انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / درمان بیماری با جراحی / لاپاراسکوپی آندومتریوز در اهواز
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

لاپاراسکوپی آندومتریوز در اهواز

لاپاراسکوپی آندومتریوز، نوعی جراحی برای درمان دردهای مزمن لگن و مشکوک به اندومتریوز می باشد که حتما باید توسط یک جراح متبحر و متخصص در این زمینه انجام گیرد.در این نوع جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد، جراح داخل لگن را توسط دوربین فیبر نوری خاص بررسی می کند و طی بررسی های انجام شده بافت غیرطبیعی شناسایی می شود و از آن یک نمونه گرفته می شود و وظیفه تشخیص آندومتریوز با روش لاپاراسکوپی بر عهده پاتولوژیست می باشد.

لاپاراسکوپی آندومتریوز در اهواز
لاپاراسکوپی آندومتریوز در اهواز

زمانی که تشخیص آندومتریوز از طریق معاینات لگنی، سابقه پزشکی فرد و بررسی های تصویربرداری های انجام شده سخت و یا ناممکن باشد ، لاپاراسکوپی تشخیصی انجام می گیرد، که در حال حاضر قطعی ترین روش تشیخص این بیماری روش لاپاراسکوپی آندومتریوز می باشد.

درمان های دیگری مانند درمان های دارویی نیز برای درمان آندومتریوز وجود دارد اما این نوع درمان فقط علائم بیماری را بهبود می کند و تاثیری روی خود بیماری ندارد. در حال حاضر تنها روش درمانی که بیشترین جواب دهی را برای درمان آندومتریوز دارد، لاپاراسکوپی آندومتریوز می باشد.

در این روش جراح به جای استفاده از برش های بزرگ شکمی ، ابزاری به نام لاپاراسکوپ را از طریق یک برش بسیار کوچک وارد بدن می کند و گاها جراح برای دسترسی بهتر ممکن است یک یا دو برش کوچک دیگر برای ورود ابزار جراحی ایجاد کند.

متخصص زنان و زایمان در دو صورت لاپاراسکوپی آندومتریوز را توصیه می کند:

تشخیص اندومتریوز

اندومتریوز بر اساس نشانه هایی که ممکن است در آزمایشات صورت گرفته و یا تغییراتی که در سونوگرافی فرد ایجاد شده است ، سی تی اسکن و رادیولوژی لگن تشخیص داده می شود. اما این روشها نتیجه صد در صد اندومتریوز نمی باشند و برای اطمینان خاطر از بیماری اندومتریوز حتما باید لاپاراسکوپی صورت پذیرد.

علت اندومتریوز چیست؟

علت بیماری آندومتریوز کاملا شناخته شده نیست، اما یک نظریه ای که در حال حاضر وجود دارد این است که : سلول های اندومتریوز در هنگام قاعدگی به سمت عقب برمیگردند و به لگن ورود پیدا می کنند، که به این فرایند قاعدگی بازگشتی می گویند.

فرآیند قاعدگی بازگشتی در بسیاری از بانوان رخ می دهد اما طبق تحقیقات صورت گرفته ، سیستم ایمنی فرد در ابتلا و یا عدم ابتلا به اندومتریوز متفاوت است. همچنین اصولا اندومتریوز معمولا بین سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی تشخیص داده می شود.

احتمال ابتلا به اندومتریوز در بانوان با ویژگی های ذیل بیشتر است:

آغاز شروع دوران قاعدگی در سنین پایین
بچه دار نشدن
قاعدگی منظم یا دوران قاعدگی ۷ روزه یا بیشتر.
پرده بکارت بدون منفذ که مانع از جریان خون در دوران قاعدگی می شود.

روش انجام لاپاراسکوپی آندومتریوز

در صورت صلاحدید پزشک برای انجام لاپاراسکوپی آندومتریوز، در روز جراحی حداقل هشت ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. این جراحی اصولان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود اما امکان این که به صورت بی حسی موضعی باشد نیز می باشد.

برای انجام لاپاراسکوپی آندومتریوز شکم با نوعی گاز پر می شود. این گاز که از طریق سوزن تزریق می شود باعث جداسازی دیواره شکم از اندام ها می شود و این جداسازی در حدی می باشد که جراح بتواند اندام ها را به وضوح ببیند. و در مرحله بعد جراح با وارد کردن یک لاپاراسکوپ از طریق برش کوچکی که ایجاد شده به اندام های داخلی دسترسی پیدا کرده و امکان بررسی آن وجود دارد. مدت زمان جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز اصولا بین نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه می باشد . این نکته را هم خاطر نشان کنیم که جراح برای دسترسی بهتر امکان دارد یک یا دو برش بیشتر برای وارد کردن ابزار ایجاد کند.

اگر نیاز به برداشت آندومتریوز و یا بافت اسکار باشد، جراح از یکی از تکنیک های بریدن و یا برداشتن بافت از طریق پرتو لیزر یا الکتروکوتر استفاده می کند.

در انتهای عمل، جراح برش ایجاد شده را با چند بخیه می بندد و به طور معمول اثری از زخم ها باقی نمی ماند. این نوع عمل جراحی می تواند سرپایی صورت پذیرد و گاها نیاز به بستری یک روزه در بیمارستان می باشد، اصولا هم نهایتا بعد از ۱ هفته فرد قادر به انجام امور روزانه اش می باشد.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

میومکتومی

میومکتومی

ممکن است بعضی از خانم‌ ها در زمانی که در سال‌ های باروری قرار دارند فیبروم هایی داخل رحم آن ها رشد کند که باعث ایجاد مشکلاتی در شخص می گردد اما در واقع این فیبروم ها رشد غیر سرطانی دارد. و نیاز به...

انسداد و چسبندگی لوله های رحم یا هیدروسالپنکس

انسداد و چسبندگی لوله های رحم یا هیدروسالپنکس

بیماری هیدروسالپنکس در واقع تورم لوله های رحمی است، زمانی که لوله های رحمی از انتها بسته می شوند، ماده ای سمی در داخل آن ها تجمع پیدا می کند و منجر به تورم و التهاب و در نهایت ناباروری می شود. زمانی...

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی با پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر جراحی های زنان را می توان با کمک لاپاراسکوپی انجام داد. در حقیقت جراحی لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی و بسته است که به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها به...

هیسترکتومی، عمل برداشتن رحم!

هیسترکتومی، عمل برداشتن رحم!

هیسترکتومی، عمل برداشتن رحم! هیسترکتومی یک جراحی است که در آن به برداشتن رحم می پردازند . عمل هیسترکتومی یکی از جراحی های شایع در میان جراحی های زنان به شمار می آید که طبق تحقیقات انجام شده حدود یک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *