انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / بیماری های زنان / چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چسبندگی رحم؛ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

چسبندگی رحم به عنوان نوعی از عفونت ها در زنان است که دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله این نوع چسبندگی ها عبارت است از: چسبندگی داخل رحم و چسبندگی داخل لگن می باشد.

به طور کلی چسبندگی داخل رحم نباید برای هیچ کسی ایجاد گردد چراکه به پوشش درونی رحم در شرایط عادی آسیبی وارد نمی گردد، اما در برخی موارد ممکن است مخاط محافظ درون رحم از بین رفته و در طول زمان بخشهایی از رحم از داخل به هم بچسبد که اصطلاحا به چسبندگی رحم معروف است.

بر این اساس چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن نوعی بیماری برای بانوان می باشد که در آن چسبندگی هایی در رحم فرد ایجاد شده و بسته به شدت آن عوارض متفاوتی را برای فرد درپی خواهد داشت. در ادامه به بررسی چسبندگی رحم، علل ایجاد آن، علائم، انواع و سایر بیماری هایی که چسبندگی را تشدید می سازد، عوارض این بیماری برای بانوان، تشخیص و درمان چسبندگی رحم، رابطه این بیماری و بارداری در بانوان و درنهایت پیشگیری از ایجاد چسبندگی رحم به عنوان بهترین راه حل در کاهش عوارض آن خواهیم پرداخت.

چسبندگی-رحم

چسبندگی رحم چیست؟

رحم یکی از اجزای دستگاه تناسلی در بانوان بوده که تخمدان ها در آن قرار گرفته و نقش تاثیرگذاری در باروری بانوان دارد. چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن در وضعیتی ایجاد می شود که بافت اسکار بین دیواره های رحم فرد ایجاد گردد و با این رفتن مخاط دیواره رحم، منجر به چسبیدن دیواره جلویی و پشتی رحم به هم شود. در برخی موارد این چسبندگی صرفا در بخش کوچکی از رحم رخ می دهد اما در مواردی نیز کل رحم دچار چسبندگی می گردد. میزان چسبندگی طیف متفاوتی از خفیف، متوسط و شدید را شامل می شود. همچنین چسبندگی می تواند نازک یا ضخیم، لکه دار یا برهم ریخته باشد.

علل ایجاد چسبندگی رحم

 • خونریزی شدید پس از زایمان
 • جفت دفع نشده پس از زایمان
 • جای زخم پس از جراحی رحم مانند کورتاژ و اتساع
 • وجود جای زخم پس از جراحی سرازین
 • عفونت اندامهای تولید مثل
 • پرتو درمانی

علائم چسبندگی رحم

علائم چسبندگی رحم بسته به ویژگی های شخص متفاوت می باشد. به عنوان مثال در برخی از بانوان، چسبندگی رحم هیچ علائمی ندارد و در برخی دیگر وجود چرخه قاعدگی نامنظم، می تواند نشانه ای بر وجود چسبندگی رحم در فرد باشد. به طور کلی علائم و نشانه های چسبندگی رحم شامل موارد ذیل میگردد:

 • آندومتریوز
 • سقط جنین مکرر
 • تغییرات دوره قاعدگی همچون بی نظمی، کاهش یا قطع شدن خونریزی
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • احساس گرفتگی و درد رحم در زمان قاعدگی همراه با خونریزی خفیف یا عدم خونریزی
 • ناباروری بودن دلیل مشخص
 • جفت تهاجمی

انواع جسبندگی رحم

چسبندگی رحم بسته به دلایل ایجاد آن، انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

چسبندگی رحم

چسبندگی خفیف رحم

در این وضعیت کمتر از یک سوم رحم دچار چسبندگی می گردد.

چسبندگی متوسط رحم

یکی از نشانه های چسبندگی متوسط رحم، خونریزی کم در دوران قاعدگی می باشد، همچنین در این وضعیت حدود دو سوم رحم درگیر چسبندگی می گردد.

چسبندگی شدید رحم

در این مرحله شاهد قطع کامل چرخه قاعدگی به واسطه درگیر شدن تمامی رحم به چسبندگی خواهیم بود.

چه بیماری هایی چسبندگی رحم را تشدید میکند؟

برخی بیماری ها میتواند چسبندگی رحم را تشدید کنند ازجمله:

 • آندومتریوز
 • عفونت های ناشی از سل
 • کسانی که آپاندیست کهنه دارند
 • بانوانی که در ناحیه شکم ازجمله روده جراحی داشته اند.

تشخیص چسبندگی رحم

این بیماری عموما نشانه ی خاصی در فرد نداشته و صرفا با مراجعه به پزشک متخصص و به کمک اشعه ایکس بنام هیستروسالپنگوگرام قابل تشخیص است. سونوگرافی ترنس واژینال یا شور، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی نیز میتواند روشهای دیگری در تشخیص چسبندگی رحم باشد.

پیشگیری از چسبندگی رحم

یکی از بهترین راه های جلوگیری از ایجاد چسبندگی رحم، مراجعه به موقع به پزشک پس از مشاهده هرگونه علائم عفونت میباشد. همچنین بهتر است تمامی بانوان حداقل یک یا دو بار در سال به پزشک متخصص مراجعه و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

درمان چسبندگی رحم

بهره گیری از هیستروسکوپ و لاپاراسکوپی دو شیوه شناخته شده در درمان چسبندگی رحم میباشد. در برخی موارد نیز ممکن است به تشخیص پزشک متخصص نیاز به بهره گیری از بیش از یک روش در درمان چسبندگی رحم باشد.

توجه داشته باشید، درصورتی که فرد قصد بارداری ندارد، و قاعدگی همراه با دردی ندارد، با مشورت و تشخیص پزشک متخصص، نیازی به درمان چسبندگی رحم نیست.

 

بارداری و چسبندگی رحم

یکی از سوالات پرتکرار در این حوزه امکان حاملگی با وجود چسبندگی رحم است. در پاسخ باید گفت که درصورتی که فرد دارای چسبندگی رحم خفیف باشد، ۷۰ تا ۸۰ درصد احتمال حاملگی بی خطر برای مادر وجود دارد اما درصورتی که چسبندگی داخل رحم شدید باشد و به پوشش انسدادی آسیب وارد شده باشد، میزان احتمال بارداری پس از درمان چسبندگی رحم نیز صرفا حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد است.

بر این اساس نیاز به پیشگیری در ایجاد چسبندگی رحم در بانوان و تشخیص به موقع برای درمان تاثیر بسیاری در حفظ سلامت و باروری بانوان دارد.

عوارض چسبندگی رحم

 • عدم توانایی فرد در باروری
 • سقط جنین به طور مکرر
 • متوقف شدن چرخه قاعدگی به طور کامل
 • قاعدگی دردناک
 • ایجاد محدودیت رشد برای جنین درون رحم
 • افزایش اختلالات لانه گزینی جفت در حاملگی بعدی
 • وجود دردهای لگنی و چرخه قاعدگی دردناک
دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

بهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز

ما هر روز شاهد پیشرفت های بسیار در تمامی حیطه های علمی و پزشکی هستیم که پزشکی زنان مستثنا از این پیشرفت ها نیست. اما با وجود تمامی پیشرفت های بسیار و کثرت متخصصین زنان و زایمان انتخاب و شناخت متخصص...

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

هر آنچه که بانوان باید در مورد سقط جنین بدانند

سقط جنین یک تجربه طبیعی است. تخمین زده می شود که از هر 4 بارداری در سراسر جهان ، یکی از ان ها به سقط جنین ختم می شود. بیشتر سقط ها در 8 هفته اول بارداری انجام می شوند و تقریبا تمام سقط ها ( 9 از 10)...

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

آنچه باید در مورد بارداری خارج از رحم بدانید!

بارداری و فرزند آوری یکی از همان اتفاقات زیبا و البته پر مشقت برای خانمی است حال آن که این بنا به دلایل متعددی برای برخی از مادران به گونه ای دیگر ناخوشایند رقم می خورد. بارداری خارج از رحمی که در...

خشکی واژن؛ از علل تا درمان آن

خشکی واژن؛ از علل تا درمان آن

یکی از بیماری های شایع در دوران یائسگی و پس از آن خشکی واژن است، که به دلایل مختلف و در هر دوره سنی اتفاق می افتد. خشکی واژن به معنای نازک شدن دیواره واژن و ملتهب شدن آن در اثر کاهش هورمون استروژن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام وقت بخیر
  بنده ۱ دفعه جراحی آشرمن انجام دادم اهواز و برای بارداری ۶ ماه اقدام کردم که متاسفانه باردار نشدم. و طبق گفته پزشک قبل از جراحی حدود ۹۰ درصد چسبندگی داشتم که در معاینه ۱ ماه بعد از جراحی دکتر گفتم که ۷۰ درصدش برطرف شده و در معاینه چند ماه بعد ترش باتوجه به باردار نشدنم دکتر دستور جراحی مجدد رو دادن. که مجدد انجام ندادم و ترجیح دادم با دکترهای دیگه هم مشورتی انجام بدم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت بهتر است جهت بررسی های دقیق تر حضورا مراجعه نمایید و تحت معاینات و در صورت لزوم روشهای تشخیصی دیگر قرار بگیرید تا در نهایت بتوان با توجه به مشکل تان اقدام درمانی مناسب را انجام داد.

   پاسخ
 2. سلام من چند ماهی بود قاعدگی نامنظم داشتم و لکه داشتم فاصله پریودم کم شده بود رفتم دکتر گفتن مشکل هورمونی دارم بعد برام قرص تجویز کردن که قاعدگیم منظم شه بعد یه ما مصرفش قرص دیگه تو داروخانه پیدا نمیشود که مشاهبشو استفاده کردم که بعد ۸ماهی خوردن قرص البته دکترم گفت ۲سال من بعد ۸ماه قطع کردم که الا پریودم میشم خیلی درد دارم دوماهی میشه خونم خیلییییی کم شد رفتم سنو میگن چسبندگی داری توروخدا راهنمایی فرمایید چسبندگی فقط با جراحی حل میشه توضیح بدید ممنون میشم؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • بله با جراحی

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *