انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / با آی وی اف ناباروری را درمان کنید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

به معنای لقاح آزمایشگاهی است. درمان IVF تکنیکی است که در آن لقاح خارج از بدن انجام می‌شود. در طول فرآیند درمان IVF، تخمک‌ها و اسپرم یا تخمک‌های اهداکننده یا اسپرم‌ها در آزمایشگاه جنین‌شناسی با هم مخلوط می‌شوند. تخمک های بارور شده، جنین نامیده می شوند و می توانند تا پنج روز در آزمایشگاه تخصصی ما رشد کنند، تا زمانی که بهترین جنین انتخاب شود تا به رحم منتقل شود تا لانه گزینی شود و درست مانند بارداری طبیعی رشد کند. اگر شما هم به مشکلات ناباروری دچار هستید، می توانید مقاله زیر را برای درمان ivf مطالعه کنید.

درمان ناباروری با ivf

با پیشرفت علم و تکنولوژی مادر شدن دیگر یک رویا نیست و با روش های جدید همچون آی وی اف می توان مشکلات ناباروری زوجین را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار داد و روش های برای درمان افراد نابارور پیدا نمود. یکی از بهترین روش های درمان ناباروری آی وی اف می باشد. روش درمان آی وی اف بدین صورت است که ابتدا جهت آماده سازی اسپرم و افزودن آن به محیط کشت، تخمک بالغ دریافت می شود و در آن محیط آزمایش های لازم انجام می شود.

چه موقع آی وی اف انجام می گیرد ؟

یکی از بهترین روش های درمان انسداد دو طرفه لوله های تخمدان انجام روش آی وی اف می باشد . معمولا زمانی نیاز به انجام درمان آی وی اف می باشد که فرد به مشکلاتی همچون اختلالات تخمک گذاری، دلایل نامشخص ناباروری، انسداد لوله های رحمی و تعداد اسپرم کم در مردان می توان از این روش استفاده نمود.

درمان ناباروری

در مورد تعیین جنسیت با آی یو آی بیشتر بدانید.

IVF  برای درمان طیف گسترده ای از مشکلات باروری استفاده می شود، مانند:

 • آسیب لوله های فالوپ
 • ناباروری بدون دلیل
 • کیفیت یا کمیت اسپرم ضعیف است
 • مشکل در تخمک گذاری
 • زنان مسن تر
 • ذخیره تخمدان کم

چگونگی انجام IVF

 • تنها چند روز طول می کشد تا دکتر سالمی تشخیص دهد که کدام جنین دارای بهترین پتانسیل بارداری است. جنین های شما با خیال راحت در شرایط بهینه آزمایشگاه IVF پیشرفته طی دو تا پنج روز رشد می کنند.
 • جنین ها از طریق کشت استاندارد توسعه می یابند.
 • ما به دنبال تقسیم و رشد سلولی خاص هستیم تا انتخاب کنیم کدام جنین برای انتقال بهتر است. اگر توسط مشاور باروری شما توصیه شود، می‌توانیم آزمایش‌های ژنتیکی را انجام دهیم، که به عنوان غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS)، غربالگری آنیوپلوئیدی یا PGT-A شناخته می‌شود تا اطمینان حاصل کنیم که فقط جنین‌هایی با تعداد کروموزوم صحیح برای چرخه IVF انتخاب می‌شوند.

در مورد تعیین جنسیت با آی وی اف بیشتر بدانید.

طول درمان آی وی اف

پروسه درمان آی وی اف چند هفته به طول می انجامد و معمولا این دوره بین چهار تا شش هفته متغیر می باشد . مدت زمان رسیدن تخمک ها طی چند هفته انجام می شود اما لقاح اسپرم با تخمک در یک نصف روز در آزمایشگاه انجام می گردد . پس از دو تا روز می توان جنین را داخل رحم مادر وارد نمود .

میزان موفقیت پروسه درمان آی وی اف بسته به برخی از عوامل برای تمامی افراد یکسان نیست . احتمال بارداری برای تمامی افراد وجود نخواهد داشت و بارداری با این روش بسته به عواملی همچون سن و سلامت دستگاه های تولید مثل متفاوت می باشد .

مزیت های آی وی اف

یکی از بهترین و قدیمی ترین روش های درمان ناباروری آی وی اف می باشد . این روش یک پروسه درمان کاملا بدون عارضه است و تا به امروز اصلا عارضه ای پیش نیامده است .

یکی دیگر از مهمترین مزیت های روش های درمان ناباروری و استفاده از داروهای باروری پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان است .

هزینه ivf
با آی وی اف ناباروری را درمان کنید

چرا دکتر شبنم را برای درمان IVF انتخاب کنید؟

دکتر سالمی متخصص در درمان IVF، درمان هایی منحصر به فرد بیمار را ارائه می دهد. و بر روی دستیابی به بارداری و نوزاد سالم تمرکز دارد. هنگامی که با دکتر سالمی IVF دارید، می توانید منتظر موارد زیر باشید:

 • مراقبت های IVF که توسط برخی از متخصصان برجسته IVF برنامه ریزی و هدایت می شود.
 • پشتیبانی شخصی اختصاصی درست در طول درمان  IVF، از پرس و جو اولیه تا تست بارداری و فراتر از آن
 • دسترسی به آخرین تکنیک های IVF، فناوری های اثبات شده و نوآوری ها برای دستیابی به درمان موفق
 • انتخاب های مالی شفاف و مقرون به صرفه برای کمک به شما برای پرداخت هزینه درمان IVF

عوارض و معایب آی وی اف

یکی از معایب آی وی اف پرهزینه بودن آن به دلیل بارور کردن تخمک ها خارج از رحم می باشد.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان: یک عارضه نادر IVF است که در آن تخمدان‌ها به داروهای باروری مورد نیاز برای تولید تخمک‌های بالغ بیش از حد واکنش نشان می‌دهند. علائم این عارضه می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و در برخی موارد اگر درمان نشود، تهدید کننده زندگی است. شایان ذکر است که در صورت انجام ivf توسط پزشک متخصص احتمال بروز این عارضه صفر می باشد.

در این روش درمانی احتمال چند قلویی بودن نیز وجود خواهد داشت . همچنین احتمال اتفاق افتادن بارداری خارج از رحمی ممکن است ایجاد شود. علاوه بر چند قلویی آنچه بر روی جنین تاثیر می گذارد وزن اوست، معمولا نوزادانی که از این طریق متولد می شوند وزن کمتری دارند.

آیا IVF بی خطر است؟

IVF یک درمان باروری به طور کلی بی خطر است که در سراسر جهان استفاده می شود.

آیا آی وی اف به تخمدان صدمه می زند؟

به طور معمول انجام آی وی اف، خارج کردن تخمک و لاپاراسکوپی هیچ گونه آسیبی به تخمدان وارد نمی کند اما شواهدی منبی بر اینکه بیوپسی پستان می تواند آسیبی بر تخمدان وارد نماید نیز وجود خواهد داشت .

مراقبت های پس از انتقال جنین

پس از انتقال جنین بهتر است از مصرف دخانیات نظیر: سیگار و الکل پیشگیری نمایید . از انجام فعالیت های سنگین نظیر کارهای روزانه و فعالیت های ورزشی بپرهیزید . همچنین بهتر است با صلاح دید پزشک از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.

IVF طبیعی چیست؟

IVF طبیعی از هیچ دارویی برای باروری استفاده نمی کند و تنها به تخمکی که به طور طبیعی در آن ماه تخمک گذاری می کنید متکی است. از آنجایی که میزان موفقیت آن بسیار پایین است، IVF طبیعی زیاد پیشنهاد نمی گردد.

در عوض، IVF چرخه طبیعی اصلاح‌ شده را پیشنهاد می‌ گردد که از دوزهای بسیار کم دارو برای کمک به تولید حداقل یک تخمک استفاده می‌کند. چرخه طبیعی اصلاح شده تنها در شرایط بسیار خاص توصیه می شود که دوزهای استاندارد داروهای IVF باعث بهبود تعداد تخمک های تولید شده نمی شود، مانند زنانی که ذخیره تخمدانی پایینی دارند یا در زنانی که در گذشته به IVF پاسخ ضعیفی داده اند.

بهترین دکتر درمان ناباروری

در مورد بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI) بیشتر بدانید.

آیا باید برای درمان IVF مرخصی بگیرم؟

مرخصی از کار یک تصمیم کاملا فردی است، بر اساس احساس شما. به عنوان مثال، بسیاری از بیماران ما دوست دارند پس از بازیابی تخمک و پس از انتقال جنین مدتی استراحت کنند. بهترین توصیه این است که از راهنمایی های دکتر سالمی در مورد دوره های استراحت، فعالیت و روال عادی خود پیروی کنید.

کلام آخر

آی وی اف یکی از بهترین روش های درمان ناباروری است. در صورتی که به هر دلیل دچار مشکلات ناباروری شده اید، بهتر است با یک متخصص نازایی خبره مشورت نمایید .

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت با آی وی اف یکی از مواردی است که مورد توجه زوجین بسیاری می باشد. ببسیاری از زوج ها به دلایل و باورهای مختلف تمایل دارند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. به طور شگفت انگیزی، پیشرفت...

درمان سندرم آشرمن در اهواز

درمان سندرم آشرمن در اهواز

چسبندگی های داخل رحمی که منجر به عدم وجود قاعدگی یا سیکل قاعدگی پس از کورتاژ می شود، اولین بار در سال 1894 توسط فریچ توصیف شد. هنگامی که تروما در لایه های آندومتر رخ می دهد، سندرم آشرمن پس از آن رخ...

هزینه درمان ivf

هزینه درمان ivf

امروزه به دلیل شرایط زندگی، شرایط آب وهوایی، نویز ها و.. بسیاری از زنان و مردان متاسفانه به نازایی و ناباروری دچار هستند و این یک عارضه جدی محسوب می شود. پس از اینکه یک زوج 3 ماه رابطه بدون محافظت...

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

نازایی یک بیماری دستگاه تناسلی است که منجر به اختلال در توانایی باروری می شود. برای یک زوج سالم با عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل، احتمال باردار شدن در یک ماه معین تنها 20 تا 25 درصد است. بنابراین،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر من پیش شما آی وی اف انجام دادم و با یه بار باردار شدم مرسی از تون خداخیرتون بده

  پاسخ
 2. با سلام هزینه آی وی اف برای ناباروری وتعیین جنسیت چقدر است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   هزینه های درمانی بسته به برخی عوامل همچون روش درمان و … متفاوت است و لذا نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به متخصص زنان مراجعه نموده تا تحت معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرید و در نهایت پس از تعیین روش درمان هزینه را مطلع شوید

   پاسخ
 3. سلام من ۴۱ سال سن دارم دو فرزند دختر دارم‌ ۴بار عمل سزارین داشتم میتونم از روش ای وی اف استفاده کنم واینکه فرزند پسر میخوام

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *