انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بارداری و زایمان / تعیین جنسیت با آی وی اف
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تعیین جنسیت با آی وی اف

بسیاری از زوج ها به دلایل و باورهای مختلف تمایل دارند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. به طور شگفت انگیزی، پیشرفت های علمی اجازه می دهد تا انتخاب جنسیت کودکان آینده با دقت ۱۰۰٪ انجام شود. اما برای انتخاب جنسیت فرزند بعدی شما دقیقاً چه چیزی لازم است و انتخاب جنسیت دقیقاً چه هزینه ای دارد؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

تعیین جنسیت با آی وی اف

دانستن جنسیت جنین سهم هر والد است. والد زن دارای دو کروموزوم XX است و می تواند یکی از کروموزوم های خود را به جنین انتقال دهد. در صورتی که والد مرد دارای کروموزوم XY می باشد. لقاح بین کروموزوم های مرد و زن جنسیت جنین را مشخص می نماید. در صورتی که کروموزوم Y با تخمک باردار شود، جنسیت جنین پسر خواهد بود ولی اگر کروموزوم X با تخمک باردار شود، جنسیت جنین دختر می شود. اسپرم های تعیین کننده جنسیت جنین رفتار های متفاوتی دارند، اسپرم های حاوی Y طول عمر کوتاهی دارند و مدت زمان کمتری در محیط اسیدی رحم زنده می مانند. در صورتی که اسپرم های حاوی X طول عمر طولانی تر و حرکت کندتری دارند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی می توان با تکنیک های روز جنسیت جنین را مشخص نمود. امکان تعیین جنسیت جنین قبل از لانه گزینی امکان پذیر خواهد بود. در لقاح آزمایشگاهی IVF چه برای زوج های بارور و نابارور انتخاب تعیین جنسیت جنین وجود خواهد داشت . یکی از تکنیک های روز پزشکی روش PGD است که امکان تعیین جنسیت جنین را فراهم می کند. درمان ناباروری در اهواز توسط خانم دکتر سالمی به بهترین نحو انجام می شود.

روشهای مختلف تعیین جنسیت

دو روش اصلی برای انتخاب جنسیت وجود دارد که امروزه تنها یکی از آنها به طور گسترده توسط جامعه پزشکی باروری پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. تئوری های جایگزین دیگری نیز در رابطه با رژیم غذایی و سایر روش ها وجود دارد، اگرچه این ها هیچ پشتوانه علمی ندارند و تا زمانی که اثبات نشده اند، نباید جدی گرفته شوند. در ادامه تکنیک PGD شرح داده شده است. با درمان ناباروری با IUI بیشتر آشنا شوید.

دلایل انتخاب تکنیک PGD چیست ؟

پیشگیری از نواص ژنتیکی

در صورتی که والدینی به بیماری های ژنتیک مبتلا باشد احتمال انتقال بیماری ها به جنین وجود دارد، به همین دلیل بیشتر والدین تمایل دارند قبل از آنکه جنین آن ها متولد شود از نظر ژنتیک بررسی و با کمک PGD جنسیت جنین آن ها مشخص شود .

حفظ تعادل جنسیتی در یک خانواده

امروزه جنسیت نوزاد یک موضوع حیاتی نیست اما برخی از خانواده هستند به دلیل داشتن یک فرزند با یک جنسیت تمایل دارند فرزندی با جنسیت دیگر داشته باشند . همچنین والدینی که نابارور بوده و تنها می توانند یک فرزند داشته باشند در این زمان این خانواده ها با چنین شرایطی می توانند با کمک PGD جنسیت جنین خود را تعیین نمایند .

افزایش احتمال بارداری موفق

با افزایش سن احتمال بارداری کاهش می یابد و این احتمال پس از ۳۵ سالگی اتفاق می افتد. همچنین زنان با سابقه سقط و والدینی که انجام IVF آن ها ناموفق بوده، غربالگری جنین های سالم با درصد موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

مراحل دقیق انتخاب جنسیت IVF

انتخاب دقیق جنسیت به لقاح آزمایشگاهی نیاز دارد، که به خودی خود یک فرآیند نسبتاً پیچیده است.  به طور کلی، IVF دارای ۴ مرحله اصلی است:

  •    تحریک تخمدان: زن با هدف ساختن تعداد زیادی تخمک با کیفیت بالا (بر خلاف تخمک‌هایی که معمولاً ساخته می‌شود) از داروهای مبتنی بر هورمون استفاده می‌کند.
  •     بازیابی تخمک: تخمک ها را از تخمدان ها خارج می کند.
  •     آزمایشگاه جنین شناسی: لقاح تخمک ها، رشد جنین به مدت ۳-۷ روز
  •     انتقال جنین: انتقال جنین فرآیند بازگرداندن جنین به رحم والدین مورد نظر است.
تعیین جنسیت با آی وی اف

از آنجایی که انتخاب جنسیت به آزمایش جنینی اضافی نیاز دارد (که چند روز طول می کشد تا نتایج حاصل شود)، نه تنها به مراحل اضافی مخصوص آزمایش جنین نیاز دارد، بلکه به دو “چرخه درمانی” نیاز دارد. یکی شامل ساخت و آزمایش جنین ها و دیگری، چرخه انتقال جنین منجمد است که شامل آماده سازی رحم برای انتقال است. در ادامه بیشتر در مورد این روش ها توضیح داده شده است.

چرخه ساخت و آزمایش جنین

این بخش از درمان تقریباً مشابه روش انجماد جنین است، زیرا جنین‌ها از طریق IVF ساخته می‌شوند و سپس منجمد می‌شوند. البته قبل از فریز شدن، نمونه برداری می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تحریک تخمدان

همانطور که در بالا ذکر شد، زن از داروهای مبتنی بر هورمون با هدف ساخت تعدادی تخمک بالغ و با کیفیت استفاده می کند. این داروهای محرک اغلب در روزهای ۲-۴ سیکل قاعدگی طبیعی زنان شروع می شوند و به مدت ۱۰ روز مصرف می شوند. ایده در اینجا این است که تخمک های بیشتر = جنین های بیشتر = جنین های بیشتر با جنس دلخواه = شانس بالاتری برای تولد زنده از جنینی که دارای جنسیت مطلوب است.

بازیابی تخمک

باز هم، بازیابی تخمک یک روش جراحی است که در آن تخمک ها از تخمدان ها برداشت می شود. این امر معمولاً حدود ۱۲ روز پس از شروع داروهای تحریک کننده انجام می شود. این یک روش نسبتاً خفیف است تا جایی که عملیات انجام می شود. نیازی به برش یا بخیه ندارد و از بیهوشی عمومی (که نیاز به لوله گذاری و زمان بهبود قابل توجهی دارد) استفاده نمی کند. در عوض، بیمار تحت آرام ‌بخشی متوسط ​​با بی‌حسی MAC قرار می‌گیرد، در حالی که یک سوزن تنفسی با سونوگرافی از طریق واژن و به داخل فولیکول‌های روی تخمدان هدایت می‌شود. پس از خارج شدن از تخمدان، لوله های آزمایش حاوی مایع فولیکولی و تخمک های بالغ بلافاصله به آزمایشگاه جنین شناسی منتقل می شوند.

تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی چگونه انجام می شود؟

انتخاب تعیین جنسیت پیش از انتقال جنین به رحم و بررسی ساختار های ژنتیکی با کمک روش IVF و میکرواینجکشن وجود دارد . به طور معمول قبل از انتقال جنین به روش IVF ابتدا لازم است تا عمل غربالگری انجام شود و پس از بررسی ها و آزمایش های لازم، تعیین جنسیت صورت گیرد . در نهایت پس از غربالگری و ارزیابی نواقص کروموزومی جنین با جنسیت دلخواه در انکوباتور به مدت چند روز نگهداری شده و پس از پنج تا شش روز جنین به روش میکرواینجکشن به داخل رحم انتقال می یابد. می تونید مقاله مراقبت های بعد از آی وی اف را بخوانید.

هزینه تعیین جنسیت با آی وی اف

هزینه های درمانی با توجه به نوع خدماتی که انجام می گیرد متفاوت می باشد . به طور معمول هزینه ها بسته به نوع مرکز دولتی یا خصوص، روش تعیین جنسیت و … متغیر خواهد بود . لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های درمانی تعیین جنسیت با آی وی اف بهتر است به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه و مشورت نمایید .

هزینه تعیین جنسیت

کلام آخر

تعیین جنسیت با آی وی اف یکی از بهترین و پیشرفته ترین تکنیک های روز پزشکی است که با درصد موفقیت بالایی برخوردار است . در صورت داشتن هر گونه سوال در این خصوص می توانید با یک پزشک خبره مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص نازایی در اهواز مراجعه نمایید .

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از آی وی اف

مراقبت های بعد از آی وی اف

پس از هفته ها درمان و ماه ها یا حتی سال ها برنامه ریزی، بالاخره روز انتقال جنین شما فرا رسید. از یک طرف، روزی است که منتظرش بودید. از سوی دیگر، این آغاز مضطرب ترین زمان است، زیرا منتظر می مانید تا...

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری بارداری می تواند اطلاعات ارزشمندی را قبل از تولد نوزاد شما ارائه دهد. به عنوان مثال، غربالگری ژنتیکی می تواند خطر نوزاد شما را برای نقایص مادرزادی مشخص کند. این شامل سندرم داون، تریزومی 18،...

عفونت جنسی چیست؟

عفونت جنسی چیست؟

عفونت های جنسی در نتیجه تماس جنسی بین شرکای جنسی به وجود می آِید. برخی از آن ها با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه است وبرخی از آن ها هیچ گونه نشانه ای ندارد. برای جلوگیری از ایجاد این عفونت ها باید از...

بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)

بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)

در سال های اخیر ناباروری به یکی از مشکلات جدی پیش روی زوجین تبدیل شده است. ناباروری یعنی اینکه زوجین نتوانند به روش معمول بچه دار شوند. حتما شنیده اید چه زوج هایی در سالیان گذشته بخاطر همین مشکل بچه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.