انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / از کجا بدانم که نازا نیستم؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

نازایی یک بیماری دستگاه تناسلی است که منجر به اختلال در توانایی باروری می شود. برای یک زوج سالم با عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل، احتمال باردار شدن در یک ماه معین تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد است. بنابراین، باردار نشدن تنها پس از چند ماه تلاش دلیلی برای هشدار نیست، اما در عین حال اگر بعد از ۱۲ ماه موفقیت حاصل نشد، باید ارزیابی شود. همچنین در برخی متون پزشکی آورده شده است که در صورت ۳ ماه تلاش مکرر و عدم رخ داد بارداری، احتمال ناباروری وجود دارد. یکی از باورهای رایج این است که ناباروری همیشه به خاطر زن است. در واقع، وقتی علت ناباروری پیدا می شود، در حدود نیمی از موارد به دلیل یک عامل مردانه است. اگر شما نیز نگران نابارور بودن هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علل شایع چیست؟

برای اینکه یک بارداری موفق اتفاق بیفتد، تعداد قابل توجهی از رویدادها باید به درستی رخ دهد. به عنوان مثال، یک تخمک سالم باید رشد کند و تخمک گذاری شود، اسپرم باید کمیت و کیفیت کافی داشته باشد، رحم و لوله های فالوپ باید به طور طبیعی عمل کنند، ناهنجاری های هورمونی نباید وجود داشته باشد، و زمان بندی باید مناسب باشد. ناهنجاری در هر یک از این فرآیندها – و بسیاری دیگر – می تواند منجر به ناباروری شود.

سن چه نقشی در نازایی دارد؟

سن، به ویژه سن زن، نقش عمده ای دارد. یک زن با تمام تخمک هایی که خواهد داشت به دنیا می آید. با بالا رفتن سن یک زن، تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد. در مورد مراقبت های دوران بارداری بیشتر بدانید.

افزایش سن فرزند آوری و نازایی

یکی از گزینه‌های محبوب، انجماد تخمک است که شامل مصرف دارو و سپس انجام یک جراحی جزئی برای بازیابی تخمک‌ها می‌باشد. سپس تخمک ها منجمد و ذخیره می شوند. پس از انجماد، انگار دکمه «مکث» را روی پیر شدن تخم‌ها قرار داده می شود. تخم‌ها یک ماه بعد به همان اندازه سالم خواهند بود که ۱۰ سال دیگر خواهند بود. یک سن ایده آل برای انجماد تخم مرغ وجود ندارد، اما به طور کلی، ۳۵ سالگی به عنوان سنی در نظر گرفته می شود که تعادل مناسبی را ایجاد می کند، اما این سن بسیار فردی است و بیماران باید در مورد خطرات و فواید آن مشاوره مناسب دریافت کنند.

آیا عوامل سبک زندگی در نازایی نقش دارند؟

تا حدودی سبک زندگی  بر میزان ناباروری موثر است. اما احتمالاً به میزانی کمتر از آنچه اکثر مردم تصور می کنند. به عنوان مثال، حدود ۱۲ درصد از تمام موارد ناباروری به دلیل وزن زیاد یا خیلی کم زن است. خبر خوب این است که در بسیاری از موارد این قابل برگشت است. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل سبک زندگی است که می تواند عامل ناباروری باشد.

چه زمانی باید به متخصص درمان نازایی مراجعه کرد؟

دستورالعمل های کلی این است که پس از تلاش ناموفق برای باردار شدن به مدت یک سال برای زنان کمتر از ۳۵ سال یا شش ماه برای زنان ۳۵ سال و بالاتر، به دنبال مشاوره از متخصص باروری باشید. با این حال، اگر عوامل خطر ناباروری مانند سیکل های قاعدگی نامنظم، سابقه بیماری لوله های رحمی (مانند بیماری التهابی لگن) یا دلایلی برای مشکوک شدن به سایر بیماری های زمینه ای وجود داشته باشد که می تواند باردار شدن را دشوار کند، در این صورت می توان یک مشاوره زودتر انجام داد.

چگونه باید متخصص درمان نازایی را انتخاب کنید؟

مهم است که هم متخصص و هم مرکز باروری را در نظر بگیرید. برای متخصص، شما فردی را می خواهید که نه تنها دارای تخصص ناباروری باشد، بلکه یک متخصص نازایی دلسوز و کاربلد باشد که یک ارزیابی کامل و دقیق برای تعیین علت ناباروری شما انجام دهد و یک برنامه درمانی برای شما تنظیم کند. مرکز باروری و آزمایشگاه آن نیز حیاتی است و باید دارای پرستاران و جنین شناسان آموزش دیده، مجرب و دقیق باشد و از بهترین تکنیک های کاشت استفاده کند. دکتر شبنم سالمی با صدها کاشت جنین و درمان ناباروری موفق یکی از بهترین متخصصین ناباروری هستند و روزانه بیماران زیادی را به آرزوی داشتن فرزند می رسانند. بنابراین هم پزشک و هم مرکز باروری باید در خط مقدم درمان باروری باشند تا بهترین شانس را برای موفقیت به شما بدهند.

بهترین پزشک درمان ناباروری

انتظار چه آزمایش های نازایی را باید داشت؟

کارآزمایی ناباروری شامل آزمایش دقیق و سیستماتیک برای همه مواردی است که برای داشتن یک بارداری موفق باید به درستی انجام شود تا ببینیم آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. برای زن و شوهر، این با گرفتن تاریخچه کامل شروع می شود. برای زن، به آزمایش خون، سونوگرافی از تخمدان‌ها و احتمالا عکس‌برداری با اشعه ایکس برای اطمینان از عدم وجود مشکل در لوله‌های فالوپ و رحم نیاز دارد. برای مرد، ارزیابی معمولاً به تجزیه و تحلیل مایع منی نیاز دارد. در مورد ناگفته های از درمان ناباروری با IUI بیشتر بدانید.

رایج ترین درمان های نازایی چیست؟

طیف وسیعی از درمان‌ها وجود دارد که می‌تواند از تنظیم زمان مقاربت یا استفاده از داروهای خوراکی ساده، تا IVF (لقاح آزمایشگاهی)، آزمایش جنین، تخمک اهداکننده، اسپرم اهداکننده، رحم اجاره ایی که معمولاً رحم جایگزین نامیده می‌شوند، متغیر باشد. نکته کلیدی ارزیابی دقیق علت ناباروری است تا درمان بهینه ارائه شود. در بسیاری از موارد، یک راه حل بسیار ساده امکان درمان ناباروری را امکان پذیر می کند.

کلام آخر

درمان باروری نشان دهنده یکی از موفقیت های بزرگ پزشکی مدرن است. علل ناباروری که همین یک نسل پیش غیرقابل درمان بودند، اکنون به آسانی اصلاح می شوند. در آینده، من فکر می‌کنم که شاهد موفقیت روزافزون درمان‌های باروری خواهیم بود و به طور فزاینده‌ای برای کمک به زوج‌هایی که ناقل بیماری‌های ژنتیکی بسیار شدید هستند، استفاده می‌شود تا فرزندانی سالم داشته باشند.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود،...

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

یکی از روش های درمان ناباروری با میکرواینجکشن می باشد. در این روش لقاح تخمک و اسپرم از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد. معمولا این روش درمانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مشکلی در اسپرم مرد...

مراقبت های بعد از آی وی اف

مراقبت های بعد از آی وی اف

بعد از انجام IVF، مراقبت‌های خاصی لازم است تا سلامتی مادر و جنین حفظ شده و احتمال موفقیت افزایش یابد. پس از انجام انتقال جنین، چند نکته اضافی وجود دارد که باید در مرحله نهایی فرآیند IVF به خاطر...

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

آی وی اف به معنای لقاح آزمایشگاهی است. درمان IVF تکنیکی است که در آن لقاح خارج از بدن انجام می‌شود. در طول فرآیند درمان IVF، تخمک‌ها و اسپرم یا تخمک‌های اهداکننده یا اسپرم‌ها در آزمایشگاه جنین‌شناسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *