انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بیماری های زنان / بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

یکی از مشکلات و بیماری های که حدود چهل درصد از زنان با آن مواجهه می شوند و موجب رنجش آن ها می گردد بی اختیاری ادرار می باشد. جالب است بدانید که شیوع این بیماری در زنان به نسبت مردان بیشتر است.

در حقیقت بی اختیاری ادرار بدین صورت آغاز می گردد که با یک عطسه و سرفه بیمار دچار بی اختیاری می شود. بیماری بی اختیاری ادرار به تدریج با افزیش سن و بارداری پیشرفت نموده و بدتر خواهد شد.

بروز بیماری بی اختیاری ادرار به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که علت اصلی آن هنوز مشخص نشده است اما دلایلی همچون مشکلات عصبی و اختلالات مادرزادی متعدد می تواند منجر به بروز این بیماری شود.

ادرار از طریق مجرای پیشابراه خارج می شود، در زمان خارج شدن ادرار ماهیچه های اسفنکتر اطراف پیشابراه شل و سپس ادرار از بدن خارج می گردد. اما در زمانی که فرد ابتلا به بی اختیاری ادرار باشد عضلات مثانه به طور ناگهانی دچار انقباض شده و همین امر سبب می شود تا نیاز به دفع فوری باشد.

علت بی اختیاری ادرار

همان طور که ذکر شد، دلایل متعددی می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری بی اختیاری ادرار شود که عبارت است از: استرس، بارداری، یائسگی، افزایش سن، التهاب مثانه، بیماری های عصبی و پارکینسون که تمامی این موارد از عواملی است که می تواند منجر به ابتلا این بیماری شود.

تشخیص بی اختیاری ادرار

روش های متعددی برای تشخیص بیماری ها وجود دارد اما با وجود تمامی این روش ها شرح حال و معاینات بالینی از عواملی است که در تشخیص نقش بسزایی داشته و بایستی انجام گیرد، اما تست های تشخیصی که می تواند کمک نمایید عبارت است از: آزمایش ادرار و بررسی فعالیت های مثانه می باشد.

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار شامل دو نوع بی اختیاری ادرار استرسی و ترکیبی می باشد که در ادامه به شرح هر کدام از آن می پردازیم.

جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان در اهواز می توانید با شماره 06133383844 تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر شبنم سالمی مراجعه کنید.

بی اختیاری استرسی

شایعترین نوع بی اختیاری ادرار، بی اختیاری ادرار استرسی می باشد. این نوع از بی اختیاری ادرار به دلایل مختلفی همچون انجام فعالیت های سنگین، زایمان، افزایش سن و ژنتیک اتفاق افتد. جالب است بدانید که بدون داشتن سابقه زایمان ممکن است فرد به چنین بیماری مبتلا شود که شیوع این نوع از بی اختیاری ادرار در زنان بالای 40 سال می باشد.

بی اختیاری ادرار ترکیبی

نوعی دیگر از این بیماری بی اختیاری ادرار ترکیبی است که به دلیل مشکلات نورولوژیک اتفاق می افتد، که در صورت ابتلا به این نوع از بیماری فرد دچار تکرر ادرار می شود.

تعداد جلسات درمان بی اختیاری ادرار

نوع روش درمان و تعداد جلسات درمان بسته به وضعیت بیمار تعیین می گردد ولی به طور معمول طی سه جلسه قابل درمان است و فواصل درمانی از چهار تا هشت هفته متغیر می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار

خوشبختانه روش های درمانی متعددی برای بی اختیاری ادرار وجود داد که درمان با توجه به شرایط بیمار و نوع بی اختیاری متفاوت می باشد و روش های درمان شامل لیزر و همین طور اعمال جراحی و مش گذاری خواهد بود.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

طول مدت درمان بی اختیاری ادرار بسته به روش درمان متفاوت می باشد اما درمان با لیزر روشی است که تنها حدود بیست دقیقه به طول می انجامد. همچنین یک روش درمانی کاملا بدون درد خواهد بود و فرد پس از انجام آن می تواند به ادامه فعالیت های روزمره خود بپردازد. لیزر مکانیسمی است که سبب افزایش کلاژن سازی مخاط و رفع افتادگی زاویه پیشابراه و مثانه می شود.

کلام آخر

بیماری بی اختیاری ادرار در زنان شیوع بسیار بالایی دارد که از شایعترین نوع آن استرسی است اما خوشبختانه روش های درمانی بسیار موثری برای این بیماری وجود دارد که در صورت ابتلا بهتر است نسبت به آن بی توجه نباشید و بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص نازایی در اهواز مراجعه نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − شش =

Call Now Buttonتماس با پزشک