انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بارداری و زایمان / زایمان سزارین و چگونگی انجام عمل سزارین
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان سزارین و چگونگی انجام عمل سزارین

زایمان سزارین یک جراحی شکمی است که هدف آن بدنیا آوردن نوزاد است و با ایجاد برشی بر روی شکم انجام میشود. گاهی اوقات با توجه به شرایط وضعیت مادر زایمان سزارین ضرورت پیدا خواهد کرد. در این مقاله، به بررسی مزایا و معایب زایمان سزارین پرداخته خواهد شد و ملاحظاتی که باید در نظر گرفته شوند را بررسی می‌کنیم.

چگونگی انجام عمل سزارین

ضرورت انجام زایمان سزارین

نوع زایمان با توجه به شرایط مادر و جنین مشخص می گردد، در صورتی که مادر یک بارداری بی خطر و معمولی را داشته باشد، معمولا زایمان طبیعی انجام خواهد شد . اما گاهی اوقات سلامت مادر یا جنین و در برخی موارد هر دویی آن ها در معرض خطر خواهد بود که در این زمان انجام زایمان سزارین ضرورت پیدا می کند . در برخی از موارد ممکن است زایمان سزارین بدون هماهنگی قبلی به دلیل بروز مشکلات انجام شود به طور مثال ممکن است هنگام زایمان طبیعی مشکلاتی برای مادر یا جنین پیش آید که در این زمان انجام زایمان سزارین ضرورت دارد . لازم به ذکر است، زایمان سزارین تنها به این دلیل انجام نمی شود، بلکه گاهی اوقات ممکن است مادر خود تمایل به انجام زایمان سزارین داشته باشد .

مزایا زایمان سزارین

 • انجام زایمان طبیعی ناممکن است: زایمان سزارین به زنانی که به دلایلی مانند مشکلات جسمی، عوامل پزشکی، مشکلات فیزیولوژیکی یا تاریخچه زایمان سابقه سزارین دارند، امکان می‌دهد تا بچه را به دنیا بیاورند و همچنین مادر را در معرض خطر کمتری قرار دهد.
 • زمان بارداری مشکل دارد: در برخی موارد، زایمان طبیعی ممکن است برای مادر و نوزاد به مشکل بخورد. زایمان سزارین به پزشکان اجازه می‌دهد تا زمان بارداری را کنترل کنند و در صورت لزوم، زایمان را در زمان مناسب انجام دهند.
 • کاهش خطرات زایمان طبیعی: زایمان طبیعی می‌تواند با عوارض و مشکلاتی همراه باشد، مانند شکستن عجان، نارسایی قلبی جنین، فشار خون بالا در مادر و تماس مداوم با درد. با انجام زایمان سزارین، این خطرات به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

معایب زایمان سزارین

خطرهای جراحی: زایمان سزارین یک عمل جراحی است و همراه با خطرات مربوط به عمل جراحی است. عفونت، خونریزی، ترومبوز عمقی و خطرات مربوط به بیهوشی ممکن است پس از زایمان سزارین رخ دهد.

زمان بازگشت به وضعیت طبیعی: زنانی که زایمان سزارین داشته‌اند، نیاز به زمان بیشتری برای بازگشت به وضعیت طبیعی و بهبود کامل دارند. این شامل زمان لازم برای بهبود جراحی، ترمیم زخم و تقویت عضلات شکمی است.

دکتر شبنم سالمی جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز می توانید به آدرس اینستاگرام دکتر شبنم سالمی مراجعه کنید .

چگونگی انجام عمل سزارین

ابتدا یک آنژیوکت در یکی از رگ های بیمار قرار می گیرد تا در صورت لزوم دارو مورد نیاز به مادر تزریق شود . سپس بی حسی یا بیهوشی انجام می شود که نوع بی حسی چه از نوع اپیدورال یا اسپاینال یا بیهوشی تمام بسته به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک مشخص می گردد .

سپس برشی در قسمت بالایی ناحیه تناسلی بر روی شکم مادر ایجاد می شود، سپس متخصص زنان جنین را از رحم مادر خارج می نماید و همراه با جنین، جفت آن نیز از رحم خارج شده و در نهایت پزشک برش ایجاد شده را بخیه می زند .

 

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

پس از زایمان سزارین بایستی فرد از حمل اجسام سنگین، انجام فعالیت های ورزشی شدید بپرهیزد و به مدت یک تا دو هفته برای انجام فعالیت های روزمره از اطرافیان خود کمک بخواهد . گاهی درد پس از زایمان در ناحیه بخیه طبیعی است در این زمان با مشورت پزشک می توانید داروی مسکن مصرف نمایید. خونریزی پس از سزارین همانند زایمان طبیعی، اتفاق خواهد افتد در این زمان بهتر است از تامپون های داخلی اجتناب ورزید و تنها از پدهای بهداشتی استفاده کنید . در صورت مواجه با عفونت، قرمزی و التهاب در ناحیه بخیه خود حتما بدون اتلاف وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید .

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین مانند هر روش جراحی دیگری می تواند با عوارض و خطرات احتمالی همراه باشد. در اینجا برخی از عوارض مرتبط با زایمان سزارین آورده شده است:

 • عفونت: برش ایجاد شده در حین زایمان سزارین ممکن است عفونی شود. عفونت ها می توانند در محل برش، رحم، دستگاه ادراری یا سایر قسمت های بدن ایجاد شوند. علائم عفونت ممکن است شامل تورم، قرمزی، درد و ترشح باشد.
 • خونریزی: خونریزی پس از زایمان ممکن است پس از زایمان سزارین، هم در محل برش و هم در رحم رخ دهد. اگر خونریزی شدید باشد، ممکن است نیاز به انتقال خون یا مداخله جراحی اضافی باشد.
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT): در برخی موارد، زایمان سزارین می تواند خطر ایجاد لخته خون در وریدهای عمقی را افزایش دهد. این وضعیت به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می شود و ممکن است نیاز به درمان اضافی و استفاده از داروهای ضد انعقاد داشته باشد.
 • خطرات مرتبط با بیهوشی: زایمان سزارین نیاز به بیهوشی دارد و ممکن است خطرات مرتبط با آن وجود داشته باشد. واکنش های نامطلوب به بیهوشی، مشکلات تنفسی و عوارض جانبی داروهای بیهوشی ممکن است رخ دهد.
 • مشکلات تنفسی در نوزاد: زایمان سزارین می تواند منجر به مشکلات تنفسی در نوزادان شود، زیرا روند طبیعی زایمان که شامل تولید مایع آمنیوتیک و فشار بر قفسه سینه نوزاد در هنگام زایمان طبیعی است، دور می زند. این مشکلات تنفسی ممکن است به مراقبت و مداخله پزشکی نیاز داشته باشد.
 • تأخیر در بهبودی و بستری طولانی‌تر در بیمارستان: زنانی که تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند معمولاً در مقایسه با زنانی که زایمان طبیعی دارند به زمان بیشتری برای بهبودی کامل و بازگشت به فعالیت‌های عادی خود نیاز دارند. این شامل بهبود برش جراحی، مراقبت از زخم و بهبودی از تجربه جراحی است.

توجه به این نکته ضروری است که هر زایمان سزارین عوارضی را در پی نخواهد داشت و احتمال بروز عوارض می تواند بسته به عوامل مختلفی مانند سابقه پزشکی مادر، شرایط جراحی، فناوری و مهارت ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در طول عمل و بعد از عمل متفاوت باشد. اهمیت دادن.

امروزه انجام زایمان سزارین بیشتر شده است و این در حالی است که برخی متخصصان زنان انجام زایمان سزارین را تنها در مواردی که ضرورت دارد توصیه می کنند . زایمان سزارین به نسبت زایمان طبیعی با خطرات بیشتری همراه است اما این در حالی است که تا به امروز هیچ خطری برای بیماران پیش نیامده است . لازم به ذکر است، به منظور پیشگیری از بروز عوارض زایمان سزارین بهتر است در انتخاب متخصص زنان و زایمان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید . زیرا برخی از عوارض می تواند به دلیل خطای پزشک اتفاق افتد به همین منظور بایستی در انتخاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید . برخی از خطراتی که ممکن است با انجام زایمان سزارین پیش آید عبارت است از: عفونت، عوارض بیهوشی، لخته شدن خون در ریه و پاهای مادر و … می باشد .

کلام آخر

زایمان سزارین یک روش جراحی است که در موارد خاصی انجام می‌شود. این روش مزایا و معایب خود را دارد و باید با توجه به وضعیت هر بارداری و توصیه‌های پزشک، انتخاب شود. مشورت با پزشک معالج، اطلاعات کافی و حضور خانواده و پشتیبانی روانی می‌توانند به مادران در انتخاب صحیح کمک کنند. با پیشرفت علم و تکنولوژی زایمان سزارین یکی از جراحی های بی خطر و بدون عارضه می باشد.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت با آی وی اف یکی از مواردی است که مورد توجه زوجین بسیاری می باشد. ببسیاری از زوج ها به دلایل و باورهای مختلف تمایل دارند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. به طور شگفت انگیزی، پیشرفت...

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری های دوران بارداری

غربالگری بارداری می تواند اطلاعات ارزشمندی را قبل از تولد نوزاد شما ارائه دهد. به عنوان مثال، غربالگری ژنتیکی می تواند خطر نوزاد شما را برای نقایص مادرزادی مشخص کند. این شامل سندرم داون، تریزومی 18،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید خانم دکتر
  بنده مشکل باز شدن دهانه ی رحم در بارداری دارم و تا حالا دو تا سقط در ۳ ماهگی داشتم ب دلیل باز شدن دهانه رحم.
  و پرس و جو کردم که با سرکلاژ از طریق برش سزارین این مشکل برطرف میشه خواستم ببینم شما سرکلاژ از طریق برش شکم انجام میدین؟!

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *