انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بارداری و زایمان / ناگفته های از زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

ناگفته های از زایمان طبیعی

اکثریت زنان از انجام زایمان طبیعی ترس دارند و زمانی که به آن فکر می کردند مضطرب می شوند. اما آیا به زایمان و مراحل آن فکر کرده اید؟ آیا می دانید کدام روش برای زایمان مناسب تر خواهد بود؟ برای آشنایی با مراحل زایمان و نکات در این خصوص با ما همراه باشید.

زایمان یک فرآیند طبیعی است که این فرآیند در تمامی مادران باردار به یک صورت نخواهد بود و عوامل بسیاری در نحوه انجام زایمان موثر خواهد بود.

نشانه های زایمان طبیعی

لحظه تولد نوزاد، زمانی است که دقیق قابل تشخیص نیست. به طور معمول آن زمانی که متخصص زنان و زایمان به فرد اعلام می نماید تقریبی است. لازم به ذکر است، درد زایمان حدود سه هفته قبل یا دو هفته پس از زمان مشخص شده شروع می شود که این یک امر طبیعی خواهد بود.

پایین آمدن برآمدگی شکم

، زمانی که این اتفاق می افتد معمولا به دلیل اینکه فشار کمتری به ریه های مادر وارد می شود، تنفس برای مادر آسان تر خواهد شد. ولی این اتفاق باعث می شود تا فشار بیشتری به مثانه مادر وارد می شود.

انقباضات رحمی

انقباضات رحمی به صورت نامنظم در زمان نزدیک زایمان یک امر طبیعی است اما در فواصل نزدیک زایمان این نوع انقباضات در مدت زمان کوتاه و منظم ایجاد می شود.

پارگی کیسه آب
پاره شده کیسه آب یکی از نشانه های زایمان است با پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود. معمولا این اتفاق قبل از شروع در زایمان یا حدود یک روز قبل از زمان زایمان اتفاق می افتد.

خروج ترشحات از رحم
گاهی اوقات ممکن است چند روز قبل از بارداری دهانه رحم باز شود و ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم خارج شود.

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی طی سه مرحله انجام می شود، که عبارت است از :

در مرحله ابتدایی زایمان باز شدن دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرد. معمولا با نزدیک شدن زمان زایمان سرعت باز شدن دهانه رحم افزایش می یابد و در مواردی با هر بار باز شدن احساس درد در ناحیه کمر و شکم و احساس فشار در ناحیه مقعد طبیعی خواهد بود. در نهایت دهانه رحم حدود ده سانتی متر باز خواهد شد که در این مرحله به اصطلاح مادر باید زور بزند.

در مرحله دوم زایمان باز شدن کامل دهانه رحم اتفاق می افتد که با خروج جنین زایمان به اتمام می رسد. در این مرحله مادر نقش بسزایی دارد و به طور معمول متخصص زنان از مادر می خواهد که زور بزند و زور شدن و انقباضات رحمی سبب می شود تا جنین خارج شود .

در مرحله سوم زایمان که مرحله انتهایی است و نوزاد در این مرحله به دنیا می آید. در مرحله انتهایی زمانی که نوزاد از رحم خارج می شود جفت از دیواره رحم جدا شده و از رحم خارج می شود.

شایان ذکر است، مدت زمان هر مرحله از زایمان برای هر فرد متفاوت است مدت زمان شروع درد در بارداری اول بیشتر خواهد بود در صورتی که در زایمان های بعدی این زمان کاهش خواهد یافت.

مزیت های زایمان طبیعی

مهمترین فایده زایمان طبیعی این است که پس از زایمان مادر می تواند نوزاد را در آغوش گیرد و راحت تر به نوزاد شیر دهد.

مدت زمان بستری شدن مادر در بیمارستان پس از زایمان به نسبت زایمان سزارین کوتاه تر خواهد بود.

حجم خونی که مادر در زایمان طبیعی از دست می دهد کمتر خواهد بود.

در زایمان طبیعی ریسک های بیهوشی وجود نخواهد داشت.

از نظر مالی زایمان طبیعی مقرون به صرفه خواهد بود.

درصد احتمال ابتلا به عفونت زنان در زایمان طبیعی به نسبت زایمان سزارین کمتر خواهد بود.

دوره بهبودی پس از زایمان طبیعی کوتاه تر خواهد بود و مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند سریعتر می تواند به انجام فعالیت های ورزشی و روزمره خود بپردازند.

زایمان طبیعی باعث می شود تا مادران راحت تر بتوانند آغوز به نوزاد خود بدهند و خوردن آغوز برای نوزاد بسیار حائز اهمیت می باشد.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

از مهمترین اقدامات قبل از زایمان طبیعی دقت در انتخاب متخصص زنان و زایمان و انتخاب محل زایمان می باشد . بهتر است قبل از زایمان در انتخاب دکتر زنان دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید زایمانی موفقیت آمیز را تجربه نمایید . در این زمان می توانید برای آرامش بیشتر خود از پزشک زنان خود کمک بگیرید تا بتوانید راحت تر با استرس خود مقابله کنید و با آرامش بیشتری زایمان طبیعی بدون درد داشته باشید .

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

معمولا پس از زایمان طبیعی شش ساعت اول برای مادران سخت است و بررسی علائم حیاتی مادر بسیار حائز اهمیت می باشد، پس از این زمان مادران به حالت طبیعی خود باز می گردند . پس از ده روز از زایمان طبیعی مراجعه به متخصص زنان و معاینه شدن ضروری است . بهتر است پس از زایمان با دکتر زنان خود در ارتباط باشید و تمامی علائم و شرایط خود را به او شرح دهید .

انجام فعالیت های ورزشی سبک پس از زایمان همانند پیاده روی در ابتدا به مدت چهار تا ده دقیقه کافی خواهد بود .

به دلیل آنکه مادران در این دوران کم تحرک خواهند بود احتمال ابتلا به یبوست زیاد است . لذا به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری بهتر است از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده نماید .

پس از زایمان بهتر است از توالت فرنگی استفاده نمایید و از فشاری به زخم های ناشی از زایمان ایجاد نشود.

در صورت داشتن هر گونه درد در قفسه سینه، قرمزی و تب سریعا با پزشک خود مشورت نمایید.

استحمام پس از زایمان طبیعی

استحمام پس از زایمان بلامانع است زیرا آب گرم می تواند موجب کاهش درد شود، ولی بهتر است ناحیه تناسلی را با شامپو بچه شستشو دهید و از کشیدن لیف بر روی ناحیه تناسلی اجتناب ورزید . پس از استحمام سعی نمایید با استفاده از شسوار محل بخیه ها را خشک نماید.

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین سوالاتی که از سوی مخاطبین عزیز در خصوص این نوع از زایمان مطرح شده است پرداخته می شود تا با مطالعه آن ها، هر گونه سوال یا ابهامی در این مورد برای تان ایجاد می شود، برطرف گردد.

کلام آخر

زایمان طبیعی یک نوع زایمان بدون خطر و عارضه می باشد . شما می توانید زمانی که قصد بارداری و زایمان دارید حتما با یک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری بارداری می تواند اطلاعات ارزشمندی را قبل از تولد نوزاد شما ارائه دهد. به عنوان مثال، غربالگری ژنتیکی می تواند خطر نوزاد شما را برای نقایص مادرزادی مشخص کند. این شامل سندرم داون، تریزومی 18،...

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت با آی وی اف

بسیاری از زوج ها به دلایل و باورهای مختلف تمایل دارند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. به طور شگفت انگیزی، پیشرفت های علمی اجازه می دهد تا انتخاب جنسیت کودکان آینده با دقت 100٪ انجام شود. اما...

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مهمترین دوره ها برای مادران و نوزاد می باشد که سلامتی نوزاد و مادر در این دوران بسیار حائز اهمیت است و مادران جوان باید سعی نمایند تا چکاپ های دوره ای و مراجعه به متخصص زنان و...

زایمان سزارین و چگونگی انجام عمل سزارین

زایمان سزارین و چگونگی انجام عمل سزارین

زایمان سزارین زایمان سزارین یک جراحی شکمی است که برشی بر روی شکم ایجاد می شود . گاهی اوقات با توجه به شرایط وضعیت مادر زایمان سزارین ضرورت پیدا خواهد کرد . چگونگی انجام عمل سزارین ضرورت انجام زایمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.