انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / قبل از یائسگی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

قبل از یائسگی چیست؟

قبل از یائسگی دوره زمانی در زندگی یک زن است که با چرخه های قاعدگی نامنظم و نوسانات هورمونی که پیش درآمد یائسگی است مشخص می شود. این دوران می تواند از چند ماه تا یک دهه ادامه یابد. اما میانگین آن چهار سال است. یائسگی زمانی به پایان می رسد که یک سال از آخرین قاعدگی شما می گذرد. در واقع  زمانی که تخمدان های شما دیگر تخمک نمی سازند نشان دهنده شروع یائسگی است. پری یائسگی به سادگی به معنای نزدیک یا حوالی یائسگی است.  پیش از یائسگی معمولاً برای زنان در دهه ۴۰ زندگی اتفاق می افتد، در این دهه تخمدان ها به خوبی قبل کار نمی کنند. در این مدت، هورمون های استروژن و پروژسترون هر دو کاهش می یابند. در کل زمان یائسگی هر کس متفاوت است. با این حال همه زنان کاهش استروژن و پروژسترون را تجربه خواهند کرد و کاهش استروژن در چند سال آخر یائسگی شدیدتر خواهد شد. در این زمان، زنان معمولاً علائم یائسگی را تجربه می کنند. این علائم خوشبختانه باانجام اقداماتی قابل کنترل است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد پیش از یائسگی بدانید.

علائم قبل از یائسگی

موارد زیر شایع ترین علائم پیش از یائسگی هستند. دامنه آنها متفاوت است. برخی علائم خفیف و برخی دیگر شدید هستند. اکثرا عادی هستند اگر در مورد آنچه در حال وقوع است سردرگم هستید، برای بحث در مورد علائم و درمان به پزشک زنان خود مراجعه کنید. در ادامه این علائم آورده شده است. در مورد بیماری های شایع زنان بیشتر بدانید.

تعریق شبانه و گرگرفتگی

یکی از شایعترین علائم قبل از یائسگی، گرگرفتگی وحشتناک است. این ممکن است در نیمه های شب رخ دهد. با عرق عجیبی از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید. ملافه‌های شما از عرق خیس می‌شوند و این به این دلیل نیست که دمای اتاق خواب شما خیلی گرم است. این تعریق ها به دلیل نوسانات هورمونی ایجاد می شوند. در حالی که برخی از ما گرگرفتگی را با یائسگی مرتبط می‌دانیم، اما در واقع یکی از رایج‌ترین علائم پیش از یائسگی است.

گرگرفتگی معمولا بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و ۳۵ تا ۵۰ درصد از زنان گزارش می دهند که به آن مبتلا شده اند. برای اکثر زنان، گرگرفتگی یکی از مواردی است که ۱ تا ۲ سال پس از شروع یائسگی رخ می دهد. با این حال، برخی از زنان تا سال ها پس از یائسگی همچنان گرگرفتگی را تجربه می کنند. درمان جایگزینی هورمونی می تواند به گرگرفتگی کمک کند، همانطور که برخی از داروهای دارویی می توانند به درمان این عارضه کمک کنند.

خونریزی شدید

بسیاری از زنان در دوران پیش از یائسگی دچار خونریزی شدید می شوند. این به دلیل کاهش پروژسترون در بدن شما اتفاق می افتد، که هورمون اصلی تنظیم کننده اندومتر است. پروژسترون کمتر برابر با اندومتر ضخیم تر است که به نوبه خود منجر به پریودهای سنگین تر می شود. برخی از زنان نیز به فیبروم مبتلا می شوند. این همچنین زمانی اتفاق می افتد که پروژسترون کاهش یابد.

خشکی واژن

بافت‌های واژن شما در این مدت به دلیل کاهش سطح استروژن خشک‌تر و نازک‌تر می‌شوند. در نتیجه، ممکن است خشکی واژن را تجربه کنید که می تواند رابطه جنسی را دردناک کند. همچنین می تواند میل جنسی شما را کاهش دهد و باعث خارش و درد شود.

مشکل در خوابیدن

هورمون های شما مسئول بسیاری از عملکردهای بدن از جمله خواب هستند. بسیاری از زنان در دوران پیش از یائسگی به دلیل تغییر مداوم هورمون ها، مشکلات خواب را تجربه می کنند.

زنان ضروری است که به یک روال منظم خواب متعهد شوند و از فعالیت های آرامش بخش قبل از خواب لذت ببرند، مانند حمام آب گرم و داروهای آرام بخش رایحه درمانی. اگر خشکی واژن را تجربه می کنید، حمام آب گرم می تواند این موضوع را تشدید کند، پس به این کار توجه کنید. یک تمرین یوگای شبانه که ذهن و بدن را آرام می کند نیز می تواند قبل از خواب به آرامش شما کمک کند.

مطمئن شوید که اتاق خواب شما برای خواب مناسب است. اتاق تاریک و دمای مطلوب اتاق در شرایط خواب تاثیر می گذارد. تمام وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید و یک ساعت یا بیشتر قبل از خواب کامپیوتر و تلفن همراه را خاموش کنید کتابی بخوانید که به شما آرامش دهد و اطراف خود را با نور گرم لامپ و نور شمع احاطه کنید.

علائم قبل از یائسگی

نوسانات خلقی

یکی از چیزهایی که می توانید در دوران پیش از یائسگی روی آن حساب کنید تغییر خلق و خوی شماست. ممکن است یک دقیقه عصبی باشید و در یک زمان آرام باشید.

مشکلات خفیف حافظه

این هورمون های نوسان نیز مسئول حملات فراموشی هستند. ممکن است متوجه شوید که کلیدها و عینک های مطالعه خود را اشتباه قرار داده اید. ممکن است در تمرکز و انجام کار مشکل داشته باشید. ممکن است چیزهایی را که قبل از یائسگی به وضوح به خاطر می آورید به خاطر نیاورید. باز هم، این طبیعی است، بنابراین نترسید. فراموشی بعد از یائسگی می گذرد.

از دست دادن استخوان

سطوح پایین استروژن گاهی اوقات منجر به از دست دادن استخوان می شود. مکمل های ویتامین D و همچنین کلسیم مصرف کنید. زمانی را به پیاده روی بگذرانید و سبک زندگی بی تحرک را کنار بگذرانید. در موارد شدید، ممکن است دارو تجویز شود.

انرژی کم

ممکن است متوجه شوید که سطح انرژی شما آن چیزی نیست که قبلا بود. به احتمال زیاد در سال های پیش از یائسگی بیشتر خسته خواهید بود. اگر احساس خستگی می کنید، احساس بدی نداشته باشید. این روش مقابله بدن شما با نوسانات هورمونی است.

درمان پیش از یائسگی

درمان علائم پیش از یائسگی

یکی از مهمترین درمان ها برای درمان علائم یائسگی، هورمون درمانی می باشد. همانطور که در حال حاضر می دانید، هورمون های شما تقریباً بر هر بخش از زندگی شما تأثیر می گذارد. در مورد درمان اختلال قاعدگی بیشتر بدانید.

سایر درمان ها، درمان جایگزین هورمونی است. منظور از درمان جایگزینی هورمون، متعادل کردن نوسانات هورمونی است که همراه با یائسگی است.  درمان جایگزین هورمونی برای همه مناسب نیست. این درمانی است که باید به دقت متناسب با بدن هر زن طراحی شود.

اصل درمان هورمونی شامل مصرف داروهایی است که حاوی هورمون هستند، به ویژه داروهایی که بدن شما فاقد آن هستند. بسیاری از مطالعات علمی ثابت می‌کنند که این درمان فواید زیادی برای زنان یائسه دارد، به‌ویژه آن‌هایی که خشکی شدید واژن، رابطه جنسی دردناک، تعریق شبانه، گرگرفتگی و کاهش قابل توجه استخوان را تجربه می‌کنند. هورمون درمانی جایگزین نیز به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

هورمون درمانی جایگزین برای هر خانمی نیست، اما ممکن است برای شما باشد. دو شکل اولیه HRT وجود دارد. درمان جایگزینی استروژن (ERT) تنها جایگزین استروژن می شود و برای زنانی که تحت عمل هیسترکتومی قرار گرفته اند کار استفاده می شود. درمان با استروژن-پروژسترون (EPT)، جایگزین هر دو هورمون می شود و معمولاً برای زنانی که هنوز رحم دارند تجویز می شود.

کلام آخر

اگر از علائم یائسگی رنج می برید، اصلا نگران نباشید به دکتر شبنم سالمی متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. ایشان با درمان هایشان کمک به کاهش علائم یائسگی می کنند.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود،...

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

یکی از روش های درمان ناباروری با میکرواینجکشن می باشد. در این روش لقاح تخمک و اسپرم از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد. معمولا این روش درمانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مشکلی در اسپرم مرد...

مراقبت های بعد از آی وی اف

مراقبت های بعد از آی وی اف

بعد از انجام IVF، مراقبت‌های خاصی لازم است تا سلامتی مادر و جنین حفظ شده و احتمال موفقیت افزایش یابد. پس از انجام انتقال جنین، چند نکته اضافی وجود دارد که باید در مرحله نهایی فرآیند IVF به خاطر...

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

آی وی اف به معنای لقاح آزمایشگاهی است. درمان IVF تکنیکی است که در آن لقاح خارج از بدن انجام می‌شود. در طول فرآیند درمان IVF، تخمک‌ها و اسپرم یا تخمک‌های اهداکننده یا اسپرم‌ها در آزمایشگاه جنین‌شناسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *