انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / درمان بیماری با جراحی / هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) چیست و چگونه انجام میشود؟
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) چیست و چگونه انجام میشود؟

هیسترکتومی جراحی است که در آن بخشی از رحم یا بطور کامل کل رحم برداشته میشود. عمل هیسترکتومی یکی از جراحی های شایع در میان جراحی های زنان به شمار می آید که طبق تحقیقات انجام شده حدود یک پنجم از زنان این جراحی را در طول زندگی خود انجام می دهند. در گذشته سرطان رحم و بیماری های شایع زنان یکی از علل اصلی مرگ و میر زنان بود. اما امروز در صورت احتمال ایجاد سرطان مخصوصا در سنین یائسگی اقدام به خارج سازی رحم و کاهش احتمال بیماری های زنان می نمایند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

هیسترکتومی چیست؟

در جراحی هیسترکتومی، رحم و احتمالاً سایر اندام های مجاور مانند تخمدان های آسیب دیده را خارج میشوند. از این روش جراحی برای درمان سرطان یا شرایط پیش سرطانی، خونریزی بیش از حد، پولیپ و اندومتریوز استفاده می شود. نوع عمل بستگی به دلیل انجام آن دارد. بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد، اما علائم یائسگی ممکن است برای مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

هیسترکتومی، عمل برداشتن رحم
هیسترکتومی، عمل برداشتن رحم

کاندیدای مناسب هیسترکتومی

هیسترکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن رحم است. پس از هیسترکتومی، زن دیگر نمی تواند باردار شود. شرایطی که با هیسترکتومی درمان میشوند:

 • آدنومیوز (یا اندومتریوز رحم)
 • درد مزمن لگن
 • سرطان زنان
 • خونریزی شدید و پریودهای دردناک
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • فیبروئید رحم

در مورد درمان اختلال قاعدگی بیشتر بدانید.

مزایای روش های کم تهاجمی نسبت به جراحی باز هیسترکتومی

 • درد کمتر بعد از عمل
 • اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان، با مراجعه بیشتر بیماران به خانه در همان روز
 • بهبودی سریعتر
 • خطر کمتر عفونت

شایان ذکر است که بیمارانی که دارای بافت اسکار گسترده در شکم یا لگن هستند یا دارای سایر شرایط پزشکی هستند ممکن است کاندیدای یک روش کم تهاجمی نباشند.

برداشتن لوله های فالوپ و تخمدان ها در هنگام هیسترکتومی

تصمیم برای انجام این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چرا این روش انجام می شود. در برخی موارد، برداشتن تخمدان و لوله فالوپ ممکن است برای جلوگیری از برخی سرطان های تخمدان یا لوله فالوپ در زنانی که در معرض خطر بالاتری هستند توصیه شود. زنان باید با پزشک متخصص خود صحبت کنند تا در مورد خطرات فردی خود آگاه شوند، به خصوص اگر احتمال ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان در آنها زیاد باشد.

روش های مختلف انجام هیسترکتومی

هیسترکتومی شکمی: جراح برشی را از طریق شکم ایجاد می کند تا رحم و احتمالاً سایر ساختارها یا بافت های لگنی را خارج کند.

هیسترکتومی واژینال: رحم و احتمالاً سایر ساختارها از طریق یک برش در بالای واژن برداشته می شوند.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی: برش های کوچک روی شکم به طول حدود ۱ تا ۲ سانتی متر (سانتی متر) امکان استفاده از ابزارهای جراحی را فراهم می کند. جراح برای مشاهده داخل لگن و ارزیابی اندام های لگنی از لاپاراسکوپ یا یک دوربین روشن استفاده می کند.

جراح رحم و احتمالاً سایر اندام‌های لگنی مانند لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را از طریق برش‌های کوچک در قسمت بالایی واژن یا شکم خارج می‌کند.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی رباتیک: یک بازوی رباتیک که توسط جراح کنترل می شود، این عمل را از طریق برش های کوچک انجام می دهد. این امر با زمان‌های بهبودی کوتاه‌تر و عوارض کمتری نسبت به روش‌های سنتی هیسترکتومی همراه است. شبیه هیسترکتومی لاپاراسکوپی است.

عمل هیسترکتومی به چه صورت انجام می شود ؟

هیسترکتومی به دو صورت قابل انجام است، که در ادامه به شرح آن می پردازیم . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید …

هیسترکتومی کامل

در این جراحی رحم به صورت کامل برداشته می شود . هیسترکتومی یک جراحی کم تهاجم است که تحت بیهوشی کامل انجام می گردد . جراحی هیسترکتومی را می توان با کمک لاپاراسکوپ انجام داد . در این جراحی ابتدا چند حفره کوچک بر روی شکم ایجاد می شود و سپس از طریق حفرات ایجاد شده ابزار لاپاراسکوپ وارد بدن می شود و فضای رحم با کمک گاز دی اکسید کربن پر شده، سپس رحم را به صورت تکه تکه از طریق لاپاراسکوپی خارج می شود. در مورد زگیل تناسلی بیشتر بدانید.

هیسترکتومی مافوق گردنی

در این جراحی بخشی از رحم یا گردنه ی رحم برداشته می شود، این جراحی به نسبت سریع تر بوده و دوره نقاهت کمتری خواهد داشت . در واقع به منظور پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم فرد مجبور به برداشتن رحم می شود، در صورتی که فرد خطر ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم نداشته باشد می تواند با تشخیص اختلال و عفونت مجبور به برداشتن کامل رحم نباشد و تنها بخشی از آن برداشته شود .

در چه صورتی هیسترکتومی انجام می شود ؟

در صورتی که بیمار مشکلاتی نظیر ذیل را داشته باشد در این زمان مجبور به برداشتن رحم یا عمل هیسترکتومی می شود که عبارت است از:

فیبروم رحمی

فیبروم رحم یک توده غیر سرطانی است که معمولا در دیواره رحم به وجود می آید و گاهی این بیماری می تواند بدون علامت بوده و گاهی با علائمی همچون درد و خونریزی شدید همراه باشد .

افتادگی رحم

افتادگی رحم یکی از مشکلاتی است که در اثر عوامل متعددی ایجاد می شود، معمولا این بیماری به دلیل افزایش سن، اضافه وزن، زایمان های طبیعی متعدد، مشکلات روده و مثانه و مشکلات لگن ایجاد می شود .

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری است که به دلیل رشد بافت تشکیل دهنده رحم بر روی تخمدان ها می باشد . این بیماری می تواند موجب درد های شدید و خونریزی های پس از دوره قاعدگی شود .

آدندومیوز

آدنومیوز به دلیل رشد نامناسب بافت تشکیل دهنده رحم می باشد و این بیماری هم می تواند موجب درد و خونریزی های شدید شود .

سرطان ها

در صورت ابتلا به سرطان بهترین روش درمانی خارج نمودن رحم یا عمل هیسترکتومی می باشد .

بهبودی پس از عمل هیسترکتومی

زمان بهبود بیمار بسته به شرایط بیمار علت انجام عمل هیسترکتومی متفاوت می باشد . در صورتی که بیمار به دلیل بیماری سرطان مجبور به خارج کردن رحم می شود احتمال بستری بودن در بیمارستان بیشتر خواهد بود در صورتی که بعضی از افراد پس از جراحی در همان روز می توانند از بیمارستان ترخیص شوند .

مدت زمان دوره بهبودی در جراحی های باز شکمی به نسبت لاپاراسکوپی طولانی تر خواهد بود در صورتی که این مدت زمان در لاپاراسکوپی بین سه تا چهار هفته خواهد بود . در این دوره بیمار می تواند استحمام نماید و رابطه جنسی داشته باشد . در طی عمل هیسترکتومی زمانی که تنها رحم بیمار خارج شود فرد زودتر از زمان طبیعی یائسه خواهد شد اما زمانی که تخمدان ها همراه با رحم برداشته شود فرد یائسه خواهد شد .

خطرات احتمالی عمل هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی همانند هر جراحی دیگر همراه با خطراتی خواهد بود . برخی از این عوارض و خطرات شامل: عفونت، خونریزی و آسیب اندام های مجاور می باشد . لازم به ذکر است، احتمال روبرو شدن با این خطرات به ندرت اتفاق می افتد و به منظور پیشگیری از چنین خطراتی بهتر است از مراجعه به افراد غیر متخصص خودداری نمایید و در انتخاب متخصص زنان و زایمان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید .

 • واکنش به بیهوشی
 • خونریزی
 • آسیب به دستگاه ادراری اطراف روده یا سایر اندام های اطراف
 • عفونت
 • لخته شدن خون از جمله آمبولی ریه (لخته خون ریه)
 • نارسایی تخمدان
 • در صورت برداشتن تخمدان ها یائسگی ناشی از جراحی
 • مشکلات بهبود زخم، از جمله تشکیل لخته خون
 • فیستول مقعدی یا مجاری ادراری، جایی که سوراخی بین واژن و رکتوم یا مثانه ایجاد می‌شود و خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
 • انسداد روده

خطر شخصی یک زن قبل از انجام عمل جراحی توسط پزشک متخصص به وی گوشزد می گردد. شایان ذکر است که در صورت انجام جراحی توسط پزشک متخصص احتمال بروز این عوارض بسیار محدود می باشد.

از دست دادن توانایی بچه دار شدن: اگر جراحی هیسترکتومی به عنوان درمان سرطان انجام شود، ممکن است به این معنا باشد که زنی در سنین باروری است دیگر نمی تواند بچه دار شود. این می تواند منجر به افسردگی شود.

بهترین جراح هیسترکتومی

زندگی بعد از برداشتن رحم

زن بعد از برداشتن رحم فقط قائدگی و فرزند آوری را نمی تواند تجربه کند، اما به دلیل عدم حذف تخمدان ها زندگی نرمالی خواهد داشت.

خطرات برداشتن رحم برای سلامتی

هیسترکتومی یک خطر نادر درازمدت پرولاپس لگن دارد که عبارت است از کشیده شدن یا افتادن اندام های لگن به موقعیت غیر طبیعی. زنانی که بسیاری از جراحی‌های قبلی شکم دارند یا سابقه افتادگی لگن یا شل شدن لگن دارند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد افتادگی مجدد لگن باشند.

آیا بعد از هیسترکتومی زودتر پیر می شویم؟

هیسترکتومی مستقیماً بر روند پیری بدن تأثیر نمی گذارد. هیسترکتومی روی سن شما تأثیری نمی گذارد، اما برای برخی افراد برداشتن رحم، دهانه رحم یا تخمدان ها می تواند از نظر عاطفی چالش برانگیز باشد.

اقدامات پس از هیسترکتومی

حداقل به مدت شش هفته، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. تا زمانی که آن را با پزشک خود در میان نگذارید، هیچ کار خانه، مانند جاروبرقی را انجام ندهید. همچنین باید حداقل شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. و هیچ چیزی از جمله تامپون را در داخل واژن خود قرار ندهید.

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • دلیل انجام هیسترکتومی
 • اینکه تا چه حدی از رحم و گردن رحم برداشته شده است.

اغلب اوقات، رابطه جنسی پس از هیسترکتومی به حالت عادی باز می گردد یا بهبود می یابد. با این حال، علائم یائسگی مرتبط با برخی از هیسترکتومی ها ممکن است باعث تغییرات ناخواسته مانند موارد زیر شود. این موارد شامل:

 • تاثیر منفی بر میل جنسی
 • خشکی واژن که منجر به مقاربت دردناک می شود.
 • ارگاسم به طور معمول تحت تأثیر هیسترکتومی قرار نمی گیرد، اما برخی از زنان تغییراتی را تجربه می کنند که احتمالاً به دلیل بریدن برخی اعصاب لگن در طول جراحی است.

هر زنی که نگران تأثیر آن بر فعالیت جنسی یا سایر عواقب این روش است، باید ابتدا این موارد را با جراح خود در میان بگذارد. در مورد خشکی واژن بیشتر بدانید.

کلام آخر

عمل هیسترکتومی تنها به منظور رهایی از بیماری های زنان و دردهای مختلف می باشد . با انجام این جراحی دیگر فرد باردار نخواهد شد لذا بهتر است قبل از انجام جراحی با یک متخصص زنان و زایمان خبره مشورت نمایید . برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص نازایی در اهواز مراجعه نمایید .

سوالات متداول

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

پس از انجام هیسترکتومی، ضروری است که بیمار برای اطلاع از سلامت جسمانی و بررسی نتایج جراحی و برای انجام معاینات منظم به مطب پزشک متخصص زنان مراجعه نماید. این به این معنی است که بعد از جراحی...

عمل هیستروسکوپی در اهواز

عمل هیستروسکوپی در اهواز

هیستروسکوپی در اهواز عبارت از تجسم داخل حفره رحم با قرار دادن ابزار تجسم ویژه از طریق واژن و دهانه رحم است. هیستروسکوپی را می توان برای کمک به تشخیص یا انجام اعمال جراحی جزئی انجام داد. در بسیاری از...

لاپاراسکوپی در اهواز

لاپاراسکوپی در اهواز

لاپاراسکوپی شیوه جراحی است که در تشخیص اختلالات و بیماری های نواحی مانند لگن، رحم و مثانه کاربرد دارد. پزشک با استفاده از ابزاری ظریفی به نام لاپاراسکوپ و دوربین متصل به آن، به بررسی آسیب و بیماری...

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان است که باعث مرگ و میر می شود. سرطان سینه ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما در زنان بالای 60 سال شایع‌تر است. تقریباً یک چهارم زنانی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۱ دیدگاه ها
 1. سلام . می خواستم بدونم هیسترکتومی با لیزر روش خوبیه یا نه و چه عوارض وفوایدی داره

  پاسخ
  • سلام
   جراحی هیسترکتومی با لیزر روش خوبی است و انتخاب روش جراحی براساس شرایط بیمار تعیین می شود.
   در مورد فواید هم تو پیج و سایت توضیحات داده شده مطالعه بفرمایید

   پاسخ
   • سلام خسته نباشین خانومم عمل کرده حدود۳/۴روز میشه رحم و فیبروم برداشتن
    ولی واسه دستشویی ادرار مشکل داره بنظرتون طبیعی هست یا باید بریم پیش دکترش
    شماره تماسمو می زارم اگه جواب بدین خیلی لطف میکنید اصلا ادارش نمیاد یازورباید بزنه سوزش داره شاید چند قطره ای بیاد

    پاسخ
    • احتمال عفونت داره به پزشکشون مراجعه کنند

     پاسخ
 2. سلام وقت بخیر
  خانم دکتر من برای قاعدگی های دردناک و با خون ریزی خیلی خیلی زیاد پیش پزشک رفتم ، سونوگرافی و آزمایش هم دادم مشکلی نداشت ولی متاسفانه به جز یک سری داروهای تقویتی و ویتامین و قرص آهن هیچی برام تجویز نکردن . خودشون گفتن هورمون هام تنظیم نیست ولی هیچ دارویی ندادن . میشه راهنمایی کنید چی کار کنم ؟

  پاسخ
  • باید از نزدیک بررسی بشید

   پاسخ
 3. سلام وقت بخیر … من خانمی مطلقه هستم و ۳۸ سالمه و میخوام تخمدان و رحمم رو بردارم … چطوی میتونید کمکم کنید. سپاسگزارم

  پاسخ
  • می توانید برای معاینه و بررسی بیشتر به مطب مراجعه کنید یا از طریق سامانه مشاوره انلاین با دکتر سالمی ارتباط برقرار کنیدhttps://mavarateb.com/doctor/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%D9%86%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85%DB%8C

   پاسخ
 4. سلام وقت بخیر
  بعد از برداشتن رحم بدون برداشتن تخمدان ها ایا بازهم تخمدان ها فعالیت دارند و اووسیت های ثانویه درون تخمدان ها براشون چه اتفاقی می افته؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 5. سلام خسته نباشید
  ببخشید ایا همراه با برداشتن رحم میتوان کیسه صفرا را همزمان برداشت؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *