انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / درمان ناباروری با میکرواینجکشن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

یکی از روش های درمان ناباروری با میکرواینجکشن می باشد. در این روش لقاح تخمک و اسپرم از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد. معمولا این روش درمانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مشکلی در اسپرم مرد وجود داشته باشد.

میکرواینجکشن چیست؟

قبل از اینکه اسپرم مرد بتواند تخمک یک زن را بارور سازد، سر اسپرم باید به بخش بیرونی تخمک متصل شود. زمانی که این اتصال اتفاق افتاد، اسپرم به سطح بیرونی تخمک به سمت داخل آن که باروری در آن اتفاق می افتد فشار می آورد. گاهی اسپرم به دلایل مختلف نمی تواند به سطح خارجی تخمک نفوذ پیدا کند. ممکن است لایه خارجی تخمک ضخیم باشد یا نفوذ سخت باشد یا اینکه اسپرم ممکن است نتواند شناور شود. در این موارد از روش بارداری با میکرواینجکشن به وسیله لقاح مصنوعی استفاده می شود تا تخمک بارور شود. در پروسه میکرواینجکشن یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم که به اختصار با نام ICSI شناخته می شود، یک اسپرم مستقیما به داخل سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود.

بارداری با میکرواینجکشن چگونه انجام می شود؟

دو روش برای بارور کردن تخمک از طریق لقاح مصنوعی وجود دارد: روش سنتی و میکرواینجکشن. در روش قدیمی لقاح مصنوعی، تعداد ۵۰۰۰۰ یا بیشتر اسپرم شناور در کنار تخمک در ظرفی آزمایشگاهی قرار داده می شوند. باروری زمانی اتفاق می افتد که یکی از اسپرم ها وارد سیتوپلاسم تخمک شود. در روش دوم، یعنی میکرواینجکشن، از سوزنی کوچک برای تزریق یک اسپرم به مرکز داخلی تخمک استفاده می شود. در هر دوی این روش ها به محض اینکه باروری اتفاق می افتد، تخمک بارور شده که حالا جنین نام دارد، در آزمایشگاه به مدت ۱ تا ۵ روز نگهداری می شود تا رشد کند و سپس به رحم زن انتقال می یابد.

علل استفاده از روش میکرواینجکشن

میکرواینجکشن برای زوج هایی مناسب است که نابارور هستند. از مشکلات ناباروری می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مرد اسپرم های کمی تولید می کند که توانایی تلقیح مصنوعی را ندارند.
 • اسپرم ممکن است به روشی عادی حرکت نکند.
 • اسپرم ممکن است در اتصال به تخمک مشکل داشته باشد.
 • مانعی در ناحیه تناسلی مرد ممکن است به اسپرم اجازه خارج شدن ندهد.
 • صرف نظر از وضعیت اسپرم، تخمک ها از طریق لقاح مصنوعی سنتی بارور نشده اند.
 • از تخمک های آزمایشگاهی استفاده شده است.
 • از تخمک هایی که قبلا منجد شده بودند استفاده شده است.

مزایای میکرواینجکشن

باروری با میکرواینجکشن گزینه ای است که در مواردی چون مشکلات انزال و مشکلات دیگری که با ناباروری مردان مرتبط هستند کارآمد خواهد بود. کسانی که این مشکلات را دارند، قطعا می توانند از مزایای میکرواینجکشن بهره ببرند. این تکنیک به مرد این امکان را می دهد تا پدر کودکی باشد که با استفاده از اسپرم خودش به دنیا آمده است. همچنین زوجین نابارور قبل از مراجعه به مراکز اهدای اسپرم برای دریافت اسپرم های مناسب رشد، می توانند روش میکرواینجکشن را امتحان کنند. حتی اگر مرد عمل وازکتومی را انجام داده باشد، میکرواینجکشن برای این زوج می تواند استفاده شود. در این صورت، اسپرم قابل رشد با استفاده از تکنیک های خاص بازیابی اسپرم مستقیما از بیضه های مرد گرفته می شود و به تخمک ترزریق می شود.

معایب میکرواینجکشن

پروسه میکرواینجکشن در کل جهان یکی از روش های باروری با کمترین خطرات محسوب می شود. با این حال این روش نیز خطرات و معایبی دارد. هنگامی که اسپرم گرفته می شود، دیگر خطری مرد را در این پروسه تهدید نخواهد کرد. تنها خطرات برای مرد مرتبط با تکنیک هایی است که برای بازیابی اسپرم استفاده می شوند، اما این مشکلات خیلی جزئی هستند. برخی از خطرات و معایب روش میکرواینجکشن عبارتند از:

آسیب به جنین: همه تخمک هایی که بارور می شوند، تبدیل به جنین هایی سالم نخواهند شد. ممکن است برخی جنین ها و تخمک ها در پروسه انجام میکرواینجکشن آسیب ببینند.

چندقلوزایی: زوج هایی که از میکرواینجکشن به همراه لقاح مصنوعی استفاده می کنند، ۳۰-۳۵% شانس بیشتری برای به دنیا آوردن دوقلو و ۵-۱۰% شانس بیشتری برای داشتن سه قلو دارند. وقتی مادر چندقلو باردار است، مشکلات بیشتری در طول دوران بارداری و هنگام تولد بچه خواهد داشت؛ از جمله فشار خون بالا، دیابت بارداری، سطوح پایین مایع آمنیوتیک، درد زایمان زودرس یا نیاز به سزارین.

اختلالات مادرزادی: همانطور که پیشتر خواندید، حدود ۱.۵% تا ۳% احتمال اختلالات مادرزادی در بارداری های طبیعی وجود دارد. این میزان در بارداری با میکرواینجکشن کمی بیشتر می شود؛ اگرچه در کل احتمال آن خیلی کم است.

تفاوت آی وی اف با میکرواینجکشن

تفاوت اصلی در میان دو روش آی وی اف و میکرواینجکشن در نحوه لحاق تخمک می باشد. در روش آی وی اف لحاق تخمک بدین صورت است که، اسپرم در معرض تخمک قرار می گیرد تا خود وارد تخمک شود اما در روش میکرواینجکشن لحاق تخمک و اسپرم از طریق یک سوزن مخصوص وارد تخمک می شود.

معمولا افرادی که تعداد و شکل اسپرم آن ها در وضعیت کیفی پایینی قرار دارد می توانند از روش میکرواینجکشن استفاده نمایند. همچنین افرادی با شرایط چسبندگی رحم، بسته بودن لوله های رحمی تحرک پایین اسپرم ها کاندید مناسبی برای انجام روش میکرواینجکشن می باشند.

تعیین جنسیت به کمک میکرواینجکشن و pgd

در روش تعیین جنسیت به کمک میکرواینجکشن و pgd در ابتدا متخصص زنان و زایمان اقدام به افزایش تعداد تخمک ها می پردازد و این امر با مصرف دارو میسر می باشد به همین منظور پزشک برای بیمار دارو تجویز می نماید سپس تخمک ها از طریق عمل پانکچر برداشته می شود.

لقاح تخمک های برداشته شده همراه با اسپرم های آنالیز شده در آزمایشگاه صورت می گیرد، سپس جنین تشکیل می شود و از هر جنین یک سلول برداشته شده و کروموزوم آن در آزمایشگاه مشخص می گردد. در این زمان جنینی که قصد داریم از نظر جنسیت براساس انتخاب پدر و مادر انتقال دهیم، را به داخل رحم انتقال می دهیم.

در این روش احتمال موفقیت بارداری همانند تمامی روش های آی وی اف و میکرواینجکشن سی و پنج تا چهل درصد است ولی این روش یک روش تقریبا صد در صد برای تعیین جنسیت می باشد.

مراحل انجام میکرواینجکشن

انجام میکرواینجشکن همانند آی وی اف می باشد و تنها تفاوت این دو روش نحوه جمع آوری اسپرم ها می باشد . در صورتی که آزمایش آنالیز اسپرم با مشکلی مواجه نشود لحاق اسپرم می تواند همانند روش آی وی اف انجام گردد. اما در صورتی که در مایع منی اسپرم های مشاهده نشد در این زمان می توان به دو روش نظیر جراحی و نمونه بافت اقدام به جمع آوری اسپرم نمود.

احتمال موفقیت میکرواینجکشن

میزان موفقیت درمان ناباروری با میکرواینجکشن و آی وی اف هر دو به یک اندازه می باشد، اما در مواردی خاص میزان موفقیت درمان ناباروی با IVF بیشتر خواهد بود. گاهی اوقات بعضی از افراد با انجام آی وی اف باردار نمی شوند در این زمان می توان روش آی وی اف را به همراه میکرواینجکشن انجام داد.

سوالات متداول

کلام آخر

میکرواینجکشن یکی از روش های بارداری مصنوعی محبوب در سرتاسر جهان است. بارداری با میکرواینجکشن که با نام ICSI نیز شناخته می شود، از سوزنی کوچک برای تزریق اسپرم به داخل تخمک استفاده می شود. در این مطلب می توانید با طریقه انجام میکرواینجکشن، اثربخشی، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

میکرواینجکشن یکی از بهترین روش های درمان ناباروری است. در صورتی که به هر دلیل دچار امشکلات باروری شده اید، بهتر است با یک متخصص نازایی مشورت نمایید.

منابع:

https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/what-is-intracytoplasmic-sperm-injection-icsi/

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص نازایی در اهواز

بهترین متخصص نازایی در اهواز

داشتن فرزند یکی از نیازهای هر موجود زنده است و از گذشته تا به امروز یکی از اولویت های نوع بشر به شمار می آید. عدم توانایی در باروری می تواند مشکلاتی را برای افراد و خانواده به وجود آورد و چه بسا...

ناگفته های از درمان ناباروری با IUI

ناگفته های از درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود،...

با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

با پیشرفت علم و تکنولوژی مادر شدن دیگر یک رویا نیست و با روش های جدید همچون آی وی اف می توان مشکلات ناباروری زوجین را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار داد و روش های برای درمان افراد نابارور پیدا نمود...

درمان PGD؛ خطرات و درصد موفقیت آن

درمان PGD؛ خطرات و درصد موفقیت آن

تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یک فناوری تولید مثلی است که همراه با یک چرخه IVF برای افزایش احتمال بارداری و زایمان موفقیت آمیز استفاده می شود. PGD ​​یک آزمایش ژنتیکی بر روی سلول های برداشته...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام
  خانم دکتر میکرواینجکشن درصد خطا داره ؟

  پاسخ
  • سلام
   درصد موفقیت و خطا بسته به برخی عوامل متفاوت می باشد اما بهتر است بدانید که تمامی روش های درمانی با درصدی خطا همراه خواهد بود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *