انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)

در سال های اخیر ناباروری به یکی از مشکلات جدی پیش روی زوجین تبدیل شده است. ناباروری یعنی اینکه زوجین نتوانند به روش معمول بچه دار شوند. حتما شنیده اید چه زوج هایی در سالیان گذشته بخاطر همین مشکل بچه دار نشدن از یکدیگر طلاق گرفته و زندگی شان از هم پاشیده است. اما با وجود این مشکل هم دیگر جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود. زیرا محققان و دانشمندان به کمک زوجین آمده و در حال حاضر چندین روش برای درمان ناباروری وجود دارد. در این مقاله می خواهیم شما را  با یک روش درمان ناباروری آشنا کنیم که میکرواینجکشن ICSI نام دارد، اما قبل از آن بصورت کوتاه میخواهیم در مورد IVF نیز آشنایی پیدا کنید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)

برخی آقایان دارای اسپرم های سر گرد، بدون کلاهک آکروزومی هستند. این عارضه یک اختلال ناشایع در اسپرم است که با ناباروری شدید مردانه همراه است. قبل از انجام ICSI، بیماران مبتلا به این نوع اختلال عقیم در نظر گرفته می شدند. امروزه با کمک روش های درمانی نوین امکان بارور شدن با وجود مشکلات ژنتیکی وجود دارد. تزریق اسپرم ntracytoplasmic (ICSI) به عنوان بخشی اضافی از چرخه درمان IVF انجام می شود که در آن اسپرم به تخمک های فرد تزریق می شود، تا با استفاده از تجهیزات بسیار ظریف میکرو به لقاح کمک کند. در واقع در بیشتر موارد می توان از ICSI برای غلبه بر ناباروری شدید مردان استفاده کرد. ICSI با استفاده از میکروسکوپ ها و میکرومانیپلاتورهای بسیار قوی انجام می شود. جنین شناس با کمک یک پیپت شیشه ای نازک، تخمک را نگه می دارد و با سوزن شیشه ای هفت برابر نازکتر از موی انسان، اسپرم را وارد تخمک می کند. ICSIلقاح را تنها با تزریق یک سلول اسپرم به تخمک انجام می دهد. در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته شده است. در مورد درمان PGD در اهواز بیشتر بدانید.

IVF چیست؟

در این روش تخمک هایی که در تخمدان های زن وجود دارند را بازیابی کرده و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم پرورش می دهند. لقاح تخمک و اسپرم صورت گرفته و نطفه شکل می گیرد. مرحله ی بعدی فریز نطفه و سپس عملیات انتقال نطفه به رحم می باشد. رحم میزبان نطفه هم می تواند خانمی باشد که صاحب تخمک است. در واقع فرد صاحب تخمک می تواند  حامل حاملگی نیز باشد.

ICSI چیست؟

در روش آی وی اف لقاح با تخمک انجام می شود و سپس آن را با اسپرم پرورش می دهند. اما در میکرواینجکشن ما با اسپرم کار داریم. یعنی زمانی که اسپرم مرد مقدار، تحرک و یا کیفیت مورد نظر برای باروری تخمک را نداشته باشد از میکرواینجکشن استفاده می کنیم. همچنین اگر زوجی چندین بار از IVF استفاده کرده ولی نتیجه ای کسب نکرده باشند عمل میکرواینجکشن را انجام می دهند.

دلایل استفاده از میکرواینجکشن

به دلیل مزایای آن و نتایج عالی به ویژه در شرایط زیر توصیه می شود:

 • اختلال شدید اسپرم وجود دارد.
 • زمانی که کیفیت تخمک پایین است.
 • زمانی که زن تخمک های کمی دارد.
 • در زنان مسن که نزدیک یائسگی هستند.
 • زمانی که نرخ لقاح پایین تر از مورد انتظار است.
 • زمانی که در IVF لقاح وجود نداشته است.
 • زمانی که از طریق بیوپسی بیضه به دست آمد.
مراحل انجام میکرواینجکشن

مراحل انجام میکرواینجکشن

مرحله اول: تحریک تخمک‌گذاری
مرحله دوم: جمع‌آوری تخمک‌ها
مرحله سوم: تهیه و آماده سازی اسپرم
مرحله چهارم:‌ لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه
مرحله پنجم: انتقال جنین به داخل رحم

در ادامه شرح این مراحل آورده شده است:

ما پروتکل های درمانی مختلفی را برای بیماران خود اعمال می کنیم. اینها با توجه به شرایط بیمار ترجیح داده می شوند. به طور کلی، مراحل زیر در روند درمان وجود دارد:

تحریک تخمدان ها

در روز سوم قاعدگی جدید داروهای حاوی هورمون به صورت تزریقی برای تحریک تخمدان ها تزریق می شود. هدف از استفاده از این داروها اطمینان از رشد بیش از یک سلول تخمک در تخمدان است. این باعث افزایش شانس بارداری می شود. آنتاگونیست ها معمولاً ۶ روز پس از شروع هورمون درمانی به درمان اضافه می شوند و تا پایان درمان ادامه می یابد. زمان تحریک تخمک از فردی به فرد دیگر متفاوت است. میانگین زمان حدود ۱۰-۱۲ روز است. در این دوره رشد تخمک توسط اولتراسوند دنبال می شود.

جمع آوری تخمک

هنگامی که سلول های تخمک به بلوغ و اندازه خاصی می رسند، با یک سوزن هورمونی ترک می خورند. جمع آوری تخم ۳۴-۳۶ ساعت پس از تزریق انجام می شود. بسیار مهم است که این تزریق به موقع انجام شود.

لقاح تخمک

تخمک ها با استفاده از روش میکرواینجکشن با اسپرم آماده بارور می شوند. لقاح تقریبا در ۱۲-۱۵ بعد ساعت اتفاق می افتد و زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شود.

این موضوع تنها یک روز پس از جمع آوری تخمک ها مشخص می شود و نتیجه اغلب از طریق تلفن به بیمار داده می شود. علاوه بر این، زمان انتقال جنین تعیین می شود.

مزیت میکرواینجکشن

انتقال جنین

تخمک های تقسیم شده را جنین می نامند. انتقال ۷۲-۴۸ و گاه ۱۲۰ ساعت پس از جمع آوری تخمک انجام می شود. زمان انتقال بستگی به تعداد و کیفیت جنین دارد. جنین ها با عبور آرام از دهانه رحم با کمک یک کاتتر لوله پلاستیکی نازک وارد رحم می شوند.

تعداد جنین هایی که باید منتقل شوند معمولاً قبل از تزریق با متخصص زنان توافق می شود. فرآیند انتقال بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد. بعد از نیم ساعت استراحت می توانید مرخص شوید. حدود دو هفته بعد به بیمار تست بارداری داده می شود.

مزیت عمل میکرواینجکشن

باید به شما این مژده را بدهیم که چنانچه اگر یک عدد اسپرم سالم نیز موجود باشد می توان عمل میکرواینجکشن را انجام داد. همین طور در صورت فقدان لوله های رحمی هم هیچ مانعی در خصوص این عمل وجود ندارد.

کاندیدای مناسب روش میکرواینجکشن (ICSI)

روش میکرواینجکشن اسپرم برای درمان ناباروری در اهواز زوج‌هایی که مشکلات باروری مردانه مانند تعداد اسپرم کم، مورفولوژی یا تحرک کم اسپرم، آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم دارند یا قبلاً وازکتومی یا وازکتومی ناموفق داشته‌اند، توصیه می‌شود.

    همچنین می‌توانیم از این تکنیک برای زوج‌هایی که میزان لقاح ضعیف یا بدون لقاح را با استفاده از IVF استاندارد تجربه کرده‌اند، استفاده کنیم.

 معایب عمل میکرواینجکشن

شاید هزینه ی بالا و زمان بر بودن این روش درمانی را بتوان از معایب میکرواینجکشن دانست. همچنین احتمال چندقلوزایی و احتمال بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان نیز وجود دارد، از همین رو پیش از انجام عمل میکرواینجکشن حتما باید با پزشک متخصص خود مشاوره ژنتیک انجام دهید تا احتمال هرگونه شکست و عدم موفقیت از بین برود.

معایب میکرواینجکشن

موفقیت میکرواینجکشن

در بالا اشاره کردیم که درصورت موفق نبودن روش IVF، عمل میکرواینجکشن اضافه می شود تا به باروری و افزایش شانس آن کمک کند اما از لحاظ آماری باید اشاره کنیم تعداد نوزادانی که به روش آی وی اف به همراه میکرواینجکشن متولد شده اند مشابه روش IVF بدون میکرواینجکشن بوده است. اما موارد و نمونه های خاصی نیز وجود دارد که نشان داده IVF  توانسته است شانس باروری را بسیار زیاد کند. لازم به ذکر است تمامی مراکزی که در زمینه ی درمان نازایی و ناباروری فعالیت می کنند، یک هدف واحد و مشترک دارند و آن این است که تمامی زوجین که لقاح خارج رحمی انجام می دهند صاحب جنینی سالم شوند که با موفقیت به دنیا بیاید. آمارها اشاره دارند که شانس موفقیت این روش در مراکز پیشرفته ی جهان درصدی کمتر از ۴۰ است.

اما شما اصلا نباید نگران این آمار باشید. زیرا پژوهشگران و محققان بصورت شبانه روزی در حال تحقیق و مطالعه هستند تا دلایل شکست روش های نازایی را ریشه یابی کرده و بتوانند با انجام دوباره ی لقاح در آزمایشگاه لبخند و شادمانی به شما زوج های گرامی هدیه دهند.

تفاوت بین میکرواینجکشن و لقاح آزمایشگاهی چیست؟

تمام مراحل، به استثنای مرحله لقاح، در میکرواینجکشن و لقاح آزمایشگاهی یکسان هستند. برای لقاح آزمایشگاهی، اسپرم‌های باکیفیت در محیط آزمایشگاهی با تخمک قرار داده می‌شوند و انتظار می‌رود که اسپرم بدون هیچ گونه دستکاری یا خودبه‌خودی تخمک را پیدا کرده و بارور کند. در میکرواینجکشن تنها یک سلول اسپرم انسان با میکروپیپت مخصوص به تخمک تزریق می شود. از سوی دیگر، برخلاف درمان لقاح آزمایشگاهی که معمولاً در صورت عدم وجود مشکل اسپرم ترجیح داده می شود، میکرواینجکشن در موارد اختلالات اسپرم یا ناباروری غیرقابل توجیه استفاده می شود.

هزینه انجام میکرواینجکشن

هزینه انجام میکرواینجکشن شامل هزینه های دارو، هزینه های اقدامات تشخیصی ناباروری (هزینه سونوگرافی، ویزیت های مکرر، آزمایشگاه)، تخصص پزشک، هزینه جراحی و کاشت و… متفاوت می باشد. لذا لازم است قبل از برآورد هزینه ها مورد معاینه متخصص نازایی قرار بگیرید.

کلام آخر

میکرواینجکشن یکی از روش های درمان ناباروری نوین می باشد. به کمک این روش می توان مشکلات مربوط به اسپرم را درمان و نسبت به باروری موفق اقدام نمود.

سوالات متداول

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

تلقیح داخل رحمی (IUI)، به زبان ساده، یک روش ساده است که شامل قرار دادن مستقیم اسپرم سالم در رحم است. برخلاف لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که شامل برداشتن تخمک خارج از رحم است و لقاح در خارج انجام می شود،...

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

یکی از روش های درمان ناباروری با میکرواینجکشن می باشد. در این روش لقاح تخمک و اسپرم از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد. معمولا این روش درمانی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مشکلی در اسپرم مرد...

مراقبت های بعد از آی وی اف

مراقبت های بعد از آی وی اف

بعد از انجام IVF، مراقبت‌های خاصی لازم است تا سلامتی مادر و جنین حفظ شده و احتمال موفقیت افزایش یابد. پس از انجام انتقال جنین، چند نکته اضافی وجود دارد که باید در مرحله نهایی فرآیند IVF به خاطر...

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

درمان ناباروری با روش آی وی اف (IVF)

آی وی اف به معنای لقاح آزمایشگاهی است. درمان IVF تکنیکی است که در آن لقاح خارج از بدن انجام می‌شود. در طول فرآیند درمان IVF، تخمک‌ها و اسپرم یا تخمک‌های اهداکننده یا اسپرم‌ها در آزمایشگاه جنین‌شناسی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشید میخواسم بدونم در میکرو اینجکشن وقتی میخوان اسپرم و تخمک لقاح یافته رو داخل رحم خانم بذارن ایا مث عمل سزارین انجام میشه؟قسمتی از بدن خانم بریده میشه یا اینک روش دیگه ای داره

  پاسخ
  • سلام
   خیر بدین صورت همانند زایمان سزارین نمی باشد.

   پاسخ
 2. سلام
  هزینه عمل ivf حدودا چقدره درحال حاضر؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. باسلام من اگه نمونه برداری بضیه انجام دادم موفق بودم بد تا زمانی بارداری خانمم چقد هزینه دارد؟

  پاسخ
  • با سلام لطفا به جهت مشاوره یا دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۶۱۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید.

   پاسخ
   • سلام بنده گلوبوزاسپرمی با دی اف ای ۹۴٪ دارم بنظرشما بنده میتوانم بچه دار بشم یا نه

    پاسخ
    • با سلام لطفا برای مشاوره با شما ۰۶۱-۳۳۳۸۳۸۴۴ تماس بگیرید

     پاسخ
 4. سلام آیا روشی هست که بدون داروهای هورمونی پروسه درمان رو انجام داد چون همسر بنده با داروهای هورمونی دچار می شوتد

  پاسخ
 5. سلام من گلوبزواسپرمی شدید دارم ۹۹٪ بنظر شما من میتوانم بچه دار شوم یا اصلا نیشه

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *