انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بیماری های زنان / کیست تخمدان به چه روش هایی درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

کیست تخمدان به چه روش هایی درمان می شود؟

یکی از بیماری های نسبتا شایع در میان زنان کیست تخمدان است. این عارضه می تواند در هر دوره سنی اتفاق افتد، که به دلیل شیوع زیاد آن در میان زنان سوالاتی ذهن آن ها را به خود مشغول ساخته که آیا این بیماری قابل درمان است و اینکه کیست تخمدان به چه روش هایی درمان می شود؟ با وجود داشتن این بیماری امکان بارداری وجود دارد؟ و یا اینکه کیست های تخمدان انواع خاصی دارند؟ برای پاسخ دریافت سوالات خود می توانید با ما همراه باشید تا با آگاهی بیشتر به کاهش استرس ها و درمان بیماری خود بپردازید.

کیست تخمدان، کیسه های پر از مایعی است که در تخمدان یا روی آن رشد می کنند. زنان در هر طرف رحم دارای دو تخمدان هستند، که اندازه و فرم آن ها همانند بادام می باشد. تخمک گذاری در تخمدان انجام شده و بالغ می شود و در سیکل ماهانه آزاد می گردد.

بسیاری از خانم ها در برخی دوره ها مبتلا به کیست تخمدان هستند. در اکثریت مواقع کیست های تخمدان بی خطر بوده و نگران کننده نخواهد بود و طی چند ماه حتی بدون درمانی برخی از آن ها بهبود می یابند.

کیست های تخمدان به ویژه آن هایی که پاره شده اند می تواند خطرناک باشند و علائم جدی را ایجاد کنند. لذا معاینات لگنی را برای محافظت از سلامتی خود به طور منظم انجام دهید و علائمی را که می توانند نشانه ای از یک خطر پنهان باشند، جدی بگیرید.

کیست تخمدان به چه روش هایی درمان می شود؟

علائم کیست تخمدان

بیماری کیست تخمدان یکی از بیماری های است که افراد متوجه آن نخواهند بود به همین منظور در صورت داشتن هر گونه اختلال در سیکل های قاعدگی، لکه بینی، درد در ناحیه زیر شکم، احساس فشار و احساس درد در زمان رابطه جنسی بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید زیرا این علائم می تواند نشان دهنده ابتلا به کیست تخمدان باشد، لذا بهتر است برای بررسی های بیشتر اقدام نمایید.

سایر علائم کیست تخمدان

بیشتر کیست ها علائمی ندارند و خود به خود درمان می شوند. یک کیست بزرگ تخمدان می تواند باعث علائم زیر شود:

 • درد لگن
 • احساس درد در قسمت پایین شکم در کنار کیست
 • پر بودن یا سنگینی شکم
 • نفخ شکم

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟ 

در صورت مشاهده موارد زیر فورا به پزشک مراجعه کنید.

 • درد ناگهانی و شدید شکمی یا لگنی
 • درد همراه با تب و استفراغ

علت ابتلا به کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان به علت سیکل قاعدگی به وجود می آیند. دیگر انواع کیست ها به ندرت مشاهده می شوند.

عوامل خطر

خطر ابتلا به کیست تخمدان با این موارد افزایش می یابد:

 • مشکلات هورمونی
 • بارداری
 • آندومتریوز
 • عفونت شدید لگن
 • سابقه ابتلا به کیست تخمدان

انواع کیست های تخمدان و خطرات آن ها

کیست های تخمدان دارای انواع مختلفی می باشد، که شدت بروز عوارض و خطرات با توجه به نوع آن متفاوت می باشد. کیست های تخمدان به دو صورت بدخیم و خوش خیم اند که به طبع خوش خیم ها هیچ نوع خطری را برای فرد به همراه نخواهداشت، در صورتی که بدخیم ها می تواند منجر به بروز سرطان در فرد شود.

کیست های تخمدان علاوه بر اینکه انواع مختلفی دارند هر کدام از این نوع کیست ها می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند و در صورتی که کیست ها بزرگ باشند می تواند منجر به بروز مشکلات فشاری برای افراد شود.

کیست شکلاتی

یکی از انواع کیست های تخمدان، کیست شکلاتی است که این نوع کیست بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به ناباروری فرد گردد.

کیست های عملکردی

هر ماه به طور طبیعی در تخمدان شما ساختارهای کیست مانندی به نام فولیکول رشد می کند. فولیکول ها هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند. کیست های عملکردی معمولا بی خطر هستند، این کیست ها به ندرت باعث درد می شوند و اغلب طی دو تا سه سیکل قاعدگی از بین می روند.  اگر یک فولیکول به طور طبیعی ماهیانه رشد کند، به عنوان کیست عملکردی شناخته می شود. دو نوع کیست عملکردی وجود دارد:

کیست فولیکولی

در زمان سیکل قاعدگی، تخمک از فولیکول خارج شده و به سمت پایین لوله رحمی حرکت می کند. زمانی به کیست فولیکولی مبتلا می شوید که فولیکول پاره نمی شود یا تخمک آزاد نمی کند، اما به رشد خود ادامه می دهد.

کیست جسم زرد

زمانی که یک فولیکول تخمک خود را آزاد می کند، استروژن و پروژسترون برای بارداری تولید می شود. این فولیکول جسم زرد نامیده می شود. گاهی اوقات، مایع در درون فولیکول جمع می شود و باعث می گردد جسم زرد به کیست تبدیل شود.

انواع-کیست-های-تخمدان

درمان کیست تخمدان

درمان با توجه به سن، نوع و اندازه کیست ها و علائم در نظر گرفته می شود و نوع درمان با توجه به تشخیص متخصص زنان و زایمان مشخص می گردد.

چکاپ های دوره ای منظم

در بسیاری از موارد صبر نمودن و بررسی کیست ها در چکاپ های دوره ای ضروری است. به طور معمول در صورتی که علائمی ندارید و در نمای سونوگرافی کیست های کوچک و پر از مایع مشاهده می کنید.

به طور معمول پزشک توصیه می کند در فواصل زمانی سونوگرافی لگن انجام دهید تا متوجه شوید سایز کیست ها تغییر کرده است یا خیر.

درمان کیست تخمدان با دارو

اکثر کیست های تخمدان خوش خیم بوده و معمولا این نوع کیست ها نیازی به درمان خاصی نخواهند داشت و در عرض چند هفته برطرف می شوند. در حقیقت این نوع کیست های تخمدان نیاز به درمان دارویی نداشته و تنها لازم است که هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار گیرند.

پزشک برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، داروهای ضد بارداری هورمونی تجویز می کند که در درمان آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جراحی کیست تخمدان

در صورت آنکه کیست های تخمدان شبیه به کیست های عملکردی نباشد و در حال رشد باشد و طی دو تا سه سیکل قاعدگی سبب ایجاد درد و ناراحتی شود، احتمال خواهد داشت به منظور درمان پزشک پس از بررسی های لازم اقدام به جراحی نماید.

برخی کیست های تخمدان را می توان بدون برداشتن تخمدان (سیستکتومی تخمدان) از بین برد. در برخی موارد ممکن است، نیاز به برداشت تخمدان آسیب دیده باشد (اوفورکتومی).

اگر توده کیستی سرطانی باشد، ممکن است لازم باشد رحم، تخمدان ها و لو له های رحمی خود را برداشته و شیمی درمانی و یا رادیوتراپی آغاز گردد.

درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی

درمان برخی دیگر از کیست های تخمدان تنها جراحی است و درمان دارویی موثر نخواهد بود. بهترین روش جراحی، لاپاراسکوپی است. در طی جراحی لاپاراسکوپی بایستی تمامی کیست های تخمدان به طور کامل برداشته شود، زیرا باقی ماندن هر تکه از کیست ها می تواند پس از چند سال مجدد به کیست شود.

پس از انجام جراحی بیمار به مدت یک روز در بیمارستان بستری و تحت مراقبت خواهد بود و پس از یک هفته می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.

احتمال بارداری با وجود کیست تخمدان وجود دارد؟

امکان بارداری با توجه به نوع کیست تخمدان امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که کیست تخمدان از نوع ساده و در اندازه های کوچک باشد اجازه بارداری خواهد داشت، اما برخی از کیست ها به دلیل سایز بزرگ و بروز مشکلاتی همچون احساس درد و فشار را بر روی تخمدان، بهتر است ابتدا درمان شده سپس فرد اقدام به بارداری نمایید.

کلام آخر

افرادی که مبتلا به بیماری کیست تخمدان بوده و حتی درمان شده اند، بهتر است بدانند که انجام چکاپ ها و بررسی های لازم هر چند وقت یکبار فراموش نکنند، زیرا احتمال بروز کیست های تخمدان وجود خواهد داشت.

Source:  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

ما هر روز شاهد پیشرفت های بسیار در تمامی حیطه های علمی و پزشکی هستیم که پزشکی زنان مستثنا از این پیشرفت ها نیست. اما با وجود تمامی پیشرفت های بسیار و کثرت متخصصین زنان و زایمان انتخاب و شناخت متخصص...

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

سقط جنین یک تجربه طبیعی است. تخمین زده می شود که از هر 4 بارداری در سراسر جهان ، یکی از ان ها به سقط جنین ختم می شود. بیشتر سقط ها در 8 هفته اول بارداری انجام می شوند و تقریبا تمام سقط ها ( 9 از 10)...

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

بارداری و فرزند آوری یکی از همان اتفاقات زیبا و البته پر مشقت برای خانمی است حال آن که این بنا به دلایل متعددی برای برخی از مادران به گونه ای دیگر ناخوشایند رقم می خورد. بارداری خارج از رحمی که در...

چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

چسبندگی رحم به عنوان نوعی از عفونت ها در زنان است که دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله این نوع چسبندگی ها عبارت است از: چسبندگی داخل رحم و چسبندگی داخل لگن می باشد. به طور کلی چسبندگی داخل رحم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام وقت بخیرمن ۲۶سالمه مجرد مدتیه درد زیر شکم دارم طوری که روی شکم نمیتونم بخوابم والا حتی بعضی وقتا حتی روی شکم هم نمیخوابم درد دارم همینطور توی نشستن واینکه حدادا۵ماه متوجه شدم که دراثر دویدن پریود میشم خواستم بدونم نظرشمارو بدونم مشکل ازچی میتونه باشه.بخاطرشرایط کرونا نتونستم به دکترمراجعه کنم

  پاسخ
  • حتما سونو انجام بدید

   پاسخ
 2. سلام من مدتیه که عفونت شدیدی دارم چطور میتونم این مشکل رو حل کنم

  پاسخ
  • به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینات اولیه انجام شود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *