انتخاب برگه
دکتر شبنم سالمی / ناباروری / درمان سرطان زنان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان سرطان زنان

سرطان های زنانه بیماری های پیچیده ای هستند که سالانه تعداد زیادی از زنان درگیر آن می شوند، این سرطان ها در صورتی که در زمان درست و به موقع تشخیص داده شوند، به راحتی قابل درمان هستند و در زمان کوتاهی مشکل بیمار درمان می شود و فرد می تواند سال های زیادی زندگی عادی را سپری کند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد درمان سرطان زنان بدانید.

انواع سرطان های زنان

در ادامه در مورد انواع سرطان های زنان توضیح مختصری آورده شده است:

 • سرطان تخمدان: علائم خاصی از سرطان تخمدان وجود ندارد و اغلب با علائمی که در دستگاه گوارش و مثانه مشاهده می شود اشتباه گرفته می شود، به خصوص اگر علائم مداوم باشد.  شایع ترین علائم عبارتند از تورم شکم، احساس نفخ، هضم ضعیف، یبوست یا اسهال، و میل مکرر به ادرار کردن.
 • سرطان آندومتری: علائم شامل هر نوع خونریزی تناسلی، ترشحات غیر طبیعی واژن و درد لگن است.
 • سرطان دهانه رحم: اغلب بدون علامت، به ویژه در مراحل اولیه. ممکن است با خونریزی بعد از مقاربت، بین قاعدگی یا در طول یائسگی همراه باشد. ترشحات خونی یا بدبو از واژن ممکن است در برخی موارد وجود داشته باشد.
بهترین پزشک درمان سرطان زنان

پیشگیری از سرطان زنان

تشخیص زودهنگام گاهی اوقات بهترین پیشگیری است. در ادامه اهمیت تشخیص زود هنگام در انواع سرطان ها آورده شده است:

 • سرطان تخمدان: هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از این نوع سرطان وجود ندارد. به این ترتیب، تشخیص در مراحل اولیه که در آن بیماری قابل درمان تر است، بهترین روش پیشگیری در نظر گرفته می شود. سونوگرافی ترانس واژینال در بیماران پرخطر یا علامت دار نقش کلیدی دارد.
 • سرطان آندومتری: سرطان آندومتر قابل پیشگیری نیست، اما می توان با اجتناب از درمان جایگزینی هورمونی تنها با استروژن، حفظ وزن مناسب و انجام تمرینات بدنی روزانه، خطر را کاهش داد. در صورت داشتن سابقه ژنتیکی یا شخصی خطر یا مصرف تاموکسیفن، پیگیری معاینات زنان و زایمان خطر ابتلا را کاهش می دهد. شما باید در اسرع وقت پس از خونریزی دستگاه تناسلی به دنبال یائسگی به متخصص زنان مراجعه کنید.
 • سرطان دهانه رحم:  پیشگیری باید طی سه سال پس از شروع روابط جنسی در هر سنی یا حداکثر تا ۲۱ سالگی آغاز شود. سیتولوژی دهانه رحم و واژن (تست پاپ یا اسمیر) سلول های غیر طبیعی را که سرطان هنوز رشد نکرده است، شناسایی می کند. آزمایش HPV تعیین می کند که آیا شما این عفونت را دارید یا خیر و اگر چنین است، نوع آن را تعیین می کند.

عوامل خطر چیست؟

عوامل خطر سرطان های زنانه شامل عوامل ارثی یا سابقه ابتلا به سرطان سینه است. اغلب پس از یائسگی و در زنانی که بچه دار نشده اند، خطر بیشتر در ابتلا به سرطان وجود دارد. علل دیگر چاقی و درمان جایگزینی هورمونی فقط با استروژن است. برای سرطان دهانه رحم، خطر در زنانی که تعداد شرکای جنسی زیادی دارند، آنهایی که در سنین پایین‌تر (زیر ۱۸ سال) از نظر جنسی فعال می‌شوند، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و سیگاری‌ها افزایش می‌یابد. بالاتر از همه، زنان آلوده به HPV و زگیل تناسلی در معرض خطر بالایی هستند. درمورد واکسن گارداسیل بیشتر بدانید.

سرطان های زنان چگونه تشخیص داده می شوند؟

در ادامه نحوه تشخیص هر یک از سرطان های زنان شرح داده شده است:

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان با موارد زیر شناسایی می شود:

 • سونوگرافی ترانس واژینال یا ترانس رکتال: این تست ها دارای دقت تشخیصی فوق العاده بالایی هستند.
 • بررسی آزمایش خون
 • تست های تصویربرداری: CT، سونوگرافی شکم، MRI، PET-CT.
 • کاوش جراحی: تایید و درمان هر بیماری که در شکم وجود دارد.

سرطان آندومتری

 • سونوگرافی ترانس واژینال یا ترانس رکتال برای بررسی خصوصیات و ضخامت آندومتر.
 • سیتولوژی آندومتر: نمونه ای از داخل رحم در حین ملاقات گرفته می شود و برای اهداف جهت گیری استفاده می شود.
 • بیوپسی آندومتر در طول مشاوره بیمارستان: نمونه آندومتر استخراج شده است. نیازی به بیهوشی نیست.
 • کورتاژ آندومتر: شامل برداشتن نمونه بزرگتری از اندومتر است. تحت بیهوشی انجام می شود.
 • هیستروسکوپی: روشی که برای مشاهده حفره رحم با استفاده از دوربین استفاده می‌شود که معمولاً در طول ویزیت بیمارستان انجام می‌شود. در حین انجام هیستروسکوپی می توان بیوپسی آندومتر را به صورت هدفمند در هر ناحیه مشکوک انجام داد.
درمان بیماری های زنان

سرطان دهانه رحم

 • معاینه بالینی، شامل معاینه و لمس دهانه رحم. کولپوسکوپی (با نمای بزرگ شده) به تجسم ضایعاتی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند کمک می کند.
 • سیتولوژی.
 • بیوپسی از هر ناحیه مشکوک، در طول ویزیت بیمارستان؛ نیازی به بیهوشی نیست همچنین ممکن است در حین ویزیت بیمارستان با اسکالپل الکتریکی انجام شود که در این صورت از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • Conization: بیوپسی مخروطی شکل که امکان مطالعه جامع تری از ضایعه را نسبت به نمونه برداری معمولی فراهم می کند.

تومورهای زنانه چگونه درمان می شوند؟

دامنه آسیب شناسی انکولوژیک زنان شامل سرطان فرج، واژن، دهانه رحم، آندومتر (رحم) و تخمدان است. تمام شرایط پیش تهاجمی (دیسپلازی ولو، واژن یا دهانه رحم) نیز درمان می شوند. بیماران معمولاً طی چند روز درمان پزشکی، جراحی یا رادیوتراپی را شروع می کنند. در ادامه درمان هر یک از سرطان های زنان آورده شده است:

 • سرطان تخمدان در درجه اول از طریق جراحی و شیمی درمانی درمان می شود.
 • سرطان آندومتر با جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی درمان می شود.
 • سرطان دهانه رحم، در مواردی که هنوز تهاجمی نیست (ضایعات داخل اپیتلیال با درجه بالا یا کارسینوم درجا)، ممکن است از طریق کونیزاسیون یا هیسترکتومی درمان شود.

کلام آخر

سرطان زنان یکی از بیماری های حاد است که در صورتی که در زمان درست و توسط متخصص زنان حرفه ایی تشخیص و درمان شود، هیچ خطری جانی بیمار را تهدید نمی کند و بیماری به سادگی و در زمان کوتاهی قابل درمان می باشد. دکتر شبنم سالمی یکی ازبهترین متخصص زنان و زایمان در اهواز هستند که تعداد زیادی از زنانی که به سرطان دچار شده اند را با موفقیت درمان کرده اند و به زندگی باز گردادنده اند.

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی

دکتر شبنم سالمی فوق تخصص نازایی و ivf و جراح و متخصص زنان و زایمان

فوق تخصص نازایی از مرکز نازایی رویان تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

هزینه درمان ivf

هزینه درمان ivf

امروزه به دلیل شرایط زندگی، شرایط آب وهوایی، نویز ها و.. بسیاری از زنان و مردان متاسفانه به نازایی و ناباروری دچار هستند و این یک عارضه جدی محسوب می شود. پس از اینکه یک زوج 3 ماه رابطه بدون محافظت...

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

از کجا بدانم که نازا نیستم؟

نازایی یک بیماری دستگاه تناسلی است که منجر به اختلال در توانایی باروری می شود. برای یک زوج سالم با عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل، احتمال باردار شدن در یک ماه معین تنها 20 تا 25 درصد است. بنابراین،...

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی اغلب به عنوان عمل کوچک و سرپایی شناخته می شود. در حالی که خود عمل کوتاه است و معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و کمتر از دو ساعت طول می‌کشد، برخی مراقبت های بعد از لابیاپلاستی...

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی دومین جراحی رایج در جهان است. هیسترکتومی لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی برای برداشتن رحم است. این بدان معنی است که جراح فقط بریدگی های کوچک در شکم برای "به حداقل رساندن" یا کاهش آسیب به بدن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *