انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بیماری های زنان / خشکی واژن؛ از علل تا درمان آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

خشکی واژن؛ از علل تا درمان آن

یکی از بیماری های شایع در دوران یائسگی و پس از آن خشکی واژن است، که به دلایل مختلف و در هر دوره سنی اتفاق می افتد. خشکی واژن به معنای نازک شدن دیواره واژن و ملتهب شدن آن در اثر کاهش هورمون استروژن یا ابتلا به برخی بیماری ها و عفونت های زنان می باشد. این عارضه منجر به تجربه رابطه جنسی بدون لذت و درد در حین دخول می گردد. رفع دائمی خشکی واژن از مواردی است که بانوان زیادی مخصوصا در سنین بعد از یائسگی خواستار آن هستند، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

خشکی واژن چیست؟

به طور طبیعی واژن مایع شفافی را ایجاد می کند که سبب لغزنده و مرطوب شدن واژن می شود. این مایع لایه نازکی در دیواره واژن به وجود می آورد که با کمک هورمون استروژن سبب ایجاد لایه محافظتی سالم، ضخیم و با قابلیت ارتجاعی می باشد. رطوبت ناحیه تناسلی تاثیر بسیار زیادی بر روابط جنسی فرد خواهد گذاشت و فقدان آن می تواند سبب درد و احساس ناراحتی او گردد، اما امروزه با پیشرفت های بسیار در حیطه پزشکی جایی هیچ گونه نگرانی نیست زیرا این بیماری قابل درمان است. بیماری های شایع زنان را بشناسید.

خشکی واژن چگونه رخ می دهد؟

هورمون استروژن در ایجاد چرخه قاعدگی و باروری تاثیر بسزایی دارد و وظیفه آن رشد اندام های زنان همانند سینه می باشد. همان طور که ذکر شد؛ این هورمون با افزایش سن و بروز یائسگی کاهش می یابد که همین امر می تواند منجر به بروز خشکی واژن شود. با کاهش استروژن واژن آن حالت سفتی و رطوبت خود را از دست می دهد و دیواره آن نازک و خشک می شود و در نهایت آن حالت کشسانی و الاستیکی خود را از دست داد و با تغییر رنگ آن مواجه خواهیم شد.

هزینه درمان خشکی واژن

علل خشکی واژن

لازم به ذکر است، کاهش هورمون استروژن تنها به دلیل یائسگی اتفاق نمی افتد، دلایل متعددی می تواند بر روی این هورمون تاثیر بگذارد و در نهایت سبب خشکی واژن گردد که این دلایل عبارت است از:

 • زایمان و شیردهی
 • درمان سرطان با شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • برداشتن تخمدان ها
 • مصرف داروهای ضد استروژن
 • استفاده از دوش واژینال

سایر علل خشکی واژن شامل موارد ذیل است:

سندرم شوگران

سندرم شوگران یک بیماری خود ایمنی است که موجب التهاب غدد بزاقی و پارگی غدد اشکی می شود، که در نهایت سبب تاثیر بر ناحیه تناسلی و بروز بیماری خشکی واژن می گردد.

مصرف داروها

مصرف برخی داروها می تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری گردد. یکی از داروهای که در زمان ابتلا به سرماخوردگی مصرف می شود دیفن هیدارمین می باشد که در واقع این نوع دارو منجر به خشک شدن ترشحات و در نهایت خشکی واژن می شود. همچنین مصرف برخی داروهای ضد افسردگی می تواند بر روی کاهش میل جنسی و خشکی واژن تاثیر بگذارد.

مصرف دخانیات

گاها پیش می آید بانوانی دخانیات مصرف می کنند که این امر سبب ابتلا به یائسگی زودرس این دسته از افراد به نسبت سایرین می شود و در نهایت سبب ابتلا به این بیماری می گردد.

استرس

استرس عاملی است که می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها و مشکلات در افراد شود. میل جنسی و رطوبت ناحیه تناسلی تحت تاثیر این عامل کاهش می یابد و در نهایت منجر به بروز بیماری خشکی واژن می شود.

علائم خشکی واژن

عموما تمامی افراد تمامی علامت را نداشته و گاها پیش می آید که برخی از افراد علامت دار نیستند اما علائم خشکی واژن شامل:

 • خارش و سوزش واژن
 • التهاب واژن
 • عفونت زنان
 • ایجاد ترشحات غیر طبیعی واژن
 • درد و خونریزی حین رابطه جنسی
 • تکرار ادرار

تشخیص خشکی واژن

خشکی-واژن

از دیرباز روش تشخیصی مرسوم معاینه بوده است که امروزه با وجود آنکه ابتدایی ترین روش تشخیصی است اما همچنان جز ارکان اصلی تشخیص بیماری ها به شمار می آید. لذا معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار در ابتدا می بایست انجام گردد زیرا در تشخیص بیماری بسیار موثر خواهد بود.از دیگر روش های تشخیصی که به منظور قطعیت بیماری انجام می شود، انجام تست پاپ اسمیر، آزمایش ادرار و بررسی هورمون ها می باشد.

درمان خشکی واژن

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی بسیاری برای درمان خشکی واژن وجود دارد که نوع درمان با توجه به علت زمینه ای بیماری و صلاحدید متخصص زنان متفاوت می باشد. در مورد چسبندگی رحم بیشتر بدانید.

ژل های لوبریکات و مرطوب کننده واژن

اولین روش درمان که می تواند با مرطوب شدن ناحیه واژن کمک نمایید و از درد حین تماس جنسی بکاهد استفاده از ژل های لوبریکات می باشد. همچنین مرطوب کننده های مخصوص واژن وجود دارد که با تداوم استفاده از آن طی هفته می توان از اثرات مرطوب کنندگی آن بهره برد.

استروژن واژینال

از موثرترین روش های درمانی استروژن واژینال می باشد. این روش درمانی به کاهش هورمون استروژن در زمانی که بدن قادر به تولید آن نیست کمک خواهد کرد. استروژن تا حدودی جذب جریان خون می شود که این میزان بسیار اندک بوده ولی می بایست تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد. از سه طریق می توان استروژن واژینال را دریافت نمود که عبارت است از:

حلقه استرینگ

حلقه استرینگ بسیار منعطف و نرم است که در داخل واژن قرار داده می شود و استفاده از آن به جریان مداوم استروژن کمک خواهد نمود. در مورد درمان اختلال قاعدگی بیشتر بدانید.

قرص واژیفم

قرص واژیفم برای مدتی به صورت دوبار در هفته با کمک اپلیکاتور داخل واژن قرار داده می شود تا در نهایت نیازی به استفاده از این روش درمانی نباشد.

کرم استروژن واژینال

کرم های استروژن واژینال حاوی استروژن بوده و با کمک اپلیکاتور به صورت هفتگی به داخل واژن قرار داده می شود که این امر می تواند به تولید استروژن کمک نماید، جالب است بدانید که استفاده از آن می بایست با تجویز پزشک با دوره زمانی مشخص انجام گردد.

اما نکته ای بسیار مهم این نوع داروها با عارضه ای همچون درد در ناحیه سینه و خونریزی واژن همراه خواهد بود. علاوه بر این استفاده از آن ها برای برخی از افراد ممنوع می باشد که این دسته از افراد عبارت است از:

 • مبتلایان به سرطان و اندومتریوز
 • افراد باردار و شیرده
 • خونریزی واژن به دلیل نامشخص

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روشی است که با استفاده از گاز دی اکسید کربن به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله خشکی واژن کمک می نماید.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش درمانی بسیار موثر با حداقل عوارض همراه است که در درمان خشکی واژن موثر می باشد.

لیزر درمانی

دستگاه های لیزر در حیطه پزشکی کاربرد های بسیاری دارند که در درمان و انجام جراحی های زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. لیزر درمانی یک روش کم تهاجمی است که با حداقل عوارض همراه است و در درمان خشکی واژن و جوانسازی واژن بسیار موثر است.

درمان-خشکی-واژن-با-لیزر

تماس جنسی

با ابتلا به بیماری خشکی واژن برقراری تماس جنسی دردناک و آزردهنده خواهد بود ولی در صورت تداوم رابطه جنسی در فواصل نزدیک می توان به درمان این بیماری کمک نمود. داشتن رابطه جنسی به سلامت بافت واژن و ارتجاعی بودن آن کمک نمود و از پیری مخاط پیشگیری می کند.

کمبود آب بدن می تواند زمینه ساز ابتلا به خشکی واژن شود؟

کاهش آب بدن بر روی خشکی پوست و سایر اعضای بدن تاثیر گذار خواهد بود اما نمی تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری گردد.

هزینه درمان خشکی واژن

هزینه درمان خشکی واژن بسته به شدت آن، نوع درمان تجویزی و طول زمان درمان متفاوت می باشد. برای اطلاع باید مورد معاینه متخصص زنان قرار بگیرید.

کلام آخر

خشکی واژن بیماری است که می تواند بر روی کیفیت روابط زناشویی افراد تاثیر بگذارد اما بیماری است که نگران کننده نخواهد بود زیرا قابل درمان است و کافی با داشتن هر کدام علائم به دکتر شبنم سالمی متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا با مشورت و بررسی های لازم بهترین روش درمان برای شما تعیین گردد.

سوالات متداول

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

فیبروکیستیک پستان چیست؟ علائم و درمان

فیبروکیستیک پستان چیست؟ علائم و درمان

بیماری فیبروکیستیک پستان یکی از بیماری های زنان که تعداد قابل توجهی از زنان را به خود درگیر کرده ست. بیماری فیبروکیستیک پستان جزء آن دسته از بیماری هایی است که خطر چندانی برای سلامتی زنان در بر...

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان است که باعث مرگ و میر می شود. سرطان سینه ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما در زنان بالای 60 سال شایع‌تر است. تقریباً یک چهارم زنانی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند...

درمان سندرم آشرمن در اهواز

درمان سندرم آشرمن در اهواز

چسبندگی های داخل رحمی که منجر به عدم وجود قاعدگی یا سیکل قاعدگی پس از کورتاژ می شود، اولین بار در سال 1894 توسط فریچ توصیف شد. هنگامی که تروما در لایه های آندومتر رخ می دهد، سندرم آشرمن پس از آن رخ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲۳ دیدگاه ها
 1. سلام. بیمار من دکتر رفته دارو هم داده استفاده کرده اما بازم خشکی واژن داره و درد داره. میشه به این سوالم پاسخ دهید. باتشکر

  پاسخ
  • برای معاینات و بررسی بیشتر با همراه مدارک پزشکی به مطب مراجعه کنید.

   پاسخ
  • عرض سلام خانم دکتر
   دختر من ۳۲ سالشه و حدود یکسال و نیم از آخرین جلسه شیمی درمانی و پرتو درمانیش میگذره. به خشکی واژن دچار شده و متخصص زنان بهش گفته که امکان بچه دار شدنش وجود نداره. به افسردگی مبتلا شده. امیدی به درمان هست؟ متشکرم

   پاسخ
   • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

    پاسخ
 2. سلام
  ممنون از اطلاعات و سایت مفیدتون
  یک سوال داشتم
  از یک نفر شنیدم که اگر قبل از بارداری اول،رابطه جنسی به صورتی باشه که مایع منی داخل واژن نریزه،بعد از مدتی باعث خشکی رحم و ناباروری میشه
  ایا صحت داره؟

  پاسخ
  • خیر

   پاسخ
   • باسلام
    اگر از ژل تاخیری استفاده کنیم قبل از رابطه باید بشویم
    میشه برای روان کننده استفاده کنیم
    مدل خارجی هستش فارسی هیچی روش ننوشته
    ممنون

    پاسخ
 3. سلام ما رابط داش و این ک قرار نبود از جلو باش و یهو اتفاق افتاد و بعد خون ریزی شدید داش تا چن ساعت و بعد فرداش خون نبومد تا امروز و خون ک میاد غلیط نیس و خون معمولی سوال این چرا خون ریز دارم و اولین بار بود این کار و میخاس بدونم پرده از دس داد یا خشکی وارژن و من پوست نازک و حساسی دارم ممنون میش جواب بدید ک خون ریزی برای چیع 🥲

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. سلام
  میخاستم بدونم اگه دختر تا سن ۴۰سالگی ازدواج نکند و بعد از آن ازدواج کند و بخواهد بچه دار شودآیا برای نوزاد مشکل ساز نمیشود؟؟
  چون شنیدم واسه نوزاد خطر داره امکان داره نارس باشه یا کلا سالم نباشه
  آیا درست است یا خیر؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدین
  سپاس.

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 5. من مدتی خشک واژن دارم و البته نزدیک دوماه است پریود نشده ام شدید میل جنسی دارم ولی خشکی واژن دارم و درد زیاد حین رابط دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 6. سلام وقت بخیر
  من دکتر رفتم و گفتن خشکی واژن دارم
  و تنها راه درمان لیزر هست
  آیا درمان دیگ هم هست؟!!

  پاسخ
  • با سلام. درمان لیزری و دارویی بسته به شرایط فرد تجویز می شود

   پاسخ
 7. مادر من از وقتی یائسه شده خشکی شدید واژن و خارش گرفته و خیلی اذیته،دو بار دکتر رفته که پماد نوشتن و فایده نداشته و یه ژل که بی تاثیر بوده ،دکتر گفته اون پمادارو هم زیاد نباید استفاده کنی چون خطرناکه برای بدن،به نظرتون با تغییر در تغذیه راهی هست که مشکلش حل بشه؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 8. سلام من خانوم ۴۲ساله هستم و ۱۱ساله که یائسه شدم و خشکی واژن شدید دارم و نه ژل نه پماد تاثیری ندارد آیا لیزر درمانی برای من لازمه و آیا بعد لیزر دیگ خارش و سوزش ندارم ؟

  پاسخ
 9. ضمن تشکر از خانم دکتر سوالی داشتم ولی بعد از مطالعه سوالات دیگران و پاسخ خانم دکتر منم فهمیدم که هر سوالی داشته باشم پاسخم این خواهد بود که جهت مشاوره یا ویزیت به مطب م اجعه کنم

  پاسخ
 10. سلام وقت بخیر
  من حین نزدیکی با خشکی واژن و بدون هیچ ترشحی مواجع میشم
  دخولی تا ب الان انجام نشده نامزد هستیم ولی میخواستم علت این مشکل رو بدونم
  ک ب هنگام نزدیکی لمس و رابطه اورال اذیت میشم و خشکی واژن دارم

  پاسخ
 11. سلام خانوم دکتر من ۲۰ سالمه و متاهلم دچار خشکی واژن شدید شدم احساس میکنم پی اچ واژنم بهم ریخته بخاطر شوینده و این جیزا چکار کنم ک درمان شه 😓خیلی اذییت میشم میل ب رابطه جنسی دارم ولی هرچقدم همسرم پیش نوازی میکنه خشکم خشکم

  پاسخ
  • با سلام لطفا برای مشاوره با شما ۰۶۱-۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید

   پاسخ
 12. سلام
  من ۴۲ سالم ه و بعلت سرطان سینه هورمون مثبت تاموکسیفن مصرف میکنم.که متاسفانه دچار عوارض ضخامت رحم و کیست تخمدان شدم.دکترم چند روزی ه لتروزل و دیفرلین جایگزین تاموکسیفن کرده.حالا سوالم این است که اگه مجبور به خارج کردن رحم و تخمدان بشم.برای مقابله با خشکی واژن چکار باید کنم؟لیزر میشه کرد؟چون من نمیتونم محصولات استروژنی مصرف کنم خیلی نگرانم لطفا راهنمایی ام کنید

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *