انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بیماری های زنان / بهترین روش های درمان فیبروم رحمی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین روش های درمان فیبروم رحمی

یکی از بیماری های شایع در میان زنان، فیبروم رحم است که می تواند زندگی زناشویی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. فیبروم ها توده های غیرسرطانی و خوش خیم رحم است که در زنان سنین باروری شیوع بسیاری دارد و این نوع توده ها به دلیل رشد بیش از حد بافت رحم به وجود می آید.

فیبروم توده عضلانی خوش خیم دیواره رحم می باشد و ممکن است به صورت تصادفی در معاینه زنان مشخص شود. افزایش هورمون استروژن و پروژسترون و زمینه ژنتیک از علل بروز فیبروم رحم هستند.

بهترین روش های درمان فیبروم رحمی
بهترین روش های درمان فیبروم رحمی

علائم و نشانه های فیبروم رحم

به طور معمول فیبروم ها بدون علامت هستند و نیاز به درمان ندارند، اما اگر با درد و خونریزی های شدید واژن همراه شوند، تحمل آن برای بیمار سخت می شود.

در صورتی که فیبروم ها علامت دار شوند، معمولا به صورت خونریزی های سنگین حین قاعدگی، یا خونریزی های نامنظم (در فواصل دوره قاعدگی)، احساس پری شکمی، تکرر ادرار و درد حین تماس جنسی تمامی این موارد علائمی است که فیبروم رحم می تواند ایجاد نمایید.

انواع فیبروم رحم

فیبروم ها توده های عضلانی اند که از تغییرات بافت رحم ایجاد می شود. این نوع توده ها به ندرت سرطانی می شوند و دارای انواع مختلفی می باشند که با توجه به برخی از عوامل همچون ناحیه مورد نظر نوع آن ها متفاوت خواهد بود. انواع فیبروم های رحم عبارت است از:

فیبروم های اینترامورال

این نوع از فیبروم در قسمت داخلی رحم (ناحیه گوشتی رحم) ایجاد می شود و به طور معمول بدون علامت بوده و خیلی بزرگ می باشد.

فیبروم های اینترامورال زمانی که علامت دار می شوند با علائمی همچون احساس فشار در ناحیه رحم و درد همراه خواهد بود، زیرا بزرگ بودن باعث می شود تا بر روی رحم و لگن تاثیر بگذارد و موجب درد و احساس فشار شود. از دیگر علائم این نوع توده خونریزی های رحمی می باشد.

فیبروم های ساب موکوزال

یکی دیگر از توده های رحمی که در قسمت داخل حفره رحم ایجاد می شود، فیبروم ساب موکوزال نام دارد. این نوع از فیبروم معمولا با علائمی همچون خونریزی همراه خواهد بود.

فیبروم های ساب سروزال

نوعی دیگر از فیبروم های، ساب سروزال است که به طور معمول این نوع توده ها داخل رحم در قسمت توده ای برجسته به وجود می آیند و به با بزرگ شدن خارج از رحم قابل مشاهده خواهند بود.

عوارض فیبروم رحم

فیبروم رحم منجر به بروز عوارضی برای بیمار می شود؛ سقط جنین، ناباروری، زایمان زودرس و … تمامی این موارد عوارضی هستند که می توانند برای فرد ایجاد شود، اما این نوع عوارض در همه ی افراد یکسان نخواهد بود.

تشخیص بیماری فیبروم رحم

تشخیص بیماری فیبروم رحم بسته به ناحیه آن متفاوت خواهد بود. به طور معمول روش های تشخیص بیماری فیبروم رحم شامل سونوگرافی، ام.آر.آی می باشد که به منظور بررسی های بیشتر لازم است که فرد هر شش ماه یک بار انجام سونوگرافی را تکرار نمایید.

درمان فیبروم رحم

نوع درمان با توجه به سن، تمایل به بارداری، شدت علائم، وجود کم خونی، فقر آهن، محل فیبروم و اندازه آن انتخاب می شوند.

به طور معمول درمان بیماری فیبروم رحم به صورت؛ داروهای کاهنده هورمون های استروژن، مکمل آهن و در بعضی موارد خارج کردن توده و یا کل رحم توصیه می شود، که در ادامه به شرح هر کدام از این روش ها می پردازیم.

درمان دارویی

درمان دارویی تنها می تواند کمک نمایید تا نشانه ها و علائم فیبروم رحم برطرف شود و مانع از رشد فیبروم شود.همچنین یکی دیگر از روش های درمان فیبروم های رحمی استفاده از آمپول های هورمونی به منظور کوچک تر شدن اندازه فیبروم موثر خواهد بود. لازم است بدانید که فیبروم های رحمی بایستی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند زیرا امکان رشد مجدد وجود خواهد داشت.

درمان جراحی

درمان جراحی معمولا با توجه به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک انجام می گیرد، در صورتی که متخصص زنان و زایمان تشخیص دهد که نیاز به جراحی است در این مواقع می توان با انجام جراحی اقدام به خارج کردن توده فیبروم نمود.

جراحی فیبروم رحم یک جراحی بسیار حساس است زیرا توده های فیبروم به بافت رحم نزدیک بودند که همین باعث حساسیت بیشتر عمل جراحی می شود. در صورتی که اندازه فیبروم های رحمی بسیار بزرگ باشد، بهتر است بافت رحم در چندین لایه بخیه زده شود، زیرا در زمان بارداری احتمال پاره شدن بافت رحم به دلیل فشار ناشی از بارداری وجود خواهد داشت. لذا بهتر است بخیه در چندین لایه صورت گیرد تا بافت به حالت اولیه بازگردد.

درمان فیبروم رحم در دختران جوان

درمان فیبروم رحم در دختران جوان بهتر است به صورت غیر جراحی انجام گیرد، زیرا انجام جراحی بافت رحم را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا بهتر است درمان فیبروم های رحمی در صورتی که در اندازه های حدود هفت سانت، تحت کنترل قرار گیرد. اما در صورتی که اندازه فیبروم ها خیلی بزرگ باشد در این صورت بهترین روش درمان انجام جراحی و خارج کردن فیبروم می باشد.

نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به فیبروم رحم

با توجه به نظر متخصص تغذیه داشتن رژیم غذایی ناسالم می تواند بر روی سلامت بیمار تاثیر بگذارد. جالب است بدانید که، مصرف بیش از حد گوشت گاو، غذاهای کنسروی، اضافه وزن و نوشابه ها و مواد نگهدارنده ها می تواند بیماری های رحم را افزایش دهد و در مقابل آن مصرف میوه و سبزیجات تازه مفید بوده و همین طور مصرف گوشت های سفید می تواند یک عامل پیشگیری کنند در ابتلا به بیماری ها رحم و تخمدان به شمار آید.

آیا فیبروم رحم خطرناک است؟

فیبروم یا میوم رحم توده های ریز رحمی هستند که ممکن است اکثر افراد این نوع توده ها را داشته باشند، اما تشخیص داده نشود و پس از مرگ حین کالبد شکافی متوجه این نوع توده ها شوند. این فیبروم ها توده های خوش خیم رحمی هستند که یک دهم درصد احتمال بدخیمی دارند و این درصد بسیار کم خواهد بود.

بنابراین وقتی به صورت کاملا اتفاقی حین سونوگرافی متوجه فیبروم می شویم، نگران نباشید. زیرا تا زمانی که علامت نداشته باشیم، نیاز به درمان نخواهد بود، اما به منظور کنترل و بررسی های لازم انجام سونوگرافی هر چند وقت یکبار ضروری خواهد بود.

کلام آخر

سبک زندگی افراد یکی از عوامل بسیار مهم در ابتلا به بیماری هاست. همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. لذا بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید و رژیم غذایی مناسب داشته و انجام فعالیت های ورزشی را فراموش نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص نازایی در اهواز مراجعه نمایید .

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

ما هر روز شاهد پیشرفت های بسیار در تمامی حیطه های علمی و پزشکی هستیم که پزشکی زنان مستثنا از این پیشرفت ها نیست. اما با وجود تمامی پیشرفت های بسیار و کثرت متخصصین زنان و زایمان انتخاب و شناخت متخصص...

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

سقط جنین یک تجربه طبیعی است. تخمین زده می شود که از هر 4 بارداری در سراسر جهان ، یکی از ان ها به سقط جنین ختم می شود. بیشتر سقط ها در 8 هفته اول بارداری انجام می شوند و تقریبا تمام سقط ها ( 9 از 10)...

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

بارداری و فرزند آوری یکی از همان اتفاقات زیبا و البته پر مشقت برای خانمی است حال آن که این بنا به دلایل متعددی برای برخی از مادران به گونه ای دیگر ناخوشایند رقم می خورد. بارداری خارج از رحمی که در...

چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

چسبندگی رحم به عنوان نوعی از عفونت ها در زنان است که دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله این نوع چسبندگی ها عبارت است از: چسبندگی داخل رحم و چسبندگی داخل لگن می باشد. به طور کلی چسبندگی داخل رحم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲۰ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  خانمی ۴۴ ساله دوسال خونریزی شدید داشتم با سونوگرافی واژینال تشخیص فیبروم دادندسه مرحله قرص هورمونی دادند بهتر شدم حالا دو ماه خونریزی شدید که قطع نمی شد نزد پزشک رفتم نمونه برداری انجام داد بعد از جواب قرص جستیران داد حالا قرص را دو هفته می خورم خونریزی واژینال دارم نظر شما پزشک محترم چیست ؟

  پاسخ
  • سلام بهتر است با تمامی آزمایشات خود به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت بررسی دقیق تر قرار بگیرید. همچنین می توانید از طریق سامانه آنلاین اقدام به مشاوره آنلاین و یا نوبت دهی نمایید.
   مشاوره آنلاین دکتر شبنم سالمی

   پاسخ
  • سلام بهتر است با تمامی آزمایشات خود به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت بررسی دقیق تر قرار بگیرید. همچنین می توانید از طریق سامانه آنلاین اقدام به مشاوره آنلاین و یا نوبت دهی نمایید.
   مشاوره آنلاین دکتر شبنم سالمی

   پاسخ
 2. سلام.خداقوت
  فیبروم ۵*۵اینترامورال دارم.آیا امکانش هست با لاپاراسکوپی برداشته شود؟

  به پزشکی مراجعه کردم وبمن گفته فقط ازطریق عمل باز امکان برداشتنش هست.

  پاسخ
  • سلام
   فیبروم های رحم با سایز بزرگ را از طریق جراحی باز درمان می شوند اما روش درمان بسته به شرایط فرد متفاوت است و نیازمند بررسی خواهد بود. بهتر است برای اطلاعات دقیق تر و صحبت مستقیم با پزشک اقدام به مشاوره آنلاین با دکتر شبنم سالمی نمایید.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر وقت بخیر فیبرومای ساب سروزال (۱۶*۱۷) دیواره قدامی رحم دیده شده . ۳۷ساله هستم و قصد بارداری دارم ایا این خطرناکه و باعث سقط جنین میشه ؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بارداری برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما بایستی برای بررسی های بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.

   پاسخ
 4. سلام خانم دکتر عزیز
  ۳۳سالمه بچه ندارم، فیبروم ۲سانت رحمی اینترمورال دارم برای دفع این بیماری چه دمنوش یا موادی موثره؟
  ایا امکان دفع برای افدام به بارداری هست؟
  ممنون

  پاسخ
  • فقط عمل جراحی دارو ندارد اگر فیبروم کوچک باشد اثر فشاری بر رحم نداسته باشد نیاز به اقدام خاصی نیست

   پاسخ
 5. دورود بر شما خانم دکتر. مطالب بسیار مفیدی رو قرار دادید و به من خیلی کمک کرد تا استرسم کمتر بشه. من فیبرم ۹ سانتی دارم اما بدون علایم هست واتفاقی در سونو گرافی تشخیص داده شد.ممنون از راهنمایی هاتون.

  پاسخ
 6. سلام خانم دکتر.دوعدد میوم اینترامورال ۱۰و۸میلیمتر در قسمت قدامی تحتانی رحم دارم ودوماهه باردارم .آیا برای دوران بارداریم مشکل ایجاد میکند

  پاسخ
  • نیاز به بررسی های بالینی بیشتری دارد.

   پاسخ
 7. سلام خسته نباشید
  من قیبروم بزرگ بیرون از رحم داشتم جراحی کردم برداشتن دکتر گفتن تعداد زیادی قیبروم کوچکی
  داخل رحم هستش نمیتونن کاری کنن باید بادار بشم
  تا رفع شه اما من فعلا شرایط شو ندارم باید چیکار کنم خانوم دکتر

  پاسخ
  • هر۶ ماه سونو انجام بدید

   پاسخ
 8. سلام خانم دکتر ممنون از مطالب مفیدتان
  مامان من ۵۳ سالشه و سه سال پیش یه جراحی برای فیبروم رحم داشتند.
  همچنین با توجه به سن یائسگی پریود های نامنظم دارند
  اما الان یک ماهه پیوسته است که خونریزی شدید داره.خواستم بدونم آیا یه خاطر اواخر سن یائسگیه یا فیبرومی چیزی؟
  و اینکه خطرناکه؟ حتما باید به پزشک مراجعه شه یا خودش خوب میشه؟

  پاسخ
  • حتما جهت بررسی مراجعه کنید

   پاسخ
 9. باسلام خانمی شصت ساله هستم با فیبرومی به ابعاد ۱۶۵.۸۲مم البته بعد یائسگی بزرگتر شده و به این ابعاد رسیده بدون درد و خونریزی فقط خشکی واژن دارم آیا میتونم عمل رو به تأخیر بندازم!؟

  پاسخ
  • خیر باید زودتر عمل بشید

   پاسخ
 10. سلام،یایسگی زودرس هستم از سن ۲۵ سالگی با استروژن و پروژسترون برای پریود شدن استفاده میکنم و الان ۳۴ ساله هستم،دو ساله ازدواج کردم و یکبار با تخمک اهدایی منفی شدم و لانه گزینی نشد،بعد از یک سال از انتقال منفی جنینم عکس رنگی گرفتم اندازه و سایز رحم و لوله ها نرمال و عادی عنوان شده ولی نوشته شده ضایعاتی نظیر پولیپ و میوما در سگمان تحتانی با جز ساب موکوزال مشاهده شده است،این یعنی چی و درمانش چی هست؟ضمنا من اصلا خونریزی و علایم خاص ندارم گاهی وقتا کمی گرفتگی شکمی حس میکنم ک اونم انگار نرمال هست،میشه تورو خدا راهنماییم کنید؟؟؟

  پاسخ
  • باید سونو انجام بده بر اساس سونو تصمیم گیری میشه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *