوری ادرار استفاده می شود. داخل شکم با گاز کربن دی اکسید پر می شود تا امکان مشاهده ارگان های شکمی فراهم گردد.

مرحله ۲

در مرحله بعد، برش کوچکی در زیر شکم ایجاد و لاپاراسکوپ وارد می شود تا تصاویر بر روی صفحه نمایش، نشان داده شوند. با این کار، امکان مشاهده ارگان های داخلی برای پزشک فراهم می شود.

مرحله ۳

تعداد برش های ایجاد شده به نوع بیماری و هدف درمان بستگی دارد. اما عمدتا این روش با یک تا چهار برش به طول یک تا دو سانتی متر انجام می شود. در صورتی که  این روش همزمان با جراحی دیگری انجام شود، نیاز به ایجاد برش های بیشتری خواهد بود. با پایان جراحی، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی بر روی بخیه قرار خواهد گرفت.

هزینه لاپاراسکوپی بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله نوع جراحی، مکان انجام عمل، تجهیزات مورد استفاده، تخصص و تجربه پزشک، و شرایط محل زندگی شما. این عوامل باعث می‌شوند که هزینه لاپاراسکوپی متغیر باشد و در هر کشور یا حتی در هر شهر ممکن است متفاوت باشد.

در بسیاری از موارد، هزینه لاپاراسکوپی شامل هزینه‌های مختلفی می‌شود، از جمله:

 1. هزینه بستری در بیمارستان یا مرکز جراحی: این شامل هزینه اقامت در بیمارستان برای مدت زمانی که بیمار باید در آنجا بماند، و هزینه استفاده از امکانات بیمارستان مانند اتاق، خدمات پرستاری و پزشکی، و غیره می‌شود.
 2. هزینه جراحی و تجهیزات: این شامل هزینه جراحی برای انجام عمل و هزینه استفاده از تجهیزات و لوازم جراحی مورد نیاز می‌شود. بستگی به نوع جراحی، این هزینه می‌تواند متفاوت باشد.
 3. هزینه مشاوره: قبل از انجام هر جراحی، بسیاری از بیماران به یک مشاوره با پزشک نیاز دارند. هزینه مشاوره و پیش‌آموزش نیز باید مدنظر قرار گیرد.
 4. هزینه‌های مرتبط با بیماری و پس از جراحی: این شامل هزینه‌های مرتبط با تشخیص و درمان بیماری قبل از جراحی، داروها، مطب پزشک بعد از جراحی، و غیره می‌شود.

به طور کلی، هزینه لاپاراسکوپی ممکن است با توجه به شرایط مختلف در سایر محلها متغیر باشد. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد انجام این جراحی، با یک پزشک متخصص و مشاوره کنید و هزینه‌های دقیق را بررسی کنید.

نتایج لاپاراسکوپی

مثبت بودن نتیجه لاپاراسکوپی به معنای عدم ابتلا به اختلال و یا شرایط خاص پزشکی می باشد. اما نتایج غیر طبیعی لاپاراسکوپی می تواند نشانه ای باشد از وجود:

حتما در خصوص تفسیر نتایج لاپاراسکوپی به پزشک مراجعه کنید تا بهترین نوع درمان برای شما در نظر گرفته شود.

لاپاراسکوپی از جمله روش های جراحی است که نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد و درصد رضایت بیماران نیز بسیار بالاست. این روش، پزشک را در تشخیص دقیق بیماری ها و اختلالات یاری می کند. وجه تمایز لاپاراسکوپی، دوره نقاهت بسیار کوتاه آن نسبت به سایر روش های جراحی می باشد.

نتایج لاپاراسکوپی

کلام آخر

لاپاراسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی است که با استفاده از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ انجام می‌شود. این روش برای بررسی و درمان بیماری‌های داخل شکمی و لاپاراسکوپی مفصلی استفاده می‌شود. در هنگام لاپاراسکوپی، دستگاه لاپاراسکوپ از طریق یک برش کوچک در پوست وارد داخل بدن می‌شود و تصویری از داخل بدن بیمار را به پزشک نشان می‌دهد. برای انجام لاپاراسکوپی در هر شهر یا منطقه‌ای، شما نیاز دارید به یک مرکز پزشکی یا بیمارستانی که این روش را ارائه می‌دهد، مراجعه کنید. دکتر شبنم سالمی بهترین جراح لاپارسکوپی در اهواز به منظور درمان غیر تهاجمی انواع بیماری های زنان هستند.

سوالات متداول

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی میومکتومی + علت و درمان

جراحی میومکتومی + علت و درمان

جراحی میومکتومی یکی از روش‌های درمانی برای برطرف کردن تومورهای رحمی یا میوم‌ها می‌باشد. این تومورها که اغلب خوش‌خیم هستند، می‌توانند بر روی دیواره رحم یا در داخل آن شکل بگیرند و علائمی از جمله...

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

پس از انجام هیسترکتومی، ضروری است که بیمار برای اطلاع از سلامت جسمانی و بررسی نتایج جراحی و برای انجام معاینات منظم به مطب پزشک متخصص زنان مراجعه نماید. این به این معنی است که بعد از جراحی...

عمل هیستروسکوپی در اهواز

عمل هیستروسکوپی در اهواز

هیستروسکوپی در اهواز عبارت از تجسم داخل حفره رحم با قرار دادن ابزار تجسم ویژه از طریق واژن و دهانه رحم است. هیستروسکوپی را می توان برای کمک به تشخیص یا انجام اعمال جراحی جزئی انجام داد. در بسیاری از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *