انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / ناگفته های از درمان ناباروری با IUI
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ناگفته های از درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود، IUI با دادن شانس بیشتری برای رسیدن اسپرم به رحم به شما کمک می کند.
برای اطمینان از بالاترین شانس، اسپرم اهداکننده مرد استخراج شده و به آزمایشگاه آندرولوژی ارسال می شود جایی که اسپرم به کنسانتره تبدیل می شود، تنها سالم ترین اسپرم پس از پردازش باقی می ماند. IUI به سادگی احتمال بارداری را افزایش می دهد، شاید به مقدار قابل توجهی بسته به عوامل مختلف.

درمان ناباروری با IUI چیست؟

یکی از روش های بسیار ساده و گسترده درمان ناباروری است که از این طریق اسپرم گرفته می شود و سپس شسته شده و به داخل حفره رحم تزریق می گردد . با انجام این روش ناباروری تماس تخمک و اسپرم در داخل رحم ایجاد شده و احتمال بارداری را افزایش می دهد.

این روش غیر تهاجمی و حداقل گران است و همین امر باعث می شود که برای اکثر زوج ها گزینه مناسبی باشد. تنها پس از مشورت با پزشک، زن و شوهر می توانند از بهترین اقدامات برای خود آگاه باشند. این مقاله فقط به منظور درک خوب خواننده از آنچه که ممکن است انتظار داشته باشند و بهترین زمان برای درمان IUI چه زمانی است است.

IUI بیشتر در موارد کم بودن تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم استفاده می شود. در این مورد، IUI گزینه ایده آل است زیرا قرار دادن اسپرم مستقیماً در رحم شانس باروری را افزایش می دهد. IUI همچنین به عنوان درمان باروری برای سایر بیماری ها مانند: مشکلات مخاط دهانه رحم استفاده می شود، IUI اسپرم را از دهانه رحم در جایی که می توانند آزادانه حرکت کنند قرار می دهد.

IUI بیشتر در موارد کم بودن تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم استفاده می شود. در این مورد، IUI گزینه ایده آل است ، زیرا قرار دادن اسپرم مستقیماً در رحم شانس باروری را افزایش می دهد.

IUI همچنین به عنوان درمان باروری برای سایر بیماریها مانند مشکلات مخاط دهانه رحم استفاده می شود، IUI اسپرم را از دهانه رحم در جایی که می توانند آزادانه حرکت کنند، قرار می دهد.

پس از مشورت با پزشک، یک داوطلب می تواند تعیین کند که آیا واجد شرایط درمان هستند یا خیر، این ممکن است شامل یک آزمایش هیستروسالپنگوگرام (HSG) باشد، که نشان می دهد انسداد لوله فالوپ وجود دارد که ممکن است مانع از حرکت تخمک ها به رحم در طول فرآیند شود. از لقاح هر زوجی که آزمایش HSG را گذرانده و نمونه اسپرم کافی داشته باشند باید واجد شرایط IUI باشند.

کاندیدای مناسب این روش درمان ناباروری

چه افرادی کاندید انجام عمل IUI هستند؟

روش درمان ناباروری IUI قبل از درمان ای وی اف مورد استفاده قرار می گرفت. عواملی که موجب می شود تا به افراد این روش درمانی توصیه شود عبارت است از:

در صورتی که تعداد اسپرم ها کم باشد و کم تحرکی در اسپرم ها دیده شود. همچنین داشتن تعداد اسپرم های غیر طبیعی و زیاد و کم بودن حجم منی یا وجود آنتی اسپرم یا آنتی بادی در مایع منی عواملی است که موجب می شود تا به فرد این روش درمانی پیشنهاد گردد.

همچنین بیماری های زنان از جمله واژینیسموس، آندومتریوز، کم بودن مخاط دهانه رحم و وجود برخی ترشحات کشنده در دهانه رحم و مشکلات مرتبط با تخمک گذاری بیماری های است که موجب می شود تا به منظور درمان ناباروری از این روش استفاده شود.

نحوه انجام عمل IUI

روش درمان ناباروری IUI یک روش کاملا ساده است. در واقع روش آی یو آی بدون بیهوشی و درد انجام می گردد. روش IUI بدین صورت است که ابتدا اسپرم به روش خاصی تهیه و  شسته می شود. سپس در داخل فضای رحم قرار می گیرد.

روش آی یو آی و مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری سبب می شود تا تخمک گذاری حدود چهار برار افزایش یابد. معمولا اندازه این نوع داروها و ساعت مصرف آن با توجه به برخی از عوامل برای هر فرد متفاوت خواهد بود. پس از بررسی های لازم تزریق داروی HCG انجام می شود. پس از گذشت تقریبا پنجاه دقیقه از تزریق داروی تحریک پذیری تخمک HCG عمل آی یو آی انجام می گردد. گاهی اوقات با توجه به برخی عوامل به منظور موفقیت بیشتر این عمل دو بار تکرار می شود و معمولا زمانی که نیاز به تکرار این عمل باشد یک روز پس از انجام اولین بار صورت می گیرد.

بهترین زمان انجام آی یو آی

سن نیز عامل مهمی است، مطالعات نشان داده است که ۲۰ تا ۲۵ سالگی بیشترین نتایج موفق را نشان می دهد، نتایج موفقیت آمیز با افزایش سن کاهش می یابد و بیماران بالای ۴۰ سال شانس کمی برای نتایج موفقیت آمیز دارند.
برای اینکه کاندیدایی از بهترین شانس لقاح برخوردار باشند، چندین مرحله وجود دارد که یک زن و شوهر می توانند برای اطمینان از شانس بیشتر انجام دهند، این مراحل ممکن است عوامل خطر IUI را افزایش دهد و قبل از حرکت رو به جلو مهم است که بدانید.

پزشکان اغلب داروهای باروری را تجویز می کنند، این داروها در زمان های خاصی تجویز می شوند تا اطمینان حاصل شود که دارو قبل از فرآیند لقاح خارج می شود. خوددرمانی کنترل نشده کلومید کلومیفن سیترات می تواند خطرات جدی برای تولد نوزادانی با نقایص مادرزادی ایجاد کند.

اگر جنین در معرض این دارو قرار گیرد، می تواند رشد عروق خونی جدید را متوقف کند. داروهای باروری همچنین شانس حاملگی های متعدد را افزایش می دهد ، که می تواند مانع رشد شود و باعث نارس شدن نوزادان و یا سقط جنین شود.

در موارد نادر، استفاده از داروهای باروری می تواند منجر به ایجاد سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) شود که می تواند باعث تورم و درد در تخمدان ها شود.

سیگار کشیدن می تواند باروری را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و می تواند مسائلی مانند ایجاد مانع در تولید هورمون ها، مانع از رسیدن تخمک های بارور به رحم یا آسیب مستقیم به جنین شود.
چرخه های قاعدگی از طریق سونوگرافی ردیابی و مشاهده می شوند تا مشخص شود که دقیقاً چه زمانی فولیکول بالغ تخمک گذاری می کند و بهترین زمان برای IUI کی است.

بلوغ فولیکول اولین مرحله IUI را شامل تزریق HCG است که باعث می شود تخمک گذاری در مدت ۳۶ ساعت پس از تزریق رخ دهد. HCG به بدن نشان می دهد که باردار است، که باعث تولید استروژن و پروژسترون می شود که در رشد جنین حیاتی است.

روش واقعی سریع و بدون درد است، شستشو و پردازش در صبح روز عمل انجام می شود، خود عمل کامل می شود ، بدون درد در چند دقیقه.

بعد از انجام عمل بیمار باید ۲ هفته منتظر بماند تا بفهمد که این عمل موفقیت آمیز بوده یا خیر. از طریق آزمایش های انجام شده از این امر جلوگیری می شود، پزشکان می توانند تعداد فولیکول های موجود در زمان تخمک گذاری را قبل از شروع عمل تعیین کنند.
اگرچه نشان داده شده است که استفاده از داروهای باروری می تواند منجر به موفقیت بیشتر در باروری شود، اما بسیاری از زوج ها تصمیم می گیرند بدون نظارت مستمر به روند طبیعی بپردازند، که در وهله اول هنگام استفاده از داروهای باروری مورد نیاز است.

خود بیمار می تواند اقدامات خاصی را برای اطمینان از زمان مناسب IUI انجام دهد. رژیم غذایی یکی از این اقدامات است، رژیم غذایی سالم شامل میوه ها و سبزیجات، به حداقل رساندن غذاهای فرآوری شده و به طور کلی سالم زندگی می تواند شانس بارداری را افزایش دهد.

بهترین زمان انجام آی یو آی چه وقت است؟

مراقبت های بعد از IUI

به طور معمول پس از انجام این روش درمانی نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود و فرد می تواند بدون هیچ گونه وقفه ای به فعالیت های روزمره خود بپردازد و استراحت مطلق نیاز نیست .

در نهایت پس از گذشت دو هفته از انجام این عمل آزمایش تست بارداری به منظور تشخیص نتیجه عمل ضروری است.

میزان موفقیت عمل IUI

میزان موفقیت عمل ای یو ای با توجه به برخی از عوامل متعدد می باشد. به طور مثال در صورتی که تعداد اسپرم کم نباشد میزان موفقیت بیشتر خواهد بود. همچنین عواملی همچون وضعیت جسمی بیمار، بیماری های زنان و سن بر روی میزان موفقیت این عمل تاثیر بسزایی خواهد داشت .

در نهایت می توان گفت اگر این روش درمان ناباروری با موفقیت همراه نباشد می تواند چندین مرتبه انجام شود، همچنین انجام روش های درمان ناباروری همچون آی وی اف استفاده می شود.

کلام آخر

IUI یکی از بهترین روش های درمان ناباروری است. در صورتی که به هر دلیل دچار مشکلات باروری شده اید، بهتر است با یک متخصص نازایی مشورت نمایید.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص نازایی در اهواز

بهترین متخصص نازایی در اهواز

داشتن فرزند یکی از نیازهای هر موجود زنده است و از گذشته تا به امروز یکی از اولویت های نوع بشر به شمار می آید. عدم توانایی در باروری می تواند مشکلاتی را برای افراد و خانواده به وجود آورد و چه بسا...

با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

با پیشرفت علم و تکنولوژی مادر شدن دیگر یک رویا نیست و با روش های جدید همچون آی وی اف می توان مشکلات ناباروری زوجین را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار داد و روش های برای درمان افراد نابارور پیدا نمود...

درمان PGD؛ خطرات و درصد موفقیت آن

درمان PGD؛ خطرات و درصد موفقیت آن

تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یک فناوری تولید مثلی است که همراه با یک چرخه IVF برای افزایش احتمال بارداری و زایمان موفقیت آمیز استفاده می شود. PGD ​​یک آزمایش ژنتیکی بر روی سلول های برداشته...

روش های تشخیص ناباروری

روش های تشخیص ناباروری

در حقیقت نازایی بدین معناست که فرد یکسال نزدیکی بدون جلوگیری داشته باشد و نتواند باردار شود البته این مورد به دو قسمت تقسیم می شود، افرادی که زیر سی و پنج سال هستند و افرادی که بالای سی و پنج سال سن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۸ دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشید بنده ۴۲ سالمه خانمم هم ۴۰ساله هستند دو تا بچه هم داریم ولی چند سالی است که به دلایل مختلفی از قبیل استرس و اضطراب مشکل همبستری پیدا کردم آیا میتوان از راه درمان آی یو آی بچه دار بشم اگر امکانش هست چند قلو چطور

  پاسخ
  • سلام بهتر است برای حل مشکل خود حضوری به پزشک مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم بتوان راه حلی برای درمان و رفع مشکل پیدا نمود.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید خانم دکتر،شما آی یو آی تعیین جنسیت هم انجام میدید؟چند درصد احتمال داره همون جنسیت بشه؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     بله انجام می دهیم و میزان موفقیت آن هشتاد درصد می باشد.

     پاسخ
 2. سلام من دوتا پسر دارم ۳۷سالمه می خواستم آی یو آی کنم یه دختر داشته باشم
  پسر کوچکم سه سالش هست،طبیعی باردارشدم

  لطف می فرمایید هزینه آی یو آی رو بهم بگید .تشکر

  پاسخ
  • می تونید با مطب تماس بگیرید جهت دریافت مشاوره و هزینه دقیق انجام آن

   پاسخ
 3. سلام خسته نباشید شماره تماس و آدرس لطف کنید به من بدهید
  ۰۹۱۰۴۷۹۶۲۳۱

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *